Abarth 500e vs Smart #2

Abarth 500e conduce 5 la 4

Cele mai mari diferențe: Putere — Abarth 500e 155 CP, Smart #2 82 CP · 0–100 km/h — Abarth 500e 7 s, Smart #2 11,6 s · Portbagaj — Abarth 500e 185 l, Smart #2 305 l.

Abarth 500e

Un hatchback electric de segmentul A, care combină dimensiuni compacte cu performanțe ce ating până la 155 km/h și o accelerație de la 0 la 100 km/h în 7 secunde.

Smart #2

Smart #2 este o mașină urbană, de segmentul A, concepută pentru două persoane: are o baterie de 35,8 kWh, o autonomie WLTP de 290 km, o putere de 82 cai putere și suportă încărcare rapidă (DC) de până la 65 kW.

Profil față de piață: Abarth 500e vs Smart #2

Autonomie WLTPBateriePutereÎncărcare DC0–100 km/h

Abarth 500e sau Smart #2 — cine câștigă unde

Abarth 500e conduce 5 la 4

Rezultatul nu include metricile pentru care lipsesc datele de o parte.

Dă clic pe o felie pentru a vedea doar acele valori. Bara arată unde se situează mașina în întregul catalog.

  • Autonomie WLTP kmSmart #2 +37 km
    Abarth 500e
    253
    Smart #2
    290
  • Baterie kWhAbarth 500e +2 kWh
    Abarth 500e
    37,8
    Smart #2
    35,8
  • Consum ↓ kWh/100 kmSmart #2 −4,5 kWh/100 km
    Abarth 500e
    18,1
    Smart #2
    13,6
  • Putere CPAbarth 500e +73 CP
    Abarth 500e
    155
    Smart #2
    82
  • 0–100 km/h ↓ sAbarth 500e −4,6 s
    Abarth 500e
    7
    Smart #2
    11,6
  • Viteză maximă km/hAbarth 500e +15 km/h
    Abarth 500e
    155
    Smart #2
    140
  • Încărcare DC kWAbarth 500e +20 kW
    Abarth 500e
    85
    Smart #2
    65
  • Încărcare AC kWFără diferență
    Abarth 500e
    11
    Smart #2
    11
  • Încărcare ↓ minFără date
    Abarth 500e
    35
    Smart #2
    —
  • Greutate ↓ kgSmart #2 −270 kg
    Abarth 500e
    1410
    Smart #2
    1140
  • Portbagaj lSmart #2 +120 l
    Abarth 500e
    185
    Smart #2
    305

Adaugă a treia mașină

Date tehnice: Abarth 500e vs Smart #2

Îngroșat și subliniat = valoare mai bună · ↓ = mai puțin înseamnă mai bine · — = fără date

Date tehnice: Abarth 500e vs Smart #2
Parametri-cheie Abarth 500e
Turismo
Smart #2
Pure+
Diferență
Autonomie și energie
Autonomie WLTP253 km290 kmSmart +37 km
Baterie37,8 kWh35,8 kWhAbarth +2 kWh
Consum ↓18,1 kWh/100 km13,6 kWh/100 kmSmart −4,5 kWh/100 km
Încărcare
Încărcare DC85 kW65 kWAbarth +20 kW
Încărcare AC11 kW11 kWFără diferență
Încărcare 0–80% ↓35 min——
Autonomie pe minut de încărcare5,8 km/min——
Tensiune400 V——
Performanță și tracțiune
Putere155 CP82 CPAbarth +73 CP
0–100 km/h ↓7 s11,6 sAbarth −4,6 s
Viteză maximă155 km/h140 km/hAbarth +15 km/h
TracțiuneFWDRWDalt tip
Aspecte practice
Greutate ↓1410 kg1140 kgSmart −270 kg
Portbagaj185 l305 lSmart +120 l
Lungime3673 mm2746 mmAbarth +927 mm
Lățime1683 mm1760 mmSmart +77 mm
Înălțime1518 mm1555 mmSmart +37 mm
Ampatament2322 mm1875 mmAbarth +447 mm

Valoarea mai bună din fiecare rând este îngroșată și subliniată cu culoarea mașinii. Metricile marcate cu ↓ — mai mic este mai bine. Dimensiunile sunt afișate fără a desemna un câștigător.

Calculator al costului energiei

Abarth 500e

Cost la 100 km5,43
Lunar68
Anual815

Smart #2

Cost la 100 km4,08
Lunar51
Anual612

Sumele sunt în moneda ta — introdu prețurile în moneda pe care o folosești.

Recenzii video pentru ambele modele

Abarth 500e

Smart #2

Alte comparații în această clasă: Hatchback, segmentul A

Întrebări frecvente despre această comparație

Care are autonomia mai mare — Abarth 500e sau Smart #2?

Smart #2 merge mai departe: 290 km WLTP față de cei 253 km ai modelului Abarth 500e. Aceasta este o diferență de 37 km.

De ce Abarth 500e are o baterie mai mare, dar o autonomie mai mică decât Smart #2?

Abarth 500e are 37,8 kWh și parcurge 253 km, în timp ce Smart #2, cu bateria de 35,8 kWh, parcurge 290 km. Consumul de energie decide: 18,1 față de 13,6 kWh/100 km.

Cum diferă tracțiunea la Abarth 500e și Smart #2?

Abarth 500e are FWD și 155 CP. Smart #2 are RWD și 82 CP.

Care este mai puternic — Abarth 500e sau Smart #2?

Abarth 500e este mai puternic: 155 CP față de cei 82 CP ai modelului Smart #2. Diferența este de 73 CP.

Datele tehnice provin din materialele oficiale ale producătorilor și ne străduim să le verificăm, dar producătorul poate modifica specificațiile fără notificare prealabilă și pot apărea erori. Confirmă valorile la un dealer înainte de cumpărare — nu ne asumăm răspunderea pentru deciziile luate pe baza acestor date. Nota legală completă

Autonomia, consumul și greutatea sunt furnizate pentru configurația de bază: producătorii le omologhează în intervale, dependente de roți și echipare (de exemplu, 533–592 km), iar noi luăm varianta cea mai ușoară, pe cele mai mici jante – adică cea mai avantajoasă. Același model cu roți mai mari va parcurge o distanță mai scurtă.