Polestar 3 vs Volvo EX90

Polestar 3 johtaa 7–0

Suurimmat erot: Tavaratila — Polestar 3 484 l, Volvo EX90 324 l · Suurin nopeus — Polestar 3 230 km/h, Volvo EX90 180 km/h · Teho — Polestar 3 544 hv, Volvo EX90 456 hv.

Polestar 3

Polestar 3 on suuri E-segmentin SUV kolmessa variantissa: WLTP-toimintamatka 601–647 km, teho 333–680 hv.

Volvo EX90

Volvo EX90 on sähköinen SUV-mallin auto, joka kuuluu E-segmenttiin ja tarjoaa kolme eri voimansiirtovaihtoehtoa, joiden teho vaihtelee 333 hevosvoiman ja 680 hevosvoiman välillä.

Profiili markkinoihin verrattuna: Polestar 3 vs Volvo EX90

WLTP-toimintamatkaAkkuTehoDC-lataus0–100 km/h

Polestar 3 vai Volvo EX90 — kumpi voittaa missä

Polestar 3 johtaa 7–0

Napsauta lohkoa nähdäksesi vain ne arvot. Palkki näyttää, missä auto on koko luettelon joukossa.

  • WLTP-toimintamatka kmPolestar 3 +22 km
    Polestar 3
    647
    Volvo EX90
    625
  • Akku kWhEi eroa
    Polestar 3
    106
    Volvo EX90
    106
  • Kulutus ↓ kWh/100 kmPolestar 3 −0,4 kWh/100 km
    Polestar 3
    19
    Volvo EX90
    19,4
  • Teho hvPolestar 3 +88 hv
    Polestar 3
    544
    Volvo EX90
    456
  • 0–100 km/h ↓ sPolestar 3 −0,8 s
    Polestar 3
    4,7
    Volvo EX90
    5,5
  • Suurin nopeus km/hPolestar 3 +50 km/h
    Polestar 3
    230
    Volvo EX90
    180
  • DC-lataus kWEi eroa
    Polestar 3
    350
    Volvo EX90
    350
  • AC-lataus kWEi eroa
    Polestar 3
    11
    Volvo EX90
    11
  • Latausaika ↓ minEi eroa
    Polestar 3
    22
    Volvo EX90
    22
  • Paino ↓ kgPolestar 3 −200 kg
    Polestar 3
    2490
    Volvo EX90
    2690
  • Tavaratila lPolestar 3 +160 l
    Polestar 3
    484
    Volvo EX90
    324

Lisää kolmas auto

Tekniset tiedot: Polestar 3 vs Volvo EX90

Lihavointi ja alleviivaus = parempi arvo · ↓ = pienempi on parempi · — = ei tietoa

Tekniset tiedot: Polestar 3 vs Volvo EX90
Tärkeimmät parametrit Polestar 3
Dual Motor
Volvo EX90
Twin Motor
Ero
Toimintamatka ja energia
WLTP-toimintamatka647 km625 kmPolestar +22 km
Akku106 kWh106 kWhEi eroa
Kulutus ↓19 kWh/100 km19,4 kWh/100 kmPolestar −0,4 kWh/100 km
Lataus
DC-lataus350 kW350 kWEi eroa
AC-lataus11 kW11 kWEi eroa
Latausaika 10–80% ↓22 min22 minEi eroa
Toimintamatka per latausminuutti20,6 km/min19,9 km/minPolestar +0,7 km/min
Jännite800 V800 VEi eroa
Suorituskyky ja voimansiirto
Teho544 hv456 hvPolestar +88 hv
0–100 km/h ↓4,7 s5,5 sPolestar −0,8 s
Suurin nopeus230 km/h180 km/hPolestar +50 km/h
VetotapaAWDAWD—
Käytännöllisyys
Paino ↓2490 kg2690 kgPolestar −200 kg
Tavaratila484 l324 lPolestar +160 l
V2L (ulkoinen virta)EiKyllävain Volvo
Pituus4900 mm5037 mmVolvo +137 mm
Leveys—1964 mm—
Korkeus1622 mm1744 mmVolvo +122 mm
Akseliväli2985 mm2985 mmEi eroa

Rivin parempi arvo on lihavoitu ja alleviivattu auton värillä. Mittarit, joissa merkintä ↓ — pienempi on parempi. Mitat näytetään ilman voittajan valintaa.

Energiakustannuslaskuri

Polestar 3

Kustannus per 100 km5,7
Kuukaudessa71
Vuodessa855

Volvo EX90

Kustannus per 100 km5,82
Kuukaudessa73
Vuodessa873

Summat omassa valuutassasi — anna hinnat käyttämässäsi valuutassa.

Videoarvostelut molemmista malleista

Polestar 3

Volvo EX90

Muita vertailuja tässä luokassa: SUV, segmentti E

Usein kysytyt kysymykset tästä vertailusta

Kumpi kulkee pidemmälle — Polestar 3 vai Volvo EX90?

Polestar 3 kulkee pidemmälle: 647 km WLTP verrattuna Volvo EX90:n 625 km:iin. Ero on 22 km.

Kumpi voi syöttää sähköä laitteille pistorasian kautta (V2L)?

Vain Volvo EX90 — sen 106 kWh akku toimii silloin virtalähteenä. Polestar 3 ei tarjoa tätä 106 kWh akulla.

Kummassa on suurempi tavaratila?

Polestar 3 tarjoaa suuremman tavaratilan: 484 l verrattuna Volvo EX90:n 324 l:iin. Ero on 160 l.

Kumpi latautuu nopeammin?

Polestar 3 ottaa vastaan jopa 350 kW DC-tehoa, Volvo EX90 jopa 350 kW. Lataus 10 %:sta 80 %:iin kestää vastaavasti 22 ja 22 minuuttia.

Tekniset tiedot ovat peräisin valmistajien virallisesta aineistosta ja pyrimme tarkistamaan ne, mutta valmistaja voi muuttaa teknisiä tietoja ilman ennakkoilmoitusta ja virheitä voi esiintyä. Varmista luvut jälleenmyyjältä ennen ostoa — emme vastaa näiden tietojen perusteella tehdyistä päätöksistä. Koko vastuuvapauslauseke

Toimintamatka, kulutus ja paino ilmoitetaan perusvarustelulla. Valmistajat tyyppihyväksyvät ne vaihteluvälillä vanteiden ja varustelun mukaan (esim. 533–592 km), ja me otamme huomioon kevyimmän vaihtoehdon pienimmillä vanteilla – eli edullisimman. Sama malli suuremmilla vanteilla ajaa lyhyemmän toimintamatkan.