Mazda CX-6e vs Voyah Courage

Voyah Courage johtaa 6–3

Suurimmat erot: Tavaratila — Mazda CX-6e 363 l, Voyah Courage 527 l · Latausaika 10–80% — Mazda CX-6e 24 min, Voyah Courage 32 min · 0–100 km/h — Mazda CX-6e 7,9 s, Voyah Courage 6,8 s.

Mazda CX-6e

Mazda CX-6e on D-segmentin SUV, jossa on takavetoinen ja jonka toimintamatka on 484 kilometriä WLTP-syklissä. Se tukee myös nopeaa DC-latausta.

Voyah Courage

Voyah Courage on D-segmentin SUV-malli, joka tarjoaa sekä nelivetoa että takavetovaihtoehtoja ja jonka toimintamatka WLTP-standardin mukaan on jopa 476 kilometriä.

Profiili markkinoihin verrattuna: Mazda CX-6e vs Voyah Courage

WLTP-toimintamatkaAkkuTehoDC-lataus0–100 km/h

Mazda CX-6e vai Voyah Courage — kumpi voittaa missä

Voyah Courage johtaa 6–3

Napsauta lohkoa nähdäksesi vain ne arvot. Palkki näyttää, missä auto on koko luettelon joukossa.

  • WLTP-toimintamatka kmMazda CX-6e +8 km
    Mazda CX-6e
    484
    Voyah Courage
    476
  • Akku kWhVoyah Courage +2 kWh
    Mazda CX-6e
    78
    Voyah Courage
    80
  • Kulutus ↓ kWh/100 kmEi eroa
    Mazda CX-6e
    18,9
    Voyah Courage
    18,9
  • Teho hvVoyah Courage +34 hv
    Mazda CX-6e
    258
    Voyah Courage
    292
  • 0–100 km/h ↓ sVoyah Courage −1,1 s
    Mazda CX-6e
    7,9
    Voyah Courage
    6,8
  • Suurin nopeus km/hVoyah Courage +15 km/h
    Mazda CX-6e
    185
    Voyah Courage
    200
  • DC-lataus kWVoyah Courage +5 kW
    Mazda CX-6e
    195
    Voyah Courage
    200
  • AC-lataus kWEi eroa
    Mazda CX-6e
    11
    Voyah Courage
    11
  • Latausaika ↓ minMazda CX-6e −8 min
    Mazda CX-6e
    24
    Voyah Courage
    32
  • Paino ↓ kgMazda CX-6e −13 kg
    Mazda CX-6e
    2130
    Voyah Courage
    2143
  • Tavaratila lVoyah Courage +164 l
    Mazda CX-6e
    363
    Voyah Courage
    527

Lisää kolmas auto

Tekniset tiedot: Mazda CX-6e vs Voyah Courage

Lihavointi ja alleviivaus = parempi arvo · ↓ = pienempi on parempi · — = ei tietoa

Tekniset tiedot: Mazda CX-6e vs Voyah Courage
Tärkeimmät parametrit Mazda CX-6e
Takumi
Voyah Courage
RWD
Ero
Toimintamatka ja energia
WLTP-toimintamatka484 km476 kmMazda +8 km
Akku78 kWh80 kWhVoyah +2 kWh
Kulutus ↓18,9 kWh/100 km18,9 kWh/100 kmEi eroa
Lataus
DC-lataus195 kW200 kWVoyah +5 kW
AC-lataus11 kW11 kWEi eroa
Latausaika 10–80% ↓24 min32 minMazda −8 min
Toimintamatka per latausminuutti14,1 km/min10,4 km/minMazda +3,7 km/min
Jännite400 V400 VEi eroa
Suorituskyky ja voimansiirto
Teho258 hv292 hvVoyah +34 hv
0–100 km/h ↓7,9 s6,8 sVoyah −1,1 s
Suurin nopeus185 km/h200 km/hVoyah +15 km/h
VetotapaRWDRWD—
Käytännöllisyys
Paino ↓2130 kg2143 kgMazda −13 kg
Tavaratila363 l527 lVoyah +164 l
V2L (ulkoinen virta)KylläKyllä—
Pituus4850 mm4725 mmMazda +125 mm
Leveys1935 mm1900 mmMazda +35 mm
Korkeus1620 mm1650 mmVoyah +30 mm
Akseliväli2902 mm2900 mmMazda +2 mm

Rivin parempi arvo on lihavoitu ja alleviivattu auton värillä. Mittarit, joissa merkintä ↓ — pienempi on parempi. Mitat näytetään ilman voittajan valintaa.

Energiakustannuslaskuri

Mazda CX-6e

Kustannus per 100 km5,67
Kuukaudessa71
Vuodessa850

Voyah Courage

Kustannus per 100 km5,67
Kuukaudessa71
Vuodessa850

Summat omassa valuutassasi — anna hinnat käyttämässäsi valuutassa.

Videoarvostelut molemmista malleista

Mazda CX-6e

Voyah Courage

Muita vertailuja tässä luokassa: SUV, segmentti D

Usein kysytyt kysymykset tästä vertailusta

Miksi mallissa Voyah Courage on suurempi akku mutta lyhyempi toimintamatka kuin mallissa Mazda CX-6e?

Voyah Courage sisältää 80 kWh ja kulkee 476 km, kun taas Mazda CX-6e:ssa on 78 kWh akku ja se kulkee 484 km. Energiankulutus ratkaisee: 18,9 vs. 18,9 kWh/100 km.

Kummassa on suurempi tavaratila?

Voyah Courage tarjoaa suuremman tavaratilan: 527 l verrattuna Mazda CX-6e:n 363 l:iin. Ero on 164 l.

Kumpi latautuu nopeammin?

Mazda CX-6e ottaa vastaan jopa 195 kW DC-tehoa, Voyah Courage jopa 200 kW. Lataus 10 %:sta 80 %:iin kestää vastaavasti 24 ja 32 minuuttia.

Tekniset tiedot ovat peräisin valmistajien virallisesta aineistosta ja pyrimme tarkistamaan ne, mutta valmistaja voi muuttaa teknisiä tietoja ilman ennakkoilmoitusta ja virheitä voi esiintyä. Varmista luvut jälleenmyyjältä ennen ostoa — emme vastaa näiden tietojen perusteella tehdyistä päätöksistä. Koko vastuuvapauslauseke

Toimintamatka, kulutus ja paino ilmoitetaan perusvarustelulla. Valmistajat tyyppihyväksyvät ne vaihteluvälillä vanteiden ja varustelun mukaan (esim. 533–592 km), ja me otamme huomioon kevyimmän vaihtoehdon pienimmillä vanteilla – eli edullisimman. Sama malli suuremmilla vanteilla ajaa lyhyemmän toimintamatkan.