Lynk & Co 02 vs Škoda Elroq

Škoda Elroq johtaa 7–2

Suurimmat erot: WLTP-toimintamatka — Lynk & Co 02 445 km, Škoda Elroq 576 km · Paino — Lynk & Co 02 1820 kg, Škoda Elroq 2132 kg · Akku — Lynk & Co 02 66 kWh, Škoda Elroq 77 kWh.

Lynk & Co 02

Lynk & Co 02 Long Range (vuosimalli 2025) on kompakti SUV-malli, jossa on takavetoinen ja jonka WLTP-arvioitu toimintamatka on 445 kilometriä.

Škoda Elroq

Škoda Elroq on sähköinen C-segmentin SUV takaveto- tai nelivetoversiona: teho 190–340 hevosvoimaa, toimintamatka WLTP-mittaustavan mukaan jopa 576 km ja DC-lataus enintään 165 kW.

Profiili markkinoihin verrattuna: Lynk & Co 02 vs Škoda Elroq

WLTP-toimintamatkaAkkuTehoDC-lataus0–100 km/h

Lynk & Co 02 vai Škoda Elroq — kumpi voittaa missä

Škoda Elroq johtaa 7–2

Napsauta lohkoa nähdäksesi vain ne arvot. Palkki näyttää, missä auto on koko luettelon joukossa.

  • WLTP-toimintamatka kmŠkoda Elroq +131 km
    Lynk & Co 02
    445
    Škoda Elroq
    576
  • Akku kWhŠkoda Elroq +11 kWh
    Lynk & Co 02
    66
    Škoda Elroq
    77
  • Kulutus ↓ kWh/100 kmŠkoda Elroq −1,6 kWh/100 km
    Lynk & Co 02
    17,1
    Škoda Elroq
    15,5
  • Teho hvŠkoda Elroq +27 hv
    Lynk & Co 02
    272
    Škoda Elroq
    299
  • 0–100 km/h ↓ sLynk & Co 02 −0,7 s
    Lynk & Co 02
    5,5
    Škoda Elroq
    6,2
  • Suurin nopeus km/hEi eroa
    Lynk & Co 02
    180
    Škoda Elroq
    180
  • DC-lataus kWŠkoda Elroq +15 kW
    Lynk & Co 02
    150
    Škoda Elroq
    165
  • AC-lataus kWEi eroa
    Lynk & Co 02
    11
    Škoda Elroq
    11
  • Latausaika ↓ minŠkoda Elroq −1 min
    Lynk & Co 02
    30
    Škoda Elroq
    29
  • Paino ↓ kgLynk & Co 02 −312 kg
    Lynk & Co 02
    1820
    Škoda Elroq
    2132
  • Tavaratila lŠkoda Elroq +60 l
    Lynk & Co 02
    410
    Škoda Elroq
    470

Lisää kolmas auto

Tekniset tiedot: Lynk & Co 02 vs Škoda Elroq

Lihavointi ja alleviivaus = parempi arvo · ↓ = pienempi on parempi · — = ei tietoa

Tekniset tiedot: Lynk & Co 02 vs Škoda Elroq
Tärkeimmät parametrit Lynk & Co 02
Long Range
Škoda Elroq
85x
Ero
Toimintamatka ja energia
WLTP-toimintamatka445 km576 kmŠkoda +131 km
Akku66 kWh77 kWhŠkoda +11 kWh
Kulutus ↓17,1 kWh/100 km15,5 kWh/100 kmŠkoda −1,6 kWh/100 km
Lataus
DC-lataus150 kW165 kWŠkoda +15 kW
AC-lataus11 kW11 kWEi eroa
Latausaika 10–80% ↓30 min29 minŠkoda −1 min
Toimintamatka per latausminuutti10,4 km/min13,9 km/minŠkoda +3,5 km/min
Jännite400 V400 VEi eroa
Suorituskyky ja voimansiirto
Teho272 hv299 hvŠkoda +27 hv
0–100 km/h ↓5,5 s6,2 sLynk & Co −0,7 s
Suurin nopeus180 km/h180 km/hEi eroa
VetotapaRWDAWDeri tyyppi
Käytännöllisyys
Paino ↓1820 kg2132 kgLynk & Co −312 kg
Tavaratila410 l470 lŠkoda +60 l
V2L (ulkoinen virta)KylläKyllä—
Pituus4460 mm4488 mmŠkoda +28 mm
Leveys1845 mm1884 mmŠkoda +39 mm
Korkeus1573 mm1620 mmŠkoda +47 mm
Akseliväli2755 mm2766 mmŠkoda +11 mm

Rivin parempi arvo on lihavoitu ja alleviivattu auton värillä. Mittarit, joissa merkintä ↓ — pienempi on parempi. Mitat näytetään ilman voittajan valintaa.

Energiakustannuslaskuri

Lynk & Co 02

Kustannus per 100 km5,13
Kuukaudessa64
Vuodessa770

Škoda Elroq

Kustannus per 100 km4,65
Kuukaudessa58
Vuodessa697

Summat omassa valuutassasi — anna hinnat käyttämässäsi valuutassa.

Videoarvostelut molemmista malleista

Lynk & Co 02

Škoda Elroq

Muita vertailuja tässä luokassa: SUV, segmentti C

Usein kysytyt kysymykset tästä vertailusta

Kumpi kulkee pidemmälle — Lynk & Co 02 vai Škoda Elroq?

Škoda Elroq kulkee pidemmälle: 576 km WLTP verrattuna Lynk & Co 02:n 445 km:iin. Ero on 131 km.

Miten Lynk & Co 02:n ja Škoda Elroq:n voimansiirrot eroavat?

Lynk & Co 02:ssa on RWD ja 272 hv. Škoda Elroq:ssä on AWD ja 299 hv.

Kummassa on suurempi tavaratila?

Škoda Elroq tarjoaa suuremman tavaratilan: 470 l verrattuna Lynk & Co 02:n 410 l:iin. Ero on 60 l.

Kumpi latautuu nopeammin?

Lynk & Co 02 ottaa vastaan jopa 150 kW DC-tehoa, Škoda Elroq jopa 165 kW. Lataus 10 %:sta 80 %:iin kestää vastaavasti 30 ja 29 minuuttia.

Tekniset tiedot ovat peräisin valmistajien virallisesta aineistosta ja pyrimme tarkistamaan ne, mutta valmistaja voi muuttaa teknisiä tietoja ilman ennakkoilmoitusta ja virheitä voi esiintyä. Varmista luvut jälleenmyyjältä ennen ostoa — emme vastaa näiden tietojen perusteella tehdyistä päätöksistä. Koko vastuuvapauslauseke

Toimintamatka, kulutus ja paino ilmoitetaan perusvarustelulla. Valmistajat tyyppihyväksyvät ne vaihteluvälillä vanteiden ja varustelun mukaan (esim. 533–592 km), ja me otamme huomioon kevyimmän vaihtoehdon pienimmillä vanteilla – eli edullisimman. Sama malli suuremmilla vanteilla ajaa lyhyemmän toimintamatkan.