Lancia Gamma vs Toyota C-HR+

Lancia Gamma johtaa 6–4

Suurimmat erot: AC-lataus — Lancia Gamma 7 kW, Toyota C-HR+ 11 kW · Akku — Lancia Gamma 97,2 kWh, Toyota C-HR+ 72 kWh · Tavaratila — Lancia Gamma 560 l, Toyota C-HR+ 416 l.

Lancia Gamma

Lancia Gamma on sähköinen C-segmentin crossover kolmessa versiossa: WLTP-toimintamatka 543–741 km, teho 230–350 hevosvoimaa ja lataus DC 160 kW.

Toyota C-HR+

Toyota C-HR+ on C-segmentin crossover kolmessa variantissa: WLTP-toimintamatka 458–606 km, teho 167–343 hv.

Profiili markkinoihin verrattuna: Lancia Gamma vs Toyota C-HR+

WLTP-toimintamatkaAkkuTehoDC-lataus0–100 km/h

Lancia Gamma vai Toyota C-HR+ — kumpi voittaa missä

Lancia Gamma johtaa 6–4

Napsauta lohkoa nähdäksesi vain ne arvot. Palkki näyttää, missä auto on koko luettelon joukossa.

  • WLTP-toimintamatka kmLancia Gamma +135 km
    Lancia Gamma
    741
    Toyota C-HR+
    606
  • Akku kWhLancia Gamma +25,2 kWh
    Lancia Gamma
    97,2
    Toyota C-HR+
    72
  • Kulutus ↓ kWh/100 kmToyota C-HR+ −2,8 kWh/100 km
    Lancia Gamma
    16,2
    Toyota C-HR+
    13,4
  • Teho hvLancia Gamma +21 hv
    Lancia Gamma
    245
    Toyota C-HR+
    224
  • 0–100 km/h ↓ sToyota C-HR+ −0,4 s
    Lancia Gamma
    7,8
    Toyota C-HR+
    7,4
  • Suurin nopeus km/hLancia Gamma +30 km/h
    Lancia Gamma
    190
    Toyota C-HR+
    160
  • DC-lataus kWLancia Gamma +10 kW
    Lancia Gamma
    160
    Toyota C-HR+
    150
  • AC-lataus kWToyota C-HR+ +4 kW
    Lancia Gamma
    7
    Toyota C-HR+
    11
  • Paino ↓ kgToyota C-HR+ −245 kg
    Lancia Gamma
    2135
    Toyota C-HR+
    1890
  • Tavaratila lLancia Gamma +144 l
    Lancia Gamma
    560
    Toyota C-HR+
    416

Lisää kolmas auto

Tekniset tiedot: Lancia Gamma vs Toyota C-HR+

Lihavointi ja alleviivaus = parempi arvo · ↓ = pienempi on parempi · — = ei tietoa

Tekniset tiedot: Lancia Gamma vs Toyota C-HR+
Tärkeimmät parametrit Lancia Gamma
Long Range
Toyota C-HR+
77 kWh
Ero
Toimintamatka ja energia
WLTP-toimintamatka741 km606 kmLancia +135 km
Akku97,2 kWh72 kWhLancia +25,2 kWh
Kulutus ↓16,2 kWh/100 km13,4 kWh/100 kmToyota −2,8 kWh/100 km
Lataus
DC-lataus160 kW150 kWLancia +10 kW
AC-lataus7 kW11 kWToyota +4 kW
Latausaika ⚠27 min 20–80%28 min 10–80%1 min
Toimintamatka per latausminuutti16,5 km/min15,2 km/minLancia +1,3 km/min
Jännite400 V400 VEi eroa
Suorituskyky ja voimansiirto
Teho245 hv224 hvLancia +21 hv
0–100 km/h ↓7,8 s7,4 sToyota −0,4 s
Suurin nopeus190 km/h160 km/hLancia +30 km/h
VetotapaFWDFWD—
Käytännöllisyys
Paino ↓2135 kg1890 kgToyota −245 kg
Tavaratila560 l416 lLancia +144 l
V2L (ulkoinen virta)KylläKyllä—
Pituus4672 mm4520 mmLancia +152 mm
Leveys1898 mm1870 mmLancia +28 mm
Korkeus1664 mm1595 mmLancia +69 mm
Akseliväli2791 mm2750 mmLancia +41 mm

Rivin parempi arvo on lihavoitu ja alleviivattu auton värillä. Mittarit, joissa merkintä ↓ — pienempi on parempi. Mitat näytetään ilman voittajan valintaa.

Energiakustannuslaskuri

Lancia Gamma

Kustannus per 100 km4,86
Kuukaudessa61
Vuodessa729

Toyota C-HR+

Kustannus per 100 km4,02
Kuukaudessa50
Vuodessa603

Summat omassa valuutassasi — anna hinnat käyttämässäsi valuutassa.

Videoarvostelut molemmista malleista

Lancia Gamma

Toyota C-HR+

Muita vertailuja tässä luokassa: Crossover, segmentti C

Usein kysytyt kysymykset tästä vertailusta

Kumpi kulkee pidemmälle — Lancia Gamma vai Toyota C-HR+?

Lancia Gamma kulkee pidemmälle: 741 km WLTP verrattuna Toyota C-HR+:n 606 km:iin. Ero on 135 km.

Kummassa on suurempi tavaratila?

Lancia Gamma tarjoaa suuremman tavaratilan: 560 l verrattuna Toyota C-HR+:n 416 l:iin. Ero on 144 l.

Kumpi latautuu nopeammin?

Lancia Gamma ottaa vastaan jopa 160 kW DC-tehoa, Toyota C-HR+ jopa 150 kW.

Kumpi on halvempi käyttää?

Toyota C-HR+ kuluttaa vähemmän sähköä: 13,4 kWh/100 km verrattuna Lancia Gamma:n 16,2 kWh/100 km:iin. 15000 km ajolla vuodessa ero on 420 kWh — tämän sivun laskuri muuttaa sen rahoiksi.

Tekniset tiedot ovat peräisin valmistajien virallisesta aineistosta ja pyrimme tarkistamaan ne, mutta valmistaja voi muuttaa teknisiä tietoja ilman ennakkoilmoitusta ja virheitä voi esiintyä. Varmista luvut jälleenmyyjältä ennen ostoa — emme vastaa näiden tietojen perusteella tehdyistä päätöksistä. Koko vastuuvapauslauseke

Toimintamatka, kulutus ja paino ilmoitetaan perusvarustelulla. Valmistajat tyyppihyväksyvät ne vaihteluvälillä vanteiden ja varustelun mukaan (esim. 533–592 km), ja me otamme huomioon kevyimmän vaihtoehdon pienimmillä vanteilla – eli edullisimman. Sama malli suuremmilla vanteilla ajaa lyhyemmän toimintamatkan.