Škoda Elroq vs Toyota C-HR+
Škoda Elroq johtaa 6–4
Suurimmat erot: Teho — Škoda Elroq 299 hv, Toyota C-HR+ 224 hv · 0–100 km/h — Škoda Elroq 6,2 s, Toyota C-HR+ 7,4 s · Kulutus — Škoda Elroq 15,5 kWh/100 km, Toyota C-HR+ 13,4 kWh/100 km.
Škoda Elroq
Škoda Elroq on sähköinen C-segmentin SUV takaveto- tai nelivetoversiona: teho 190–340 hevosvoimaa, toimintamatka WLTP-mittaustavan mukaan jopa 576 km ja DC-lataus enintään 165 kW.
Toyota C-HR+
Toyota C-HR+ on C-segmentin crossover kolmessa variantissa: WLTP-toimintamatka 458–606 km, teho 167–343 hv.
Profiili markkinoihin verrattuna: Škoda Elroq vs Toyota C-HR+
Škoda Elroq85x
Toyota C-HR+77 kWh
Škoda Elroq vai Toyota C-HR+ — kumpi voittaa missä
Škoda Elroq johtaa 6–4
Napsauta lohkoa nähdäksesi vain ne arvot. Palkki näyttää, missä auto on koko luettelon joukossa.
- WLTP-toimintamatka kmToyota C-HR+ +30 km
- Akku kWhŠkoda Elroq +5 kWh
- Kulutus ↓ kWh/100 kmToyota C-HR+ −2,1 kWh/100 km
- Teho hvŠkoda Elroq +75 hv
- 0–100 km/h ↓ sŠkoda Elroq −1,2 s
- Suurin nopeus km/hŠkoda Elroq +20 km/h
- DC-lataus kWŠkoda Elroq +15 kW
- AC-lataus kWEi eroa
- Latausaika ↓ minToyota C-HR+ −1 min
- Paino ↓ kgToyota C-HR+ −242 kg
- Tavaratila lŠkoda Elroq +54 l
Tekniset tiedot: Škoda Elroq vs Toyota C-HR+
Lihavointi ja alleviivaus = parempi arvo · ↓ = pienempi on parempi · — = ei tietoa
| Tärkeimmät parametrit | Škoda Elroq85x | Toyota C-HR+77 kWh | Ero |
|---|---|---|---|
| Toimintamatka ja energia | |||
| WLTP-toimintamatka | 576 km | 606 km | Toyota +30 km |
| Akku | 77 kWh | 72 kWh | Škoda +5 kWh |
| Kulutus ↓ | 15,5 kWh/100 km | 13,4 kWh/100 km | Toyota −2,1 kWh/100 km |
| Lataus | |||
| DC-lataus | 165 kW | 150 kW | Škoda +15 kW |
| AC-lataus | 11 kW | 11 kW | Ei eroa |
| Latausaika 10–80% ↓ | 29 min | 28 min | Toyota −1 min |
| Toimintamatka per latausminuutti | 13,9 km/min | 15,2 km/min | Toyota +1,3 km/min |
| Jännite | 400 V | 400 V | Ei eroa |
| Suorituskyky ja voimansiirto | |||
| Teho | 299 hv | 224 hv | Škoda +75 hv |
| 0–100 km/h ↓ | 6,2 s | 7,4 s | Škoda −1,2 s |
| Suurin nopeus | 180 km/h | 160 km/h | Škoda +20 km/h |
| Vetotapa | AWD | FWD | eri tyyppi |
| Käytännöllisyys | |||
| Paino ↓ | 2132 kg | 1890 kg | Toyota −242 kg |
| Tavaratila | 470 l | 416 l | Škoda +54 l |
| V2L (ulkoinen virta) | Kyllä | Kyllä | — |
| Pituus | 4488 mm | 4520 mm | Toyota +32 mm |
| Leveys | 1884 mm | 1870 mm | Škoda +14 mm |
| Korkeus | 1620 mm | 1595 mm | Škoda +25 mm |
| Akseliväli | 2766 mm | 2750 mm | Škoda +16 mm |
Rivin parempi arvo on lihavoitu ja alleviivattu auton värillä. Mittarit, joissa merkintä ↓ — pienempi on parempi. Mitat näytetään ilman voittajan valintaa.
Energiakustannuslaskuri
Škoda Elroq
Toyota C-HR+
Summat omassa valuutassasi — anna hinnat käyttämässäsi valuutassa.
Videoarvostelut molemmista malleista
Škoda Elroq
Toyota C-HR+
Muita vertailuja tässä luokassa: SUV / Crossover, segmentti C
Usein kysytyt kysymykset tästä vertailusta
Kumpi kulkee pidemmälle — Škoda Elroq vai Toyota C-HR+?
Toyota C-HR+ kulkee pidemmälle: 606 km WLTP verrattuna Škoda Elroq:n 576 km:iin. Ero on 30 km.
Miksi mallissa Škoda Elroq on suurempi akku mutta lyhyempi toimintamatka kuin mallissa Toyota C-HR+?
Škoda Elroq sisältää 77 kWh ja kulkee 576 km, kun taas Toyota C-HR+:ssa on 72 kWh akku ja se kulkee 606 km. Energiankulutus ratkaisee: 15,5 vs. 13,4 kWh/100 km.
Miten Škoda Elroq:n ja Toyota C-HR+:n voimansiirrot eroavat?
Škoda Elroq:ssa on AWD ja 299 hv. Toyota C-HR+:ssä on FWD ja 224 hv.
Kumpi on tehokkaampi — Škoda Elroq vai Toyota C-HR+?
Škoda Elroq on tehokkaampi: 299 hv verrattuna Toyota C-HR+:n 224 hv:iin. Ero on 75 hv.
Tekniset tiedot ovat peräisin valmistajien virallisesta aineistosta ja pyrimme tarkistamaan ne, mutta valmistaja voi muuttaa teknisiä tietoja ilman ennakkoilmoitusta ja virheitä voi esiintyä. Varmista luvut jälleenmyyjältä ennen ostoa — emme vastaa näiden tietojen perusteella tehdyistä päätöksistä. Koko vastuuvapauslauseke
Toimintamatka, kulutus ja paino ilmoitetaan perusvarustelulla. Valmistajat tyyppihyväksyvät ne vaihteluvälillä vanteiden ja varustelun mukaan (esim. 533–592 km), ja me otamme huomioon kevyimmän vaihtoehdon pienimmillä vanteilla – eli edullisimman. Sama malli suuremmilla vanteilla ajaa lyhyemmän toimintamatkan.



