Lancia Gamma vs Opel Frontera Electric
Lancia Gamma johtaa 9–2
Suurimmat erot: Teho — Lancia Gamma 245 hv, Opel Frontera Electric 113 hv · 0–100 km/h — Lancia Gamma 7,8 s, Opel Frontera Electric 14,2 s · WLTP-toimintamatka — Lancia Gamma 741 km, Opel Frontera Electric 408 km.
Lancia Gamma
Lancia Gamma on sähköinen C-segmentin crossover kolmessa versiossa: WLTP-toimintamatka 543–741 km, teho 230–350 hevosvoimaa ja lataus DC 160 kW.
Opel Frontera Electric
Opel Frontera Electric on C-segmentin SUV, joka tarjoaa kaksi eri akkuvaihtoehtoa, joiden toimintamatka on 305–408 kilometriä WLTP-syklissä.
Profiili markkinoihin verrattuna: Lancia Gamma vs Opel Frontera Electric
Lancia GammaLong Range
Opel Frontera ElectricExtended Range (54 kWh)
Lancia Gamma vai Opel Frontera Electric — kumpi voittaa missä
Lancia Gamma johtaa 9–2
Napsauta lohkoa nähdäksesi vain ne arvot. Palkki näyttää, missä auto on koko luettelon joukossa.
- WLTP-toimintamatka kmLancia Gamma +333 km
- Akku kWhLancia Gamma +43,2 kWh
- Kulutus ↓ kWh/100 kmLancia Gamma −0,5 kWh/100 km
- Teho hvLancia Gamma +132 hv
- 0–100 km/h ↓ sLancia Gamma −6,4 s
- Suurin nopeus km/hLancia Gamma +47 km/h
- DC-lataus kWLancia Gamma +60 kW
- AC-lataus kWOpel Frontera Electric +4 kW
- Latausaika ↓ minLancia Gamma −1 min
- Paino ↓ kgOpel Frontera Electric −600 kg
- Tavaratila lLancia Gamma +100 l
Tekniset tiedot: Lancia Gamma vs Opel Frontera Electric
Lihavointi ja alleviivaus = parempi arvo · ↓ = pienempi on parempi · — = ei tietoa
| Tärkeimmät parametrit | Lancia GammaLong Range | Opel Frontera ElectricExtended Range (54 kWh) | Ero |
|---|---|---|---|
| Toimintamatka ja energia | |||
| WLTP-toimintamatka | 741 km | 408 km | Lancia +333 km |
| Akku | 97,2 kWh | 54 kWh | Lancia +43,2 kWh |
| Kulutus ↓ | 16,2 kWh/100 km | 16,7 kWh/100 km | Lancia −0,5 kWh/100 km |
| Lataus | |||
| DC-lataus | 160 kW | 100 kW | Lancia +60 kW |
| AC-lataus | 7 kW | 11 kW | Opel +4 kW |
| Latausaika 20–80% ↓ | 27 min | 28 min | Lancia −1 min |
| Toimintamatka per latausminuutti | 16,5 km/min | 8,7 km/min | Lancia +7,8 km/min |
| Jännite | 400 V | — | — |
| Suorituskyky ja voimansiirto | |||
| Teho | 245 hv | 113 hv | Lancia +132 hv |
| 0–100 km/h ↓ | 7,8 s | 14,2 s | Lancia −6,4 s |
| Suurin nopeus | 190 km/h | 143 km/h | Lancia +47 km/h |
| Vetotapa | FWD | FWD | — |
| Käytännöllisyys | |||
| Paino ↓ | 2135 kg | 1535 kg | Opel −600 kg |
| Tavaratila | 560 l | 460 l | Lancia +100 l |
| V2L (ulkoinen virta) | Kyllä | Ei | vain Lancia |
| Pituus | 4672 mm | 4385 mm | Lancia +287 mm |
| Leveys | 1898 mm | 1849 mm | Lancia +49 mm |
| Korkeus | 1664 mm | 1635 mm | Lancia +29 mm |
| Akseliväli | 2791 mm | 2670 mm | Lancia +121 mm |
Rivin parempi arvo on lihavoitu ja alleviivattu auton värillä. Mittarit, joissa merkintä ↓ — pienempi on parempi. Mitat näytetään ilman voittajan valintaa.
Energiakustannuslaskuri
Lancia Gamma
Opel Frontera Electric
Summat omassa valuutassasi — anna hinnat käyttämässäsi valuutassa.
Videoarvostelut molemmista malleista
Lancia Gamma
Opel Frontera Electric
Muita vertailuja tässä luokassa: Crossover / SUV, segmentti C
Usein kysytyt kysymykset tästä vertailusta
Kumpi kulkee pidemmälle — Lancia Gamma vai Opel Frontera Electric?
Lancia Gamma kulkee pidemmälle: 741 km WLTP verrattuna Opel Frontera Electric:n 408 km:iin. Ero on 333 km.
Kumpi voi syöttää sähköä laitteille pistorasian kautta (V2L)?
Vain Lancia Gamma — sen 97,2 kWh akku toimii silloin virtalähteenä. Opel Frontera Electric ei tarjoa tätä 54 kWh akulla.
Kumpi on tehokkaampi — Lancia Gamma vai Opel Frontera Electric?
Lancia Gamma on tehokkaampi: 245 hv verrattuna Opel Frontera Electric:n 113 hv:iin. Ero on 132 hv.
Kummassa on suurempi tavaratila?
Lancia Gamma tarjoaa suuremman tavaratilan: 560 l verrattuna Opel Frontera Electric:n 460 l:iin. Ero on 100 l.
Tekniset tiedot ovat peräisin valmistajien virallisesta aineistosta ja pyrimme tarkistamaan ne, mutta valmistaja voi muuttaa teknisiä tietoja ilman ennakkoilmoitusta ja virheitä voi esiintyä. Varmista luvut jälleenmyyjältä ennen ostoa — emme vastaa näiden tietojen perusteella tehdyistä päätöksistä. Koko vastuuvapauslauseke
Toimintamatka, kulutus ja paino ilmoitetaan perusvarustelulla. Valmistajat tyyppihyväksyvät ne vaihteluvälillä vanteiden ja varustelun mukaan (esim. 533–592 km), ja me otamme huomioon kevyimmän vaihtoehdon pienimmillä vanteilla – eli edullisimman. Sama malli suuremmilla vanteilla ajaa lyhyemmän toimintamatkan.




