Opel Frontera Electric vs Škoda Elroq
Škoda Elroq johtaa 8–1
Suurimmat erot: Teho — Opel Frontera Electric 113 hv, Škoda Elroq 299 hv · 0–100 km/h — Opel Frontera Electric 14,2 s, Škoda Elroq 6,2 s · DC-lataus — Opel Frontera Electric 100 kW, Škoda Elroq 165 kW.
Opel Frontera Electric
Opel Frontera Electric on C-segmentin SUV, joka tarjoaa kaksi eri akkuvaihtoehtoa, joiden toimintamatka on 305–408 kilometriä WLTP-syklissä.
Škoda Elroq
Škoda Elroq on sähköinen C-segmentin SUV takaveto- tai nelivetoversiona: teho 190–340 hevosvoimaa, toimintamatka WLTP-mittaustavan mukaan jopa 576 km ja DC-lataus enintään 165 kW.
Profiili markkinoihin verrattuna: Opel Frontera Electric vs Škoda Elroq
Opel Frontera ElectricExtended Range (54 kWh)
Škoda Elroq85x
Opel Frontera Electric vai Škoda Elroq — kumpi voittaa missä
Škoda Elroq johtaa 8–1
Napsauta lohkoa nähdäksesi vain ne arvot. Palkki näyttää, missä auto on koko luettelon joukossa.
- WLTP-toimintamatka kmŠkoda Elroq +168 km
- Akku kWhŠkoda Elroq +23 kWh
- Kulutus ↓ kWh/100 kmŠkoda Elroq −1,2 kWh/100 km
- Teho hvŠkoda Elroq +186 hv
- 0–100 km/h ↓ sŠkoda Elroq −8 s
- Suurin nopeus km/hŠkoda Elroq +37 km/h
- DC-lataus kWŠkoda Elroq +65 kW
- AC-lataus kWEi eroa
- Paino ↓ kgOpel Frontera Electric −597 kg
- Tavaratila lŠkoda Elroq +10 l
Tekniset tiedot: Opel Frontera Electric vs Škoda Elroq
Lihavointi ja alleviivaus = parempi arvo · ↓ = pienempi on parempi · — = ei tietoa
| Tärkeimmät parametrit | Opel Frontera ElectricExtended Range (54 kWh) | Škoda Elroq85x | Ero |
|---|---|---|---|
| Toimintamatka ja energia | |||
| WLTP-toimintamatka | 408 km | 576 km | Škoda +168 km |
| Akku | 54 kWh | 77 kWh | Škoda +23 kWh |
| Kulutus ↓ | 16,7 kWh/100 km | 15,5 kWh/100 km | Škoda −1,2 kWh/100 km |
| Lataus | |||
| DC-lataus | 100 kW | 165 kW | Škoda +65 kW |
| AC-lataus | 11 kW | 11 kW | Ei eroa |
| Latausaika ⚠ | 28 min 20–80% | 29 min 10–80% | 1 min |
| Toimintamatka per latausminuutti | 8,7 km/min | 13,9 km/min | Škoda +5,2 km/min |
| Jännite | — | 400 V | — |
| Suorituskyky ja voimansiirto | |||
| Teho | 113 hv | 299 hv | Škoda +186 hv |
| 0–100 km/h ↓ | 14,2 s | 6,2 s | Škoda −8 s |
| Suurin nopeus | 143 km/h | 180 km/h | Škoda +37 km/h |
| Vetotapa | FWD | AWD | eri tyyppi |
| Käytännöllisyys | |||
| Paino ↓ | 1535 kg | 2132 kg | Opel −597 kg |
| Tavaratila | 460 l | 470 l | Škoda +10 l |
| V2L (ulkoinen virta) | Ei | Kyllä | vain Škoda |
| Pituus | 4385 mm | 4488 mm | Škoda +103 mm |
| Leveys | 1849 mm | 1884 mm | Škoda +35 mm |
| Korkeus | 1635 mm | 1620 mm | Opel +15 mm |
| Akseliväli | 2670 mm | 2766 mm | Škoda +96 mm |
Rivin parempi arvo on lihavoitu ja alleviivattu auton värillä. Mittarit, joissa merkintä ↓ — pienempi on parempi. Mitat näytetään ilman voittajan valintaa.
Energiakustannuslaskuri
Opel Frontera Electric
Škoda Elroq
Summat omassa valuutassasi — anna hinnat käyttämässäsi valuutassa.
Videoarvostelut molemmista malleista
Opel Frontera Electric
Škoda Elroq
Muita vertailuja tässä luokassa: SUV, segmentti C
Usein kysytyt kysymykset tästä vertailusta
Kumpi kulkee pidemmälle — Opel Frontera Electric vai Škoda Elroq?
Škoda Elroq kulkee pidemmälle: 576 km WLTP verrattuna Opel Frontera Electric:n 408 km:iin. Ero on 168 km.
Miten Opel Frontera Electric:n ja Škoda Elroq:n voimansiirrot eroavat?
Opel Frontera Electric:ssa on FWD ja 113 hv. Škoda Elroq:ssä on AWD ja 299 hv.
Kumpi voi syöttää sähköä laitteille pistorasian kautta (V2L)?
Vain Škoda Elroq — sen 77 kWh akku toimii silloin virtalähteenä. Opel Frontera Electric ei tarjoa tätä 54 kWh akulla.
Kumpi on tehokkaampi — Opel Frontera Electric vai Škoda Elroq?
Škoda Elroq on tehokkaampi: 299 hv verrattuna Opel Frontera Electric:n 113 hv:iin. Ero on 186 hv.
Tekniset tiedot ovat peräisin valmistajien virallisesta aineistosta ja pyrimme tarkistamaan ne, mutta valmistaja voi muuttaa teknisiä tietoja ilman ennakkoilmoitusta ja virheitä voi esiintyä. Varmista luvut jälleenmyyjältä ennen ostoa — emme vastaa näiden tietojen perusteella tehdyistä päätöksistä. Koko vastuuvapauslauseke
Toimintamatka, kulutus ja paino ilmoitetaan perusvarustelulla. Valmistajat tyyppihyväksyvät ne vaihteluvälillä vanteiden ja varustelun mukaan (esim. 533–592 km), ja me otamme huomioon kevyimmän vaihtoehdon pienimmillä vanteilla – eli edullisimman. Sama malli suuremmilla vanteilla ajaa lyhyemmän toimintamatkan.




