Lancia Gamma vs Mini Countryman Electric
Lancia Gamma johtaa 7–3
Suurimmat erot: AC-lataus — Lancia Gamma 7 kW, Mini Countryman Electric 11 kW · Akku — Lancia Gamma 97,2 kWh, Mini Countryman Electric 65,2 kWh · WLTP-toimintamatka — Lancia Gamma 741 km, Mini Countryman Electric 500 km.
Lancia Gamma
Lancia Gamma on sähköinen C-segmentin crossover kolmessa versiossa: WLTP-toimintamatka 543–741 km, teho 230–350 hevosvoimaa ja lataus DC 160 kW.
Mini Countryman Electric
Mini Countryman Electric on kompakti, C-segmentin SUV-malli, joka tarjoaa kaksi sähköllä toimivaa versiota tehokkaalla moottorilla.
Profiili markkinoihin verrattuna: Lancia Gamma vs Mini Countryman Electric
Lancia GammaLong Range
Mini Countryman ElectricE
Lancia Gamma vai Mini Countryman Electric — kumpi voittaa missä
Lancia Gamma johtaa 7–3
Napsauta lohkoa nähdäksesi vain ne arvot. Palkki näyttää, missä auto on koko luettelon joukossa.
- WLTP-toimintamatka kmLancia Gamma +241 km
- Akku kWhLancia Gamma +32 kWh
- Kulutus ↓ kWh/100 kmMini Countryman Electric −1,5 kWh/100 km
- Teho hvLancia Gamma +41 hv
- 0–100 km/h ↓ sLancia Gamma −0,8 s
- Suurin nopeus km/hLancia Gamma +20 km/h
- DC-lataus kWLancia Gamma +30 kW
- AC-lataus kWMini Countryman Electric +4 kW
- Paino ↓ kgMini Countryman Electric −270 kg
- Tavaratila lLancia Gamma +100 l
Tekniset tiedot: Lancia Gamma vs Mini Countryman Electric
Lihavointi ja alleviivaus = parempi arvo · ↓ = pienempi on parempi · — = ei tietoa
| Tärkeimmät parametrit | Lancia GammaLong Range | Mini Countryman ElectricE | Ero |
|---|---|---|---|
| Toimintamatka ja energia | |||
| WLTP-toimintamatka | 741 km | 500 km | Lancia +241 km |
| Akku | 97,2 kWh | 65,2 kWh | Lancia +32 kWh |
| Kulutus ↓ | 16,2 kWh/100 km | 14,7 kWh/100 km | Mini −1,5 kWh/100 km |
| Lataus | |||
| DC-lataus | 160 kW | 130 kW | Lancia +30 kW |
| AC-lataus | 7 kW | 11 kW | Mini +4 kW |
| Latausaika ⚠ | 27 min 20–80% | 29 min 10–80% | 2 min |
| Toimintamatka per latausminuutti | 16,5 km/min | 12,1 km/min | Lancia +4,4 km/min |
| Jännite | 400 V | 400 V | Ei eroa |
| Suorituskyky ja voimansiirto | |||
| Teho | 245 hv | 204 hv | Lancia +41 hv |
| 0–100 km/h ↓ | 7,8 s | 8,6 s | Lancia −0,8 s |
| Suurin nopeus | 190 km/h | 170 km/h | Lancia +20 km/h |
| Vetotapa | FWD | FWD | — |
| Käytännöllisyys | |||
| Paino ↓ | 2135 kg | 1865 kg | Mini −270 kg |
| Tavaratila | 560 l | 460 l | Lancia +100 l |
| V2L (ulkoinen virta) | Kyllä | Ei | vain Lancia |
| Pituus | 4672 mm | 4433 mm | Lancia +239 mm |
| Leveys | 1898 mm | 1843 mm | Lancia +55 mm |
| Korkeus | 1664 mm | 1656 mm | Lancia +8 mm |
| Akseliväli | 2791 mm | 2692 mm | Lancia +99 mm |
Rivin parempi arvo on lihavoitu ja alleviivattu auton värillä. Mittarit, joissa merkintä ↓ — pienempi on parempi. Mitat näytetään ilman voittajan valintaa.
Energiakustannuslaskuri
Lancia Gamma
Mini Countryman Electric
Summat omassa valuutassasi — anna hinnat käyttämässäsi valuutassa.
Videoarvostelut molemmista malleista
Lancia Gamma
Mini Countryman Electric
Muita vertailuja tässä luokassa: Crossover / SUV, segmentti C
Usein kysytyt kysymykset tästä vertailusta
Kumpi kulkee pidemmälle — Lancia Gamma vai Mini Countryman Electric?
Lancia Gamma kulkee pidemmälle: 741 km WLTP verrattuna Mini Countryman Electric:n 500 km:iin. Ero on 241 km.
Kumpi voi syöttää sähköä laitteille pistorasian kautta (V2L)?
Vain Lancia Gamma — sen 97,2 kWh akku toimii silloin virtalähteenä. Mini Countryman Electric ei tarjoa tätä 65,2 kWh akulla.
Kummassa on suurempi tavaratila?
Lancia Gamma tarjoaa suuremman tavaratilan: 560 l verrattuna Mini Countryman Electric:n 460 l:iin. Ero on 100 l.
Kumpi latautuu nopeammin?
Lancia Gamma ottaa vastaan jopa 160 kW DC-tehoa, Mini Countryman Electric jopa 130 kW.
Tekniset tiedot ovat peräisin valmistajien virallisesta aineistosta ja pyrimme tarkistamaan ne, mutta valmistaja voi muuttaa teknisiä tietoja ilman ennakkoilmoitusta ja virheitä voi esiintyä. Varmista luvut jälleenmyyjältä ennen ostoa — emme vastaa näiden tietojen perusteella tehdyistä päätöksistä. Koko vastuuvapauslauseke
Toimintamatka, kulutus ja paino ilmoitetaan perusvarustelulla. Valmistajat tyyppihyväksyvät ne vaihteluvälillä vanteiden ja varustelun mukaan (esim. 533–592 km), ja me otamme huomioon kevyimmän vaihtoehdon pienimmillä vanteilla – eli edullisimman. Sama malli suuremmilla vanteilla ajaa lyhyemmän toimintamatkan.




