Mini Countryman Electric vs Škoda Elroq
Škoda Elroq johtaa 7–2
Suurimmat erot: Teho — Mini Countryman Electric 204 hv, Škoda Elroq 299 hv · 0–100 km/h — Mini Countryman Electric 8,6 s, Škoda Elroq 6,2 s · DC-lataus — Mini Countryman Electric 130 kW, Škoda Elroq 165 kW.
Mini Countryman Electric
Mini Countryman Electric on kompakti, C-segmentin SUV-malli, joka tarjoaa kaksi sähköllä toimivaa versiota tehokkaalla moottorilla.
Škoda Elroq
Škoda Elroq on sähköinen C-segmentin SUV takaveto- tai nelivetoversiona: teho 190–340 hevosvoimaa, toimintamatka WLTP-mittaustavan mukaan jopa 576 km ja DC-lataus enintään 165 kW.
Profiili markkinoihin verrattuna: Mini Countryman Electric vs Škoda Elroq
Mini Countryman Electric vai Škoda Elroq — kumpi voittaa missä
Škoda Elroq johtaa 7–2
Napsauta lohkoa nähdäksesi vain ne arvot. Palkki näyttää, missä auto on koko luettelon joukossa.
- WLTP-toimintamatka kmŠkoda Elroq +76 km
- Akku kWhŠkoda Elroq +11,8 kWh
- Kulutus ↓ kWh/100 kmMini Countryman Electric −0,8 kWh/100 km
- Teho hvŠkoda Elroq +95 hv
- 0–100 km/h ↓ sŠkoda Elroq −2,4 s
- Suurin nopeus km/hŠkoda Elroq +10 km/h
- DC-lataus kWŠkoda Elroq +35 kW
- AC-lataus kWEi eroa
- Latausaika ↓ minEi eroa
- Paino ↓ kgMini Countryman Electric −267 kg
- Tavaratila lŠkoda Elroq +10 l
Tekniset tiedot: Mini Countryman Electric vs Škoda Elroq
Lihavointi ja alleviivaus = parempi arvo · ↓ = pienempi on parempi · — = ei tietoa
| Tärkeimmät parametrit | Mini Countryman ElectricE | Škoda Elroq85x | Ero |
|---|---|---|---|
| Toimintamatka ja energia | |||
| WLTP-toimintamatka | 500 km | 576 km | Škoda +76 km |
| Akku | 65,2 kWh | 77 kWh | Škoda +11,8 kWh |
| Kulutus ↓ | 14,7 kWh/100 km | 15,5 kWh/100 km | Mini −0,8 kWh/100 km |
| Lataus | |||
| DC-lataus | 130 kW | 165 kW | Škoda +35 kW |
| AC-lataus | 11 kW | 11 kW | Ei eroa |
| Latausaika 10–80% ↓ | 29 min | 29 min | Ei eroa |
| Toimintamatka per latausminuutti | 12,1 km/min | 13,9 km/min | Škoda +1,8 km/min |
| Jännite | 400 V | 400 V | Ei eroa |
| Suorituskyky ja voimansiirto | |||
| Teho | 204 hv | 299 hv | Škoda +95 hv |
| 0–100 km/h ↓ | 8,6 s | 6,2 s | Škoda −2,4 s |
| Suurin nopeus | 170 km/h | 180 km/h | Škoda +10 km/h |
| Vetotapa | FWD | AWD | eri tyyppi |
| Käytännöllisyys | |||
| Paino ↓ | 1865 kg | 2132 kg | Mini −267 kg |
| Tavaratila | 460 l | 470 l | Škoda +10 l |
| V2L (ulkoinen virta) | Ei | Kyllä | vain Škoda |
| Pituus | 4433 mm | 4488 mm | Škoda +55 mm |
| Leveys | 1843 mm | 1884 mm | Škoda +41 mm |
| Korkeus | 1656 mm | 1620 mm | Mini +36 mm |
| Akseliväli | 2692 mm | 2766 mm | Škoda +74 mm |
Rivin parempi arvo on lihavoitu ja alleviivattu auton värillä. Mittarit, joissa merkintä ↓ — pienempi on parempi. Mitat näytetään ilman voittajan valintaa.
Energiakustannuslaskuri
Mini Countryman Electric
Škoda Elroq
Summat omassa valuutassasi — anna hinnat käyttämässäsi valuutassa.
Videoarvostelut molemmista malleista
Mini Countryman Electric
Škoda Elroq
Muita vertailuja tässä luokassa: SUV, segmentti C
Usein kysytyt kysymykset tästä vertailusta
Kumpi kulkee pidemmälle — Mini Countryman Electric vai Škoda Elroq?
Škoda Elroq kulkee pidemmälle: 576 km WLTP verrattuna Mini Countryman Electric:n 500 km:iin. Ero on 76 km.
Miten Mini Countryman Electric:n ja Škoda Elroq:n voimansiirrot eroavat?
Mini Countryman Electric:ssa on FWD ja 204 hv. Škoda Elroq:ssä on AWD ja 299 hv.
Kumpi voi syöttää sähköä laitteille pistorasian kautta (V2L)?
Vain Škoda Elroq — sen 77 kWh akku toimii silloin virtalähteenä. Mini Countryman Electric ei tarjoa tätä 65,2 kWh akulla.
Kumpi on tehokkaampi — Mini Countryman Electric vai Škoda Elroq?
Škoda Elroq on tehokkaampi: 299 hv verrattuna Mini Countryman Electric:n 204 hv:iin. Ero on 95 hv.
Tekniset tiedot ovat peräisin valmistajien virallisesta aineistosta ja pyrimme tarkistamaan ne, mutta valmistaja voi muuttaa teknisiä tietoja ilman ennakkoilmoitusta ja virheitä voi esiintyä. Varmista luvut jälleenmyyjältä ennen ostoa — emme vastaa näiden tietojen perusteella tehdyistä päätöksistä. Koko vastuuvapauslauseke
Toimintamatka, kulutus ja paino ilmoitetaan perusvarustelulla. Valmistajat tyyppihyväksyvät ne vaihteluvälillä vanteiden ja varustelun mukaan (esim. 533–592 km), ja me otamme huomioon kevyimmän vaihtoehdon pienimmillä vanteilla – eli edullisimman. Sama malli suuremmilla vanteilla ajaa lyhyemmän toimintamatkan.






