Lancia Gamma vs Mercedes GLA EQ
Mercedes GLA EQ johtaa 7–3
Suurimmat erot: DC-lataus — Lancia Gamma 160 kW, Mercedes GLA EQ 320 kW · AC-lataus — Lancia Gamma 7 kW, Mercedes GLA EQ 11 kW · Tavaratila — Lancia Gamma 560 l, Mercedes GLA EQ 410 l.
Lancia Gamma
Lancia Gamma on sähköinen C-segmentin crossover kolmessa versiossa: WLTP-toimintamatka 543–741 km, teho 230–350 hevosvoimaa ja lataus DC 160 kW.
Mercedes GLA EQ
Mercedes GLA EQ on sähköinen SUV-mallin auto C-segmentissä, ja se tarjoaa kolme erilaista voimansiirtovaihtoehtoa sekä akkukapasiteettivaihtoehtoja.
Profiili markkinoihin verrattuna: Lancia Gamma vs Mercedes GLA EQ
Lancia GammaLong Range
Mercedes GLA EQ250+
Lancia Gamma vai Mercedes GLA EQ — kumpi voittaa missä
Mercedes GLA EQ johtaa 7–3
Napsauta lohkoa nähdäksesi vain ne arvot. Palkki näyttää, missä auto on koko luettelon joukossa.
- WLTP-toimintamatka kmLancia Gamma +84 km
- Akku kWhLancia Gamma +12,2 kWh
- Kulutus ↓ kWh/100 kmMercedes GLA EQ −1,1 kWh/100 km
- Teho hvMercedes GLA EQ +27 hv
- 0–100 km/h ↓ sMercedes GLA EQ −0,5 s
- Suurin nopeus km/hMercedes GLA EQ +20 km/h
- DC-lataus kWMercedes GLA EQ +160 kW
- AC-lataus kWMercedes GLA EQ +4 kW
- Paino ↓ kgMercedes GLA EQ −55 kg
- Tavaratila lLancia Gamma +150 l
Tekniset tiedot: Lancia Gamma vs Mercedes GLA EQ
Lihavointi ja alleviivaus = parempi arvo · ↓ = pienempi on parempi · — = ei tietoa
| Tärkeimmät parametrit | Lancia GammaLong Range | Mercedes GLA EQ250+ | Ero |
|---|---|---|---|
| Toimintamatka ja energia | |||
| WLTP-toimintamatka | 741 km | 657 km | Lancia +84 km |
| Akku | 97,2 kWh | 85 kWh | Lancia +12,2 kWh |
| Kulutus ↓ | 16,2 kWh/100 km | 15,1 kWh/100 km | Mercedes −1,1 kWh/100 km |
| Lataus | |||
| DC-lataus | 160 kW | 320 kW | Mercedes +160 kW |
| AC-lataus | 7 kW | 11 kW | Mercedes +4 kW |
| Latausaika ⚠ | 27 min 20–80% | 22 min 10–80% | 5 min |
| Toimintamatka per latausminuutti | 16,5 km/min | 20,9 km/min | Mercedes +4,4 km/min |
| Jännite | 400 V | 800 V | Mercedes +400 V |
| Suorituskyky ja voimansiirto | |||
| Teho | 245 hv | 272 hv | Mercedes +27 hv |
| 0–100 km/h ↓ | 7,8 s | 7,3 s | Mercedes −0,5 s |
| Suurin nopeus | 190 km/h | 210 km/h | Mercedes +20 km/h |
| Vetotapa | FWD | RWD | eri tyyppi |
| Käytännöllisyys | |||
| Paino ↓ | 2135 kg | 2080 kg | Mercedes −55 kg |
| Tavaratila | 560 l | 410 l | Lancia +150 l |
| V2L (ulkoinen virta) | Kyllä | Ei | vain Lancia |
| Pituus | 4672 mm | 4565 mm | Lancia +107 mm |
| Leveys | 1898 mm | 1873 mm | Lancia +25 mm |
| Korkeus | 1664 mm | 1604 mm | Lancia +60 mm |
| Akseliväli | 2791 mm | 2790 mm | Lancia +1 mm |
Rivin parempi arvo on lihavoitu ja alleviivattu auton värillä. Mittarit, joissa merkintä ↓ — pienempi on parempi. Mitat näytetään ilman voittajan valintaa.
Energiakustannuslaskuri
Lancia Gamma
Mercedes GLA EQ
Summat omassa valuutassasi — anna hinnat käyttämässäsi valuutassa.
Videoarvostelut molemmista malleista
Lancia Gamma
Mercedes GLA EQ
Muita vertailuja tässä luokassa: Crossover / SUV, segmentti C
Usein kysytyt kysymykset tästä vertailusta
Kumpi kulkee pidemmälle — Lancia Gamma vai Mercedes GLA EQ?
Lancia Gamma kulkee pidemmälle: 741 km WLTP verrattuna Mercedes GLA EQ:n 657 km:iin. Ero on 84 km.
Miten Lancia Gamma:n ja Mercedes GLA EQ:n voimansiirrot eroavat?
Lancia Gamma:ssa on FWD ja 245 hv. Mercedes GLA EQ:ssä on RWD ja 272 hv.
Kumpi voi syöttää sähköä laitteille pistorasian kautta (V2L)?
Vain Lancia Gamma — sen 97,2 kWh akku toimii silloin virtalähteenä. Mercedes GLA EQ ei tarjoa tätä 85 kWh akulla.
Kummassa on suurempi tavaratila?
Lancia Gamma tarjoaa suuremman tavaratilan: 560 l verrattuna Mercedes GLA EQ:n 410 l:iin. Ero on 150 l.
Tekniset tiedot ovat peräisin valmistajien virallisesta aineistosta ja pyrimme tarkistamaan ne, mutta valmistaja voi muuttaa teknisiä tietoja ilman ennakkoilmoitusta ja virheitä voi esiintyä. Varmista luvut jälleenmyyjältä ennen ostoa — emme vastaa näiden tietojen perusteella tehdyistä päätöksistä. Koko vastuuvapauslauseke
Toimintamatka, kulutus ja paino ilmoitetaan perusvarustelulla. Valmistajat tyyppihyväksyvät ne vaihteluvälillä vanteiden ja varustelun mukaan (esim. 533–592 km), ja me otamme huomioon kevyimmän vaihtoehdon pienimmillä vanteilla – eli edullisimman. Sama malli suuremmilla vanteilla ajaa lyhyemmän toimintamatkan.




