Mercedes GLA EQ vs Škoda Elroq
Mercedes GLA EQ johtaa 7–3
Suurimmat erot: DC-lataus — Mercedes GLA EQ 320 kW, Škoda Elroq 165 kW · Latausaika 10–80% — Mercedes GLA EQ 22 min, Škoda Elroq 29 min · 0–100 km/h — Mercedes GLA EQ 7,3 s, Škoda Elroq 6,2 s.
Mercedes GLA EQ
Mercedes GLA EQ on sähköinen SUV-mallin auto C-segmentissä, ja se tarjoaa kolme erilaista voimansiirtovaihtoehtoa sekä akkukapasiteettivaihtoehtoja.
Škoda Elroq
Škoda Elroq on sähköinen C-segmentin SUV takaveto- tai nelivetoversiona: teho 190–340 hevosvoimaa, toimintamatka WLTP-mittaustavan mukaan jopa 576 km ja DC-lataus enintään 165 kW.
Profiili markkinoihin verrattuna: Mercedes GLA EQ vs Škoda Elroq
Mercedes GLA EQ250+
Škoda Elroq85x
Mercedes GLA EQ vai Škoda Elroq — kumpi voittaa missä
Mercedes GLA EQ johtaa 7–3
Napsauta lohkoa nähdäksesi vain ne arvot. Palkki näyttää, missä auto on koko luettelon joukossa.
- WLTP-toimintamatka kmMercedes GLA EQ +81 km
- Akku kWhMercedes GLA EQ +8 kWh
- Kulutus ↓ kWh/100 kmMercedes GLA EQ −0,4 kWh/100 km
- Teho hvŠkoda Elroq +27 hv
- 0–100 km/h ↓ sŠkoda Elroq −1,1 s
- Suurin nopeus km/hMercedes GLA EQ +30 km/h
- DC-lataus kWMercedes GLA EQ +155 kW
- AC-lataus kWEi eroa
- Latausaika ↓ minMercedes GLA EQ −7 min
- Paino ↓ kgMercedes GLA EQ −52 kg
- Tavaratila lŠkoda Elroq +60 l
Tekniset tiedot: Mercedes GLA EQ vs Škoda Elroq
Lihavointi ja alleviivaus = parempi arvo · ↓ = pienempi on parempi · — = ei tietoa
| Tärkeimmät parametrit | Mercedes GLA EQ250+ | Škoda Elroq85x | Ero |
|---|---|---|---|
| Toimintamatka ja energia | |||
| WLTP-toimintamatka | 657 km | 576 km | Mercedes +81 km |
| Akku | 85 kWh | 77 kWh | Mercedes +8 kWh |
| Kulutus ↓ | 15,1 kWh/100 km | 15,5 kWh/100 km | Mercedes −0,4 kWh/100 km |
| Lataus | |||
| DC-lataus | 320 kW | 165 kW | Mercedes +155 kW |
| AC-lataus | 11 kW | 11 kW | Ei eroa |
| Latausaika 10–80% ↓ | 22 min | 29 min | Mercedes −7 min |
| Toimintamatka per latausminuutti | 20,9 km/min | 13,9 km/min | Mercedes +7 km/min |
| Jännite | 800 V | 400 V | Mercedes +400 V |
| Suorituskyky ja voimansiirto | |||
| Teho | 272 hv | 299 hv | Škoda +27 hv |
| 0–100 km/h ↓ | 7,3 s | 6,2 s | Škoda −1,1 s |
| Suurin nopeus | 210 km/h | 180 km/h | Mercedes +30 km/h |
| Vetotapa | RWD | AWD | eri tyyppi |
| Käytännöllisyys | |||
| Paino ↓ | 2080 kg | 2132 kg | Mercedes −52 kg |
| Tavaratila | 410 l | 470 l | Škoda +60 l |
| V2L (ulkoinen virta) | Ei | Kyllä | vain Škoda |
| Pituus | 4565 mm | 4488 mm | Mercedes +77 mm |
| Leveys | 1873 mm | 1884 mm | Škoda +11 mm |
| Korkeus | 1604 mm | 1620 mm | Škoda +16 mm |
| Akseliväli | 2790 mm | 2766 mm | Mercedes +24 mm |
Rivin parempi arvo on lihavoitu ja alleviivattu auton värillä. Mittarit, joissa merkintä ↓ — pienempi on parempi. Mitat näytetään ilman voittajan valintaa.
Energiakustannuslaskuri
Mercedes GLA EQ
Škoda Elroq
Summat omassa valuutassasi — anna hinnat käyttämässäsi valuutassa.
Videoarvostelut molemmista malleista
Mercedes GLA EQ
Škoda Elroq
Muita vertailuja tässä luokassa: SUV, segmentti C
Usein kysytyt kysymykset tästä vertailusta
Kumpi kulkee pidemmälle — Mercedes GLA EQ vai Škoda Elroq?
Mercedes GLA EQ kulkee pidemmälle: 657 km WLTP verrattuna Škoda Elroq:n 576 km:iin. Ero on 81 km.
Miten Mercedes GLA EQ:n ja Škoda Elroq:n voimansiirrot eroavat?
Mercedes GLA EQ:ssa on RWD ja 272 hv. Škoda Elroq:ssä on AWD ja 299 hv.
Kumpi voi syöttää sähköä laitteille pistorasian kautta (V2L)?
Vain Škoda Elroq — sen 77 kWh akku toimii silloin virtalähteenä. Mercedes GLA EQ ei tarjoa tätä 85 kWh akulla.
Kummassa on suurempi tavaratila?
Škoda Elroq tarjoaa suuremman tavaratilan: 470 l verrattuna Mercedes GLA EQ:n 410 l:iin. Ero on 60 l.
Tekniset tiedot ovat peräisin valmistajien virallisesta aineistosta ja pyrimme tarkistamaan ne, mutta valmistaja voi muuttaa teknisiä tietoja ilman ennakkoilmoitusta ja virheitä voi esiintyä. Varmista luvut jälleenmyyjältä ennen ostoa — emme vastaa näiden tietojen perusteella tehdyistä päätöksistä. Koko vastuuvapauslauseke
Toimintamatka, kulutus ja paino ilmoitetaan perusvarustelulla. Valmistajat tyyppihyväksyvät ne vaihteluvälillä vanteiden ja varustelun mukaan (esim. 533–592 km), ja me otamme huomioon kevyimmän vaihtoehdon pienimmillä vanteilla – eli edullisimman. Sama malli suuremmilla vanteilla ajaa lyhyemmän toimintamatkan.





