Hyundai Ioniq 5 vs Škoda Enyaq
Škoda Enyaq johtaa 6–5
Suurimmat erot: Latausaika 10–80% — Hyundai Ioniq 5 18 min, Škoda Enyaq 29 min · DC-lataus — Hyundai Ioniq 5 260 kW, Škoda Enyaq 165 kW · Teho — Hyundai Ioniq 5 229 hv, Škoda Enyaq 286 hv.
Hyundai Ioniq 5
Hyundai Ioniq 5 on D-segmentin crossover-malli, joka tarjoaa kolme eri voimansiirtovaihtoehtoa ja jonka toimintamatka WLTP-standardin mukaan voi olla jopa 570 kilometriä.
Škoda Enyaq
Škoda Enyaq on sähköinen SUV-malli D-segmentissä, jossa on takavetoinen (RWD) tai neliveto (AWD): 190–340 hevosvoiman teho, jopa 581 kilometrin toimintamatka WLTP-standardin mukaan ja DC-pikalataus jopa 165 kW:lla.
Profiili markkinoihin verrattuna: Hyundai Ioniq 5 vs Škoda Enyaq
Hyundai Ioniq 584 kWh RWD
Škoda Enyaq85
Hyundai Ioniq 5 vai Škoda Enyaq — kumpi voittaa missä
Škoda Enyaq johtaa 6–5
Napsauta lohkoa nähdäksesi vain ne arvot. Palkki näyttää, missä auto on koko luettelon joukossa.
- WLTP-toimintamatka kmŠkoda Enyaq +11 km
- Akku kWhHyundai Ioniq 5 +7 kWh
- Kulutus ↓ kWh/100 kmŠkoda Enyaq −0,8 kWh/100 km
- Teho hvŠkoda Enyaq +57 hv
- 0–100 km/h ↓ sŠkoda Enyaq −0,9 s
- Suurin nopeus km/hHyundai Ioniq 5 +5 km/h
- DC-lataus kWHyundai Ioniq 5 +95 kW
- AC-lataus kWŠkoda Enyaq +0,5 kW
- Latausaika ↓ minHyundai Ioniq 5 −11 min
- Paino ↓ kgHyundai Ioniq 5 −81 kg
- Tavaratila lŠkoda Enyaq +65 l
Tekniset tiedot: Hyundai Ioniq 5 vs Škoda Enyaq
Lihavointi ja alleviivaus = parempi arvo · ↓ = pienempi on parempi · — = ei tietoa
| Tärkeimmät parametrit | Hyundai Ioniq 584 kWh RWD | Škoda Enyaq85 | Ero |
|---|---|---|---|
| Toimintamatka ja energia | |||
| WLTP-toimintamatka | 570 km | 581 km | Škoda +11 km |
| Akku | 84 kWh | 77 kWh | Hyundai +7 kWh |
| Kulutus ↓ | 16 kWh/100 km | 15,2 kWh/100 km | Škoda −0,8 kWh/100 km |
| Lataus | |||
| DC-lataus | 260 kW | 165 kW | Hyundai +95 kW |
| AC-lataus | 10,5 kW | 11 kW | Škoda +0,5 kW |
| Latausaika 10–80% ↓ | 18 min | 29 min | Hyundai −11 min |
| Toimintamatka per latausminuutti | 22,2 km/min | 14 km/min | Hyundai +8,2 km/min |
| Jännite | 800 V | 400 V | Hyundai +400 V |
| Suorituskyky ja voimansiirto | |||
| Teho | 229 hv | 286 hv | Škoda +57 hv |
| 0–100 km/h ↓ | 7,5 s | 6,6 s | Škoda −0,9 s |
| Suurin nopeus | 185 km/h | 180 km/h | Hyundai +5 km/h |
| Vetotapa | RWD | RWD | — |
| Käytännöllisyys | |||
| Paino ↓ | 1985 kg | 2066 kg | Hyundai −81 kg |
| Tavaratila | 520 l | 585 l | Škoda +65 l |
| V2L (ulkoinen virta) | Kyllä | Kyllä | — |
| Pituus | 4655 mm | 4658 mm | Škoda +3 mm |
| Leveys | 1890 mm | 1879 mm | Hyundai +11 mm |
| Korkeus | 1605 mm | 1622 mm | Škoda +17 mm |
| Akseliväli | 3000 mm | 2766 mm | Hyundai +234 mm |
Rivin parempi arvo on lihavoitu ja alleviivattu auton värillä. Mittarit, joissa merkintä ↓ — pienempi on parempi. Mitat näytetään ilman voittajan valintaa.
Energiakustannuslaskuri
Hyundai Ioniq 5
Škoda Enyaq
Summat omassa valuutassasi — anna hinnat käyttämässäsi valuutassa.
Videoarvostelut molemmista malleista
Hyundai Ioniq 5
Škoda Enyaq
Muita vertailuja tässä luokassa: Crossover / SUV, segmentti D
Usein kysytyt kysymykset tästä vertailusta
Miksi mallissa Hyundai Ioniq 5 on suurempi akku mutta lyhyempi toimintamatka kuin mallissa Škoda Enyaq?
Hyundai Ioniq 5 sisältää 84 kWh ja kulkee 570 km, kun taas Škoda Enyaq:ssa on 77 kWh akku ja se kulkee 581 km. Energiankulutus ratkaisee: 16 vs. 15,2 kWh/100 km.
Kummassa on suurempi tavaratila?
Škoda Enyaq tarjoaa suuremman tavaratilan: 585 l verrattuna Hyundai Ioniq 5:n 520 l:iin. Ero on 65 l.
Kumpi latautuu nopeammin?
Hyundai Ioniq 5 ottaa vastaan jopa 260 kW DC-tehoa, Škoda Enyaq jopa 165 kW. Lataus 10 %:sta 80 %:iin kestää vastaavasti 18 ja 29 minuuttia.
Kumpi on halvempi käyttää?
Škoda Enyaq kuluttaa vähemmän sähköä: 15,2 kWh/100 km verrattuna Hyundai Ioniq 5:n 16 kWh/100 km:iin. 15000 km ajolla vuodessa ero on 120 kWh — tämän sivun laskuri muuttaa sen rahoiksi.
Tekniset tiedot ovat peräisin valmistajien virallisesta aineistosta ja pyrimme tarkistamaan ne, mutta valmistaja voi muuttaa teknisiä tietoja ilman ennakkoilmoitusta ja virheitä voi esiintyä. Varmista luvut jälleenmyyjältä ennen ostoa — emme vastaa näiden tietojen perusteella tehdyistä päätöksistä. Koko vastuuvapauslauseke
Toimintamatka, kulutus ja paino ilmoitetaan perusvarustelulla. Valmistajat tyyppihyväksyvät ne vaihteluvälillä vanteiden ja varustelun mukaan (esim. 533–592 km), ja me otamme huomioon kevyimmän vaihtoehdon pienimmillä vanteilla – eli edullisimman. Sama malli suuremmilla vanteilla ajaa lyhyemmän toimintamatkan.





