BMW iX4 vs Škoda Enyaq

BMW iX4 johtaa 7–3

Suurimmat erot: DC-lataus — BMW iX4 400 kW, Škoda Enyaq 165 kW · Teho — BMW iX4 469 hv, Škoda Enyaq 286 hv · WLTP-toimintamatka — BMW iX4 828 km, Škoda Enyaq 581 km.

BMW iX4

BMW iX4 on sähköinen D-segmentin katumaasturi nelivetoajolla: teho 374–469 hevosvoimaa, toimintamatka jopa 828 km (WLTP) ja DC-lataus jopa 400 kW.

Škoda Enyaq

Škoda Enyaq on sähköinen SUV-malli D-segmentissä, jossa on takavetoinen (RWD) tai neliveto (AWD): 190–340 hevosvoiman teho, jopa 581 kilometrin toimintamatka WLTP-standardin mukaan ja DC-pikalataus jopa 165 kW:lla.

Profiili markkinoihin verrattuna: BMW iX4 vs Škoda Enyaq

WLTP-toimintamatkaAkkuTehoDC-lataus0–100 km/h

BMW iX4 vai Škoda Enyaq — kumpi voittaa missä

BMW iX4 johtaa 7–3

Napsauta lohkoa nähdäksesi vain ne arvot. Palkki näyttää, missä auto on koko luettelon joukossa.

  • WLTP-toimintamatka kmBMW iX4 +247 km
    BMW iX4
    828
    Škoda Enyaq
    581
  • Akku kWhBMW iX4 +31,7 kWh
    BMW iX4
    108,7
    Škoda Enyaq
    77
  • Kulutus ↓ kWh/100 kmŠkoda Enyaq −0,5 kWh/100 km
    BMW iX4
    15,7
    Škoda Enyaq
    15,2
  • Teho hvBMW iX4 +183 hv
    BMW iX4
    469
    Škoda Enyaq
    286
  • 0–100 km/h ↓ sBMW iX4 −1,7 s
    BMW iX4
    4,9
    Škoda Enyaq
    6,6
  • Suurin nopeus km/hBMW iX4 +30 km/h
    BMW iX4
    210
    Škoda Enyaq
    180
  • DC-lataus kWBMW iX4 +235 kW
    BMW iX4
    400
    Škoda Enyaq
    165
  • AC-lataus kWEi eroa
    BMW iX4
    11
    Škoda Enyaq
    11
  • Latausaika ↓ minBMW iX4 −8 min
    BMW iX4
    21
    Škoda Enyaq
    29
  • Paino ↓ kgŠkoda Enyaq −239 kg
    BMW iX4
    2305
    Škoda Enyaq
    2066
  • Tavaratila lŠkoda Enyaq +95 l
    BMW iX4
    490
    Škoda Enyaq
    585

Lisää kolmas auto

Tekniset tiedot: BMW iX4 vs Škoda Enyaq

Lihavointi ja alleviivaus = parempi arvo · ↓ = pienempi on parempi · — = ei tietoa

Tekniset tiedot: BMW iX4 vs Škoda Enyaq
Tärkeimmät parametrit BMW iX4
50 xDrive
Škoda Enyaq
85
Ero
Toimintamatka ja energia
WLTP-toimintamatka828 km581 kmBMW +247 km
Akku108,7 kWh77 kWhBMW +31,7 kWh
Kulutus ↓15,7 kWh/100 km15,2 kWh/100 kmŠkoda −0,5 kWh/100 km
Lataus
DC-lataus400 kW165 kWBMW +235 kW
AC-lataus11 kW11 kWEi eroa
Latausaika 10–80% ↓21 min29 minBMW −8 min
Toimintamatka per latausminuutti27,6 km/min14 km/minBMW +13,6 km/min
Jännite800 V400 VBMW +400 V
Suorituskyky ja voimansiirto
Teho469 hv286 hvBMW +183 hv
0–100 km/h ↓4,9 s6,6 sBMW −1,7 s
Suurin nopeus210 km/h180 km/hBMW +30 km/h
VetotapaAWDRWDeri tyyppi
Käytännöllisyys
Paino ↓2305 kg2066 kgŠkoda −239 kg
Tavaratila490 l585 lŠkoda +95 l
V2L (ulkoinen virta)KylläKyllä—
Pituus4782 mm4658 mmBMW +124 mm
Leveys1895 mm1879 mmBMW +16 mm
Korkeus1595 mm1622 mmŠkoda +27 mm
Akseliväli2897 mm2766 mmBMW +131 mm

Rivin parempi arvo on lihavoitu ja alleviivattu auton värillä. Mittarit, joissa merkintä ↓ — pienempi on parempi. Mitat näytetään ilman voittajan valintaa.

Energiakustannuslaskuri

BMW iX4

Kustannus per 100 km4,71
Kuukaudessa59
Vuodessa707

Škoda Enyaq

Kustannus per 100 km4,56
Kuukaudessa57
Vuodessa684

Summat omassa valuutassasi — anna hinnat käyttämässäsi valuutassa.

Videoarvostelut molemmista malleista

BMW iX4

Škoda Enyaq

Muita vertailuja tässä luokassa: SUV, segmentti D

Usein kysytyt kysymykset tästä vertailusta

Kumpi kulkee pidemmälle — BMW iX4 vai Škoda Enyaq?

BMW iX4 kulkee pidemmälle: 828 km WLTP verrattuna Škoda Enyaq:n 581 km:iin. Ero on 247 km.

Miten BMW iX4:n ja Škoda Enyaq:n voimansiirrot eroavat?

BMW iX4:ssa on AWD ja 469 hv. Škoda Enyaq:ssä on RWD ja 286 hv.

Kumpi on tehokkaampi — BMW iX4 vai Škoda Enyaq?

BMW iX4 on tehokkaampi: 469 hv verrattuna Škoda Enyaq:n 286 hv:iin. Ero on 183 hv.

Kummassa on suurempi tavaratila?

Škoda Enyaq tarjoaa suuremman tavaratilan: 585 l verrattuna BMW iX4:n 490 l:iin. Ero on 95 l.

Tekniset tiedot ovat peräisin valmistajien virallisesta aineistosta ja pyrimme tarkistamaan ne, mutta valmistaja voi muuttaa teknisiä tietoja ilman ennakkoilmoitusta ja virheitä voi esiintyä. Varmista luvut jälleenmyyjältä ennen ostoa — emme vastaa näiden tietojen perusteella tehdyistä päätöksistä. Koko vastuuvapauslauseke

Toimintamatka, kulutus ja paino ilmoitetaan perusvarustelulla. Valmistajat tyyppihyväksyvät ne vaihteluvälillä vanteiden ja varustelun mukaan (esim. 533–592 km), ja me otamme huomioon kevyimmän vaihtoehdon pienimmillä vanteilla – eli edullisimman. Sama malli suuremmilla vanteilla ajaa lyhyemmän toimintamatkan.