Škoda Enyaq vs Smart #5

Smart #5 johtaa 9–2

Suurimmat erot: DC-lataus — Škoda Enyaq 165 kW, Smart #5 400 kW · AC-lataus — Škoda Enyaq 11 kW, Smart #5 22 kW · Latausaika 10–80% — Škoda Enyaq 29 min, Smart #5 18 min.

Škoda Enyaq

Škoda Enyaq on sähköinen SUV-malli D-segmentissä, jossa on takavetoinen (RWD) tai neliveto (AWD): 190–340 hevosvoiman teho, jopa 581 kilometrin toimintamatka WLTP-standardin mukaan ja DC-pikalataus jopa 165 kW:lla.

Smart #5

Smart #5 on D-segmentin SUV, joka tarjoaa neljä voimansiirtovarianttia tehoilla 340 hv – 646 hv.

Profiili markkinoihin verrattuna: Škoda Enyaq vs Smart #5

WLTP-toimintamatkaAkkuTehoDC-lataus0–100 km/h

Škoda Enyaq vai Smart #5 — kumpi voittaa missä

Smart #5 johtaa 9–2

Napsauta lohkoa nähdäksesi vain ne arvot. Palkki näyttää, missä auto on koko luettelon joukossa.

  • WLTP-toimintamatka kmSmart #5 +9 km
    Škoda Enyaq
    581
    Smart #5
    590
  • Akku kWhSmart #5 +17 kWh
    Škoda Enyaq
    77
    Smart #5
    94
  • Kulutus ↓ kWh/100 kmŠkoda Enyaq −3,2 kWh/100 km
    Škoda Enyaq
    15,2
    Smart #5
    18,4
  • Teho hvSmart #5 +77 hv
    Škoda Enyaq
    286
    Smart #5
    363
  • 0–100 km/h ↓ sSmart #5 −0,1 s
    Škoda Enyaq
    6,6
    Smart #5
    6,5
  • Suurin nopeus km/hSmart #5 +20 km/h
    Škoda Enyaq
    180
    Smart #5
    200
  • DC-lataus kWSmart #5 +235 kW
    Škoda Enyaq
    165
    Smart #5
    400
  • AC-lataus kWSmart #5 +11 kW
    Škoda Enyaq
    11
    Smart #5
    22
  • Latausaika ↓ minSmart #5 −11 min
    Škoda Enyaq
    29
    Smart #5
    18
  • Paino ↓ kgŠkoda Enyaq −194 kg
    Škoda Enyaq
    2066
    Smart #5
    2260
  • Tavaratila lSmart #5 +45 l
    Škoda Enyaq
    585
    Smart #5
    630

Lisää kolmas auto

Tekniset tiedot: Škoda Enyaq vs Smart #5

Lihavointi ja alleviivaus = parempi arvo · ↓ = pienempi on parempi · — = ei tietoa

Tekniset tiedot: Škoda Enyaq vs Smart #5
Tärkeimmät parametrit Škoda Enyaq
85
Smart #5
Pro+
Ero
Toimintamatka ja energia
WLTP-toimintamatka581 km590 kmSmart +9 km
Akku77 kWh94 kWhSmart +17 kWh
Kulutus ↓15,2 kWh/100 km18,4 kWh/100 kmŠkoda −3,2 kWh/100 km
Lataus
DC-lataus165 kW400 kWSmart +235 kW
AC-lataus11 kW22 kWSmart +11 kW
Latausaika 10–80% ↓29 min18 minSmart −11 min
Toimintamatka per latausminuutti14 km/min22,9 km/minSmart +8,9 km/min
Jännite400 V800 VSmart +400 V
Suorituskyky ja voimansiirto
Teho286 hv363 hvSmart +77 hv
0–100 km/h ↓6,6 s6,5 sSmart −0,1 s
Suurin nopeus180 km/h200 km/hSmart +20 km/h
VetotapaRWDRWD—
Käytännöllisyys
Paino ↓2066 kg2260 kgŠkoda −194 kg
Tavaratila585 l630 lSmart +45 l
V2L (ulkoinen virta)KylläKyllä—
Pituus4658 mm4695 mmSmart +37 mm
Leveys1879 mm1920 mmSmart +41 mm
Korkeus1622 mm1705 mmSmart +83 mm
Akseliväli2766 mm2900 mmSmart +134 mm

Rivin parempi arvo on lihavoitu ja alleviivattu auton värillä. Mittarit, joissa merkintä ↓ — pienempi on parempi. Mitat näytetään ilman voittajan valintaa.

Energiakustannuslaskuri

Škoda Enyaq

Kustannus per 100 km4,56
Kuukaudessa57
Vuodessa684

Smart #5

Kustannus per 100 km5,52
Kuukaudessa69
Vuodessa828

Summat omassa valuutassasi — anna hinnat käyttämässäsi valuutassa.

Videoarvostelut molemmista malleista

Škoda Enyaq

Smart #5

Muita vertailuja tässä luokassa: SUV, segmentti D

Usein kysytyt kysymykset tästä vertailusta

Kumpi latautuu nopeammin?

Škoda Enyaq ottaa vastaan jopa 165 kW DC-tehoa, Smart #5 jopa 400 kW. Lataus 10 %:sta 80 %:iin kestää vastaavasti 29 ja 18 minuuttia.

Kumpi on halvempi käyttää?

Škoda Enyaq kuluttaa vähemmän sähköä: 15,2 kWh/100 km verrattuna Smart #5:n 18,4 kWh/100 km:iin. 15000 km ajolla vuodessa ero on 480 kWh — tämän sivun laskuri muuttaa sen rahoiksi.

Tekniset tiedot ovat peräisin valmistajien virallisesta aineistosta ja pyrimme tarkistamaan ne, mutta valmistaja voi muuttaa teknisiä tietoja ilman ennakkoilmoitusta ja virheitä voi esiintyä. Varmista luvut jälleenmyyjältä ennen ostoa — emme vastaa näiden tietojen perusteella tehdyistä päätöksistä. Koko vastuuvapauslauseke

Toimintamatka, kulutus ja paino ilmoitetaan perusvarustelulla. Valmistajat tyyppihyväksyvät ne vaihteluvälillä vanteiden ja varustelun mukaan (esim. 533–592 km), ja me otamme huomioon kevyimmän vaihtoehdon pienimmillä vanteilla – eli edullisimman. Sama malli suuremmilla vanteilla ajaa lyhyemmän toimintamatkan.