Genesis G80 Electrified vs Nio ET7
Nio ET7 johtaa 6–4
Suurimmat erot: Teho — Genesis G80 Electrified 370 hv, Nio ET7 653 hv · Latausaika 10–80% — Genesis G80 Electrified 25 min, Nio ET7 40 min · DC-lataus — Genesis G80 Electrified 187 kW, Nio ET7 125 kW.
Genesis G80 Electrified
Genesis G80 Electrified on E-segmentin sedan: mallivuonna 2026 akku 94,5 kWh, WLTP-toimintamatka 570 km ja teho 370 hv AWD-vedolla.
Nio ET7
Nio ET7 on sähköauto sedan-mallina, joka kuuluu E-segmenttiin. Se on varustettu nelivetoalustalla ja sen moottorin teho on 653 hevosvoimaa. Sen WLTP-arvioitu toimintamatka on 580 kilometriä.
Profiili markkinoihin verrattuna: Genesis G80 Electrified vs Nio ET7
Genesis G80 ElectrifiedAWD 94.5 kWh
Nio ET7100 kWh
Genesis G80 Electrified vai Nio ET7 — kumpi voittaa missä
Nio ET7 johtaa 6–4
Napsauta lohkoa nähdäksesi vain ne arvot. Palkki näyttää, missä auto on koko luettelon joukossa.
- WLTP-toimintamatka kmNio ET7 +10 km
- Akku kWhNio ET7 +5,5 kWh
- Kulutus ↓ kWh/100 kmGenesis G80 Electrified −0,9 kWh/100 km
- Teho hvNio ET7 +283 hv
- 0–100 km/h ↓ sNio ET7 −1,3 s
- Suurin nopeus km/hGenesis G80 Electrified +25 km/h
- DC-lataus kWGenesis G80 Electrified +62 kW
- AC-lataus kWEi eroa
- Latausaika ↓ minGenesis G80 Electrified −15 min
- Paino ↓ kgNio ET7 −31 kg
- Tavaratila lNio ET7 +29 l
Tekniset tiedot: Genesis G80 Electrified vs Nio ET7
Lihavointi ja alleviivaus = parempi arvo · ↓ = pienempi on parempi · — = ei tietoa
| Tärkeimmät parametrit | Genesis G80 ElectrifiedAWD 94.5 kWh | Nio ET7100 kWh | Ero |
|---|---|---|---|
| Toimintamatka ja energia | |||
| WLTP-toimintamatka | 570 km | 580 km | Nio +10 km |
| Akku | 94,5 kWh | 100 kWh | Nio +5,5 kWh |
| Kulutus ↓ | 18,1 kWh/100 km | 19 kWh/100 km | Genesis −0,9 kWh/100 km |
| Lataus | |||
| DC-lataus | 187 kW | 125 kW | Genesis +62 kW |
| AC-lataus | 11 kW | 11 kW | Ei eroa |
| Latausaika 10–80% ↓ | 25 min | 40 min | Genesis −15 min |
| Toimintamatka per latausminuutti | 16 km/min | 10,2 km/min | Genesis +5,8 km/min |
| Jännite | 800 V | 400 V | Genesis +400 V |
| Suorituskyky ja voimansiirto | |||
| Teho | 370 hv | 653 hv | Nio +283 hv |
| 0–100 km/h ↓ | 5,1 s | 3,8 s | Nio −1,3 s |
| Suurin nopeus | 225 km/h | 200 km/h | Genesis +25 km/h |
| Vetotapa | AWD | AWD | — |
| Käytännöllisyys | |||
| Paino ↓ | 2410 kg | 2379 kg | Nio −31 kg |
| Tavaratila | 334 l | 363 l | Nio +29 l |
| V2L (ulkoinen virta) | Kyllä | Ei | vain Genesis |
| Pituus | 5135 mm | 5101 mm | Genesis +34 mm |
| Leveys | — | 1987 mm | — |
| Korkeus | 1480 mm | 1505 mm | Nio +25 mm |
| Akseliväli | 3140 mm | 3060 mm | Genesis +80 mm |
Rivin parempi arvo on lihavoitu ja alleviivattu auton värillä. Mittarit, joissa merkintä ↓ — pienempi on parempi. Mitat näytetään ilman voittajan valintaa.
Energiakustannuslaskuri
Genesis G80 Electrified
Nio ET7
Summat omassa valuutassasi — anna hinnat käyttämässäsi valuutassa.
Videoarvostelut molemmista malleista
Genesis G80 Electrified
Nio ET7
Muita vertailuja tässä luokassa: Sedan, segmentti E
Usein kysytyt kysymykset tästä vertailusta
Kumpi voi syöttää sähköä laitteille pistorasian kautta (V2L)?
Vain Genesis G80 Electrified — sen 94,5 kWh akku toimii silloin virtalähteenä. Nio ET7 ei tarjoa tätä 100 kWh akulla.
Kumpi on tehokkaampi — Genesis G80 Electrified vai Nio ET7?
Nio ET7 on tehokkaampi: 653 hv verrattuna Genesis G80 Electrified:n 370 hv:iin. Ero on 283 hv.
Kumpi latautuu nopeammin?
Genesis G80 Electrified ottaa vastaan jopa 187 kW DC-tehoa, Nio ET7 jopa 125 kW. Lataus 10 %:sta 80 %:iin kestää vastaavasti 25 ja 40 minuuttia.
Kumpi on halvempi käyttää?
Genesis G80 Electrified kuluttaa vähemmän sähköä: 18,1 kWh/100 km verrattuna Nio ET7:n 19 kWh/100 km:iin. 15000 km ajolla vuodessa ero on 135 kWh — tämän sivun laskuri muuttaa sen rahoiksi.
Tekniset tiedot ovat peräisin valmistajien virallisesta aineistosta ja pyrimme tarkistamaan ne, mutta valmistaja voi muuttaa teknisiä tietoja ilman ennakkoilmoitusta ja virheitä voi esiintyä. Varmista luvut jälleenmyyjältä ennen ostoa — emme vastaa näiden tietojen perusteella tehdyistä päätöksistä. Koko vastuuvapauslauseke
Toimintamatka, kulutus ja paino ilmoitetaan perusvarustelulla. Valmistajat tyyppihyväksyvät ne vaihteluvälillä vanteiden ja varustelun mukaan (esim. 533–592 km), ja me otamme huomioon kevyimmän vaihtoehdon pienimmillä vanteilla – eli edullisimman. Sama malli suuremmilla vanteilla ajaa lyhyemmän toimintamatkan.


