Genesis G80 Electrified vs Porsche Taycan
Porsche Taycan johtaa 10–0
Suurimmat erot: DC-lataus — Genesis G80 Electrified 187 kW, Porsche Taycan 320 kW · Latausaika 10–80% — Genesis G80 Electrified 25 min, Porsche Taycan 18 min · WLTP-toimintamatka — Genesis G80 Electrified 570 km, Porsche Taycan 700 km.
Genesis G80 Electrified
Genesis G80 Electrified on E-segmentin sedan: mallivuonna 2026 akku 94,5 kWh, WLTP-toimintamatka 570 km ja teho 370 hv AWD-vedolla.
Porsche Taycan
Porsche Taycan on sedan E-segmentissä: mallivuoden 2027 autoa tarjotaan 11 versiona, WLTP-toimintamatka on 555 km:stä 700 km:iin, teho 408 hv:stä 789 hv:iin ja DC-lataus enintään 320 kW.
Profiili markkinoihin verrattuna: Genesis G80 Electrified vs Porsche Taycan
Genesis G80 ElectrifiedAWD 94.5 kWh- Porsche TaycanPerformance Battery Plus · mallivuosi 2027
Genesis G80 Electrified vai Porsche Taycan — kumpi voittaa missä
Porsche Taycan johtaa 10–0
Napsauta lohkoa nähdäksesi vain ne arvot. Palkki näyttää, missä auto on koko luettelon joukossa.
- WLTP-toimintamatka kmPorsche Taycan +130 km
- Akku kWhPorsche Taycan +2,5 kWh
- Kulutus ↓ kWh/100 kmPorsche Taycan −1,7 kWh/100 km
- Teho hvPorsche Taycan +65 hv
- 0–100 km/h ↓ sPorsche Taycan −0,3 s
- Suurin nopeus km/hPorsche Taycan +5 km/h
- DC-lataus kWPorsche Taycan +133 kW
- AC-lataus kWEi eroa
- Latausaika ↓ minPorsche Taycan −7 min
- Paino ↓ kgPorsche Taycan −240 kg
- Tavaratila lPorsche Taycan +73 l
Tekniset tiedot: Genesis G80 Electrified vs Porsche Taycan
Lihavointi ja alleviivaus = parempi arvo · ↓ = pienempi on parempi · — = ei tietoa
| Tärkeimmät parametrit | Genesis G80 ElectrifiedAWD 94.5 kWh | Porsche Taycan Performance Battery Plus · mallivuosi 2027 | Ero |
|---|---|---|---|
| Toimintamatka ja energia | |||
| WLTP-toimintamatka | 570 km | 700 km | Porsche +130 km |
| Akku | 94,5 kWh | 97 kWh | Porsche +2,5 kWh |
| Kulutus ↓ | 18,1 kWh/100 km | 16,4 kWh/100 km | Porsche −1,7 kWh/100 km |
| Lataus | |||
| DC-lataus | 187 kW | 320 kW | Porsche +133 kW |
| AC-lataus | 11 kW | 11 kW | Ei eroa |
| Latausaika 10–80% ↓ | 25 min | 18 min | Porsche −7 min |
| Toimintamatka per latausminuutti | 16 km/min | 27,2 km/min | Porsche +11,2 km/min |
| Jännite | 800 V | 800 V | Ei eroa |
| Suorituskyky ja voimansiirto | |||
| Teho | 370 hv | 435 hv | Porsche +65 hv |
| 0–100 km/h ↓ | 5,1 s | 4,8 s | Porsche −0,3 s |
| Suurin nopeus | 225 km/h | 230 km/h | Porsche +5 km/h |
| Vetotapa | AWD | RWD | eri tyyppi |
| Käytännöllisyys | |||
| Paino ↓ | 2410 kg | 2170 kg | Porsche −240 kg |
| Tavaratila | 334 l | 407 l | Porsche +73 l |
| V2L (ulkoinen virta) | Kyllä | Ei | vain Genesis |
| Pituus | 5135 mm | 4963 mm | Genesis +172 mm |
| Leveys | — | 1966 mm | — |
| Korkeus | 1480 mm | 1379 mm | Genesis +101 mm |
| Akseliväli | 3140 mm | 2900 mm | Genesis +240 mm |
Rivin parempi arvo on lihavoitu ja alleviivattu auton värillä. Mittarit, joissa merkintä ↓ — pienempi on parempi. Mitat näytetään ilman voittajan valintaa.
Energiakustannuslaskuri
Genesis G80 Electrified
Porsche Taycan
Summat omassa valuutassasi — anna hinnat käyttämässäsi valuutassa.
Videoarvostelut molemmista malleista
Genesis G80 Electrified
Porsche Taycan
Muita vertailuja tässä luokassa: Sedan, segmentti E
Usein kysytyt kysymykset tästä vertailusta
Kumpi kulkee pidemmälle — Genesis G80 Electrified vai Porsche Taycan?
Porsche Taycan kulkee pidemmälle: 700 km WLTP verrattuna Genesis G80 Electrified:n 570 km:iin. Ero on 130 km.
Miten Genesis G80 Electrified:n ja Porsche Taycan:n voimansiirrot eroavat?
Genesis G80 Electrified:ssa on AWD ja 370 hv. Porsche Taycan:ssä on RWD ja 435 hv.
Kumpi voi syöttää sähköä laitteille pistorasian kautta (V2L)?
Vain Genesis G80 Electrified — sen 94,5 kWh akku toimii silloin virtalähteenä. Porsche Taycan ei tarjoa tätä 97 kWh akulla.
Kummassa on suurempi tavaratila?
Porsche Taycan tarjoaa suuremman tavaratilan: 407 l verrattuna Genesis G80 Electrified:n 334 l:iin. Ero on 73 l.
Tekniset tiedot ovat peräisin valmistajien virallisesta aineistosta ja pyrimme tarkistamaan ne, mutta valmistaja voi muuttaa teknisiä tietoja ilman ennakkoilmoitusta ja virheitä voi esiintyä. Varmista luvut jälleenmyyjältä ennen ostoa — emme vastaa näiden tietojen perusteella tehdyistä päätöksistä. Koko vastuuvapauslauseke
Toimintamatka, kulutus ja paino ilmoitetaan perusvarustelulla. Valmistajat tyyppihyväksyvät ne vaihteluvälillä vanteiden ja varustelun mukaan (esim. 533–592 km), ja me otamme huomioon kevyimmän vaihtoehdon pienimmillä vanteilla – eli edullisimman. Sama malli suuremmilla vanteilla ajaa lyhyemmän toimintamatkan.






