Porsche Taycan vs Volkswagen ID.7
Porsche Taycan johtaa 7–3
Suurimmat erot: DC-lataus — Porsche Taycan 320 kW, Volkswagen ID.7 200 kW · Teho — Porsche Taycan 435 hv, Volkswagen ID.7 286 hv · Latausaika 10–80% — Porsche Taycan 18 min, Volkswagen ID.7 26 min.
Porsche Taycan
Porsche Taycan on sedan E-segmentissä: mallivuoden 2027 autoa tarjotaan 11 versiona, WLTP-toimintamatka on 555 km:stä 700 km:iin, teho 408 hv:stä 789 hv:iin ja DC-lataus enintään 320 kW.
Volkswagen ID.7
Volkswagen ID.7 on E-segmentin sähköinen sedan, joka tarjoaa sekä takavetoisia että nelivetoversioita sekä toimintamatkan, joka ylittää 590 kilometriä.
Profiili markkinoihin verrattuna: Porsche Taycan vs Volkswagen ID.7
- Porsche TaycanPerformance Battery Plus · mallivuosi 2027
Volkswagen ID.7Pro S
Porsche Taycan vai Volkswagen ID.7 — kumpi voittaa missä
Porsche Taycan johtaa 7–3
Napsauta lohkoa nähdäksesi vain ne arvot. Palkki näyttää, missä auto on koko luettelon joukossa.
- WLTP-toimintamatka kmVolkswagen ID.7 +9 km
- Akku kWhPorsche Taycan +11 kWh
- Kulutus ↓ kWh/100 kmVolkswagen ID.7 −2,8 kWh/100 km
- Teho hvPorsche Taycan +149 hv
- 0–100 km/h ↓ sPorsche Taycan −1,7 s
- Suurin nopeus km/hPorsche Taycan +50 km/h
- DC-lataus kWPorsche Taycan +120 kW
- AC-lataus kWEi eroa
- Latausaika ↓ minPorsche Taycan −8 min
- Paino ↓ kgPorsche Taycan −60 kg
- Tavaratila lVolkswagen ID.7 +125 l
Tekniset tiedot: Porsche Taycan vs Volkswagen ID.7
Lihavointi ja alleviivaus = parempi arvo · ↓ = pienempi on parempi · — = ei tietoa
| Tärkeimmät parametrit | Porsche Taycan Performance Battery Plus · mallivuosi 2027 | Volkswagen ID.7Pro S | Ero |
|---|---|---|---|
| Toimintamatka ja energia | |||
| WLTP-toimintamatka | 700 km | 709 km | Volkswagen +9 km |
| Akku | 97 kWh | 86 kWh | Porsche +11 kWh |
| Kulutus ↓ | 16,4 kWh/100 km | 13,6 kWh/100 km | Volkswagen −2,8 kWh/100 km |
| Lataus | |||
| DC-lataus | 320 kW | 200 kW | Porsche +120 kW |
| AC-lataus | 11 kW | 11 kW | Ei eroa |
| Latausaika 10–80% ↓ | 18 min | 26 min | Porsche −8 min |
| Toimintamatka per latausminuutti | 27,2 km/min | 19,1 km/min | Porsche +8,1 km/min |
| Jännite | 800 V | 400 V | Porsche +400 V |
| Suorituskyky ja voimansiirto | |||
| Teho | 435 hv | 286 hv | Porsche +149 hv |
| 0–100 km/h ↓ | 4,8 s | 6,5 s | Porsche −1,7 s |
| Suurin nopeus | 230 km/h | 180 km/h | Porsche +50 km/h |
| Vetotapa | RWD | RWD | — |
| Käytännöllisyys | |||
| Paino ↓ | 2170 kg | 2230 kg | Porsche −60 kg |
| Tavaratila | 407 l | 532 l | Volkswagen +125 l |
| Pituus | 4963 mm | 4961 mm | Porsche +2 mm |
| Leveys | 1966 mm | 1862 mm | Porsche +104 mm |
| Korkeus | 1379 mm | 1536 mm | Volkswagen +157 mm |
| Akseliväli | 2900 mm | 2971 mm | Volkswagen +71 mm |
Rivin parempi arvo on lihavoitu ja alleviivattu auton värillä. Mittarit, joissa merkintä ↓ — pienempi on parempi. Mitat näytetään ilman voittajan valintaa.
Energiakustannuslaskuri
Porsche Taycan
Volkswagen ID.7
Summat omassa valuutassasi — anna hinnat käyttämässäsi valuutassa.
Videoarvostelut molemmista malleista
Porsche Taycan
Volkswagen ID.7
Muita vertailuja tässä luokassa: Sedan, segmentti E
Usein kysytyt kysymykset tästä vertailusta
Miksi mallissa Porsche Taycan on suurempi akku mutta lyhyempi toimintamatka kuin mallissa Volkswagen ID.7?
Porsche Taycan sisältää 97 kWh ja kulkee 700 km, kun taas Volkswagen ID.7:ssa on 86 kWh akku ja se kulkee 709 km. Energiankulutus ratkaisee: 16,4 vs. 13,6 kWh/100 km.
Kumpi on tehokkaampi — Porsche Taycan vai Volkswagen ID.7?
Porsche Taycan on tehokkaampi: 435 hv verrattuna Volkswagen ID.7:n 286 hv:iin. Ero on 149 hv.
Kummassa on suurempi tavaratila?
Volkswagen ID.7 tarjoaa suuremman tavaratilan: 532 l verrattuna Porsche Taycan:n 407 l:iin. Ero on 125 l.
Kumpi latautuu nopeammin?
Porsche Taycan ottaa vastaan jopa 320 kW DC-tehoa, Volkswagen ID.7 jopa 200 kW. Lataus 10 %:sta 80 %:iin kestää vastaavasti 18 ja 26 minuuttia.
Tekniset tiedot ovat peräisin valmistajien virallisesta aineistosta ja pyrimme tarkistamaan ne, mutta valmistaja voi muuttaa teknisiä tietoja ilman ennakkoilmoitusta ja virheitä voi esiintyä. Varmista luvut jälleenmyyjältä ennen ostoa — emme vastaa näiden tietojen perusteella tehdyistä päätöksistä. Koko vastuuvapauslauseke
Toimintamatka, kulutus ja paino ilmoitetaan perusvarustelulla. Valmistajat tyyppihyväksyvät ne vaihteluvälillä vanteiden ja varustelun mukaan (esim. 533–592 km), ja me otamme huomioon kevyimmän vaihtoehdon pienimmillä vanteilla – eli edullisimman. Sama malli suuremmilla vanteilla ajaa lyhyemmän toimintamatkan.


