Fiat 500e vs Smart #2

Fiat 500e johtaa 6–3

Suurimmat erot: Tavaratila — Fiat 500e 185 l, Smart #2 305 l · Teho — Fiat 500e 118 hv, Smart #2 82 hv · DC-lataus — Fiat 500e 85 kW, Smart #2 65 kW.

Fiat 500e

Fiat 500e on hatchback-malli, joka kuuluu A-segmenttiin ja on saatavilla kahdella eri teholla sekä akkukapasiteetilla.

Smart #2

Smart #2 on kaksipaikkainen kaupunkiauto A-segmentissä: sen akku on kooltaan 35,8 kWh, toimintamatka WLTP-standardin mukaan on 290 km, teho on 82 hevosvoimaa ja se tukee DC-latausta jopa 65 kW:lla.

Profiili markkinoihin verrattuna: Fiat 500e vs Smart #2

WLTP-toimintamatkaAkkuTehoDC-lataus0–100 km/h

Fiat 500e vai Smart #2 — kumpi voittaa missä

Fiat 500e johtaa 6–3

Tulokseen ei lasketa mittareita, joiden tiedot puuttuvat toiselta autolta.

Napsauta lohkoa nähdäksesi vain ne arvot. Palkki näyttää, missä auto on koko luettelon joukossa.

  • WLTP-toimintamatka kmFiat 500e +30 km
    Fiat 500e
    320
    Smart #2
    290
  • Akku kWhFiat 500e +6,2 kWh
    Fiat 500e
    42
    Smart #2
    35,8
  • Kulutus ↓ kWh/100 kmSmart #2 −0,8 kWh/100 km
    Fiat 500e
    14,4
    Smart #2
    13,6
  • Teho hvFiat 500e +36 hv
    Fiat 500e
    118
    Smart #2
    82
  • 0–100 km/h ↓ sFiat 500e −2,6 s
    Fiat 500e
    9
    Smart #2
    11,6
  • Suurin nopeus km/hFiat 500e +10 km/h
    Fiat 500e
    150
    Smart #2
    140
  • DC-lataus kWFiat 500e +20 kW
    Fiat 500e
    85
    Smart #2
    65
  • AC-lataus kWEi eroa
    Fiat 500e
    11
    Smart #2
    11
  • Latausaika ↓ minEi tietoja
    Fiat 500e
    35
    Smart #2
    —
  • Paino ↓ kgSmart #2 −260 kg
    Fiat 500e
    1400
    Smart #2
    1140
  • Tavaratila lSmart #2 +120 l
    Fiat 500e
    185
    Smart #2
    305

Lisää kolmas auto

Tekniset tiedot: Fiat 500e vs Smart #2

Lihavointi ja alleviivaus = parempi arvo · ↓ = pienempi on parempi · — = ei tietoa

Tekniset tiedot: Fiat 500e vs Smart #2
Tärkeimmät parametrit Fiat 500e
42 kWh
Smart #2
Pure+
Ero
Toimintamatka ja energia
WLTP-toimintamatka320 km290 kmFiat +30 km
Akku42 kWh35,8 kWhFiat +6,2 kWh
Kulutus ↓14,4 kWh/100 km13,6 kWh/100 kmSmart −0,8 kWh/100 km
Lataus
DC-lataus85 kW65 kWFiat +20 kW
AC-lataus11 kW11 kWEi eroa
Latausaika 0–80% ↓35 min——
Toimintamatka per latausminuutti7,3 km/min——
Jännite400 V——
Suorituskyky ja voimansiirto
Teho118 hv82 hvFiat +36 hv
0–100 km/h ↓9 s11,6 sFiat −2,6 s
Suurin nopeus150 km/h140 km/hFiat +10 km/h
VetotapaFWDRWDeri tyyppi
Käytännöllisyys
Paino ↓1400 kg1140 kgSmart −260 kg
Tavaratila185 l305 lSmart +120 l
Pituus3632 mm2746 mmFiat +886 mm
Leveys1683 mm1760 mmSmart +77 mm
Korkeus1527 mm1555 mmSmart +28 mm
Akseliväli2322 mm1875 mmFiat +447 mm

Rivin parempi arvo on lihavoitu ja alleviivattu auton värillä. Mittarit, joissa merkintä ↓ — pienempi on parempi. Mitat näytetään ilman voittajan valintaa.

Energiakustannuslaskuri

Fiat 500e

Kustannus per 100 km4,32
Kuukaudessa54
Vuodessa648

Smart #2

Kustannus per 100 km4,08
Kuukaudessa51
Vuodessa612

Summat omassa valuutassasi — anna hinnat käyttämässäsi valuutassa.

Videoarvostelut molemmista malleista

Fiat 500e

Smart #2

Muita vertailuja tässä luokassa: Hatchback, segmentti A

Usein kysytyt kysymykset tästä vertailusta

Kumpi kulkee pidemmälle — Fiat 500e vai Smart #2?

Fiat 500e kulkee pidemmälle: 320 km WLTP verrattuna Smart #2:n 290 km:iin. Ero on 30 km.

Miten Fiat 500e:n ja Smart #2:n voimansiirrot eroavat?

Fiat 500e:ssa on FWD ja 118 hv. Smart #2:ssä on RWD ja 82 hv.

Kumpi on tehokkaampi — Fiat 500e vai Smart #2?

Fiat 500e on tehokkaampi: 118 hv verrattuna Smart #2:n 82 hv:iin. Ero on 36 hv.

Kummassa on suurempi tavaratila?

Smart #2 tarjoaa suuremman tavaratilan: 305 l verrattuna Fiat 500e:n 185 l:iin. Ero on 120 l.

Tekniset tiedot ovat peräisin valmistajien virallisesta aineistosta ja pyrimme tarkistamaan ne, mutta valmistaja voi muuttaa teknisiä tietoja ilman ennakkoilmoitusta ja virheitä voi esiintyä. Varmista luvut jälleenmyyjältä ennen ostoa — emme vastaa näiden tietojen perusteella tehdyistä päätöksistä. Koko vastuuvapauslauseke

Toimintamatka, kulutus ja paino ilmoitetaan perusvarustelulla. Valmistajat tyyppihyväksyvät ne vaihteluvälillä vanteiden ja varustelun mukaan (esim. 533–592 km), ja me otamme huomioon kevyimmän vaihtoehdon pienimmillä vanteilla – eli edullisimman. Sama malli suuremmilla vanteilla ajaa lyhyemmän toimintamatkan.