BYD Sealion 7 vs Changan Deepal S07

BYD Sealion 7 johtaa 8–1

Suurimmat erot: DC-lataus — BYD Sealion 7 230 kW, Changan Deepal S07 92 kW · Teho — BYD Sealion 7 530 hv, Changan Deepal S07 218 hv · 0–100 km/h — BYD Sealion 7 4,5 s, Changan Deepal S07 7,9 s.

BYD Sealion 7

BYD Sealion 7 on D-segmentin SUV kolmessa variantissa: WLTP-toimintamatka 456–502 km, teho 312–530 hv.

Changan Deepal S07

Changan Deepal S07 on D-segmentin SUV-malli, jossa on takavetojärjestelmä ja jonka toimintamatka WLTP-standardin mukaan on 475 kilometriä.

Profiili markkinoihin verrattuna: BYD Sealion 7 vs Changan Deepal S07

WLTP-toimintamatkaAkkuTehoDC-lataus0–100 km/h

BYD Sealion 7 vai Changan Deepal S07 — kumpi voittaa missä

BYD Sealion 7 johtaa 8–1

Napsauta lohkoa nähdäksesi vain ne arvot. Palkki näyttää, missä auto on koko luettelon joukossa.

  • WLTP-toimintamatka kmBYD Sealion 7 +27 km
    BYD Sealion 7
    502
    Changan Deepal S07
    475
  • Akku kWhBYD Sealion 7 +11,3 kWh
    BYD Sealion 7
    91,3
    Changan Deepal S07
    79,97
  • Kulutus ↓ kWh/100 kmBYD Sealion 7 −0,4 kWh/100 km
    BYD Sealion 7
    18,2
    Changan Deepal S07
    18,6
  • Teho hvBYD Sealion 7 +312 hv
    BYD Sealion 7
    530
    Changan Deepal S07
    218
  • 0–100 km/h ↓ sBYD Sealion 7 −3,4 s
    BYD Sealion 7
    4,5
    Changan Deepal S07
    7,9
  • Suurin nopeus km/hBYD Sealion 7 +35 km/h
    BYD Sealion 7
    215
    Changan Deepal S07
    180
  • DC-lataus kWBYD Sealion 7 +138 kW
    BYD Sealion 7
    230
    Changan Deepal S07
    92
  • AC-lataus kWEi eroa
    BYD Sealion 7
    11
    Changan Deepal S07
    11
  • Paino ↓ kgChangan Deepal S07 −362 kg
    BYD Sealion 7
    2435
    Changan Deepal S07
    2073
  • Tavaratila lBYD Sealion 7 +10 l
    BYD Sealion 7
    520
    Changan Deepal S07
    510

Lisää kolmas auto

Tekniset tiedot: BYD Sealion 7 vs Changan Deepal S07

Lihavointi ja alleviivaus = parempi arvo · ↓ = pienempi on parempi · — = ei tietoa

Tekniset tiedot: BYD Sealion 7 vs Changan Deepal S07
Tärkeimmät parametrit BYD Sealion 7
Excellence AWD
Changan Deepal S07
RWD
Ero
Toimintamatka ja energia
WLTP-toimintamatka502 km475 kmBYD +27 km
Akku91,3 kWh79,97 kWhBYD +11,3 kWh
Kulutus ↓18,2 kWh/100 km18,6 kWh/100 kmBYD −0,4 kWh/100 km
Lataus
DC-lataus230 kW92 kWBYD +138 kW
AC-lataus11 kW11 kWEi eroa
Latausaika ⚠24 min 10–80%35 min 30–80%11 min
Toimintamatka per latausminuutti14,6 km/min6,8 km/minBYD +7,8 km/min
Jännite———
Suorituskyky ja voimansiirto
Teho530 hv218 hvBYD +312 hv
0–100 km/h ↓4,5 s7,9 sBYD −3,4 s
Suurin nopeus215 km/h180 km/hBYD +35 km/h
VetotapaAWDRWDeri tyyppi
Käytännöllisyys
Paino ↓2435 kg2073 kgChangan −362 kg
Tavaratila520 l510 lBYD +10 l
V2L (ulkoinen virta)EiKyllävain Changan
Pituus4830 mm4750 mmBYD +80 mm
Leveys—1930 mm—
Korkeus—1625 mm—
Akseliväli2930 mm2900 mmBYD +30 mm

Rivin parempi arvo on lihavoitu ja alleviivattu auton värillä. Mittarit, joissa merkintä ↓ — pienempi on parempi. Mitat näytetään ilman voittajan valintaa.

Energiakustannuslaskuri

BYD Sealion 7

Kustannus per 100 km5,46
Kuukaudessa68
Vuodessa819

Changan Deepal S07

Kustannus per 100 km5,58
Kuukaudessa70
Vuodessa837

Summat omassa valuutassasi — anna hinnat käyttämässäsi valuutassa.

Videoarvostelut molemmista malleista

BYD Sealion 7

Changan Deepal S07

Muita vertailuja tässä luokassa: SUV, segmentti D

Usein kysytyt kysymykset tästä vertailusta

Kumpi kulkee pidemmälle — BYD Sealion 7 vai Changan Deepal S07?

BYD Sealion 7 kulkee pidemmälle: 502 km WLTP verrattuna Changan Deepal S07:n 475 km:iin. Ero on 27 km.

Miten BYD Sealion 7:n ja Changan Deepal S07:n voimansiirrot eroavat?

BYD Sealion 7:ssa on AWD ja 530 hv. Changan Deepal S07:ssä on RWD ja 218 hv.

Kumpi voi syöttää sähköä laitteille pistorasian kautta (V2L)?

Vain Changan Deepal S07 — sen 79,97 kWh akku toimii silloin virtalähteenä. BYD Sealion 7 ei tarjoa tätä 91,3 kWh akulla.

Kumpi on tehokkaampi — BYD Sealion 7 vai Changan Deepal S07?

BYD Sealion 7 on tehokkaampi: 530 hv verrattuna Changan Deepal S07:n 218 hv:iin. Ero on 312 hv.

Tekniset tiedot ovat peräisin valmistajien virallisesta aineistosta ja pyrimme tarkistamaan ne, mutta valmistaja voi muuttaa teknisiä tietoja ilman ennakkoilmoitusta ja virheitä voi esiintyä. Varmista luvut jälleenmyyjältä ennen ostoa — emme vastaa näiden tietojen perusteella tehdyistä päätöksistä. Koko vastuuvapauslauseke

Toimintamatka, kulutus ja paino ilmoitetaan perusvarustelulla. Valmistajat tyyppihyväksyvät ne vaihteluvälillä vanteiden ja varustelun mukaan (esim. 533–592 km), ja me otamme huomioon kevyimmän vaihtoehdon pienimmillä vanteilla – eli edullisimman. Sama malli suuremmilla vanteilla ajaa lyhyemmän toimintamatkan.