BYD Seal U vs Hyundai Ioniq 5 N

BYD Seal U johtaa 5–4

Suurimmat erot: 0–100 km/h — BYD Seal U 9,6 s, Hyundai Ioniq 5 N 3,4 s · Teho — BYD Seal U 217 hv, Hyundai Ioniq 5 N 609 hv · DC-lataus — BYD Seal U 140 kW, Hyundai Ioniq 5 N 239 kW.

BYD Seal U

BYD Seal U on D-segmentin SUV, joka tarjoaa kaksi etuvetovaihtoehtoa eri akkukapasiteeteilla ja WLTP-toimintamatkoilla.

Hyundai Ioniq 5 N

Suorituskykyinen D-segmentin sähköinen crossover, joka saavuttaa 0-100 km/h kiihtyvyyden 3,4 s aikana.

Profiili markkinoihin verrattuna: BYD Seal U vs Hyundai Ioniq 5 N

WLTP-toimintamatkaAkkuTehoDC-lataus0–100 km/h

BYD Seal U vai Hyundai Ioniq 5 N — kumpi voittaa missä

BYD Seal U johtaa 5–4

Napsauta lohkoa nähdäksesi vain ne arvot. Palkki näyttää, missä auto on koko luettelon joukossa.

  • WLTP-toimintamatka kmBYD Seal U +52 km
    BYD Seal U
    500
    Hyundai Ioniq 5 N
    448
  • Akku kWhBYD Seal U +3 kWh
    BYD Seal U
    87
    Hyundai Ioniq 5 N
    84
  • Kulutus ↓ kWh/100 kmBYD Seal U −0,7 kWh/100 km
    BYD Seal U
    20,5
    Hyundai Ioniq 5 N
    21,2
  • Teho hvHyundai Ioniq 5 N +392 hv
    BYD Seal U
    217
    Hyundai Ioniq 5 N
    609
  • 0–100 km/h ↓ sHyundai Ioniq 5 N −6,2 s
    BYD Seal U
    9,6
    Hyundai Ioniq 5 N
    3,4
  • Suurin nopeus km/hHyundai Ioniq 5 N +85 km/h
    BYD Seal U
    175
    Hyundai Ioniq 5 N
    260
  • DC-lataus kWHyundai Ioniq 5 N +99 kW
    BYD Seal U
    140
    Hyundai Ioniq 5 N
    239
  • AC-lataus kWEi eroa
    BYD Seal U
    11
    Hyundai Ioniq 5 N
    11
  • Paino ↓ kgBYD Seal U −53 kg
    BYD Seal U
    2147
    Hyundai Ioniq 5 N
    2200
  • Tavaratila lBYD Seal U +72 l
    BYD Seal U
    552
    Hyundai Ioniq 5 N
    480

Lisää kolmas auto

Tekniset tiedot: BYD Seal U vs Hyundai Ioniq 5 N

Lihavointi ja alleviivaus = parempi arvo · ↓ = pienempi on parempi · — = ei tietoa

Tekniset tiedot: BYD Seal U vs Hyundai Ioniq 5 N
Tärkeimmät parametrit BYD Seal U
Design 87 kWh
Hyundai Ioniq 5 N
N
Ero
Toimintamatka ja energia
WLTP-toimintamatka500 km448 kmBYD +52 km
Akku87 kWh84 kWhBYD +3 kWh
Kulutus ↓20,5 kWh/100 km21,2 kWh/100 kmBYD −0,7 kWh/100 km
Lataus
DC-lataus140 kW239 kWHyundai +99 kW
AC-lataus11 kW11 kWEi eroa
Latausaika ⚠28 min 30–80%18 min 10–80%10 min
Toimintamatka per latausminuutti8,9 km/min17,4 km/minHyundai +8,5 km/min
Jännite400 V800 VHyundai +400 V
Suorituskyky ja voimansiirto
Teho217 hv609 hvHyundai +392 hv
0–100 km/h ↓9,6 s3,4 sHyundai −6,2 s
Suurin nopeus175 km/h260 km/hHyundai +85 km/h
VetotapaFWDAWDeri tyyppi
Käytännöllisyys
Paino ↓2147 kg2200 kgBYD −53 kg
Tavaratila552 l480 lBYD +72 l
V2L (ulkoinen virta)KylläKyllä—
Pituus4785 mm4715 mmBYD +70 mm
Leveys1890 mm1940 mmHyundai +50 mm
Korkeus1668 mm1585 mmBYD +83 mm
Akseliväli2765 mm3000 mmHyundai +235 mm

Rivin parempi arvo on lihavoitu ja alleviivattu auton värillä. Mittarit, joissa merkintä ↓ — pienempi on parempi. Mitat näytetään ilman voittajan valintaa.

Energiakustannuslaskuri

BYD Seal U

Kustannus per 100 km6,15
Kuukaudessa77
Vuodessa922

Hyundai Ioniq 5 N

Kustannus per 100 km6,36
Kuukaudessa79
Vuodessa954

Summat omassa valuutassasi — anna hinnat käyttämässäsi valuutassa.

Videoarvostelut molemmista malleista

BYD Seal U

Hyundai Ioniq 5 N

Muita vertailuja tässä luokassa: SUV / Crossover, segmentti D

Usein kysytyt kysymykset tästä vertailusta

Kumpi kulkee pidemmälle — BYD Seal U vai Hyundai Ioniq 5 N?

BYD Seal U kulkee pidemmälle: 500 km WLTP verrattuna Hyundai Ioniq 5 N:n 448 km:iin. Ero on 52 km.

Miten BYD Seal U:n ja Hyundai Ioniq 5 N:n voimansiirrot eroavat?

BYD Seal U:ssa on FWD ja 217 hv. Hyundai Ioniq 5 N:ssä on AWD ja 609 hv.

Kumpi on tehokkaampi — BYD Seal U vai Hyundai Ioniq 5 N?

Hyundai Ioniq 5 N on tehokkaampi: 609 hv verrattuna BYD Seal U:n 217 hv:iin. Ero on 392 hv.

Kummassa on suurempi tavaratila?

BYD Seal U tarjoaa suuremman tavaratilan: 552 l verrattuna Hyundai Ioniq 5 N:n 480 l:iin. Ero on 72 l.

Tekniset tiedot ovat peräisin valmistajien virallisesta aineistosta ja pyrimme tarkistamaan ne, mutta valmistaja voi muuttaa teknisiä tietoja ilman ennakkoilmoitusta ja virheitä voi esiintyä. Varmista luvut jälleenmyyjältä ennen ostoa — emme vastaa näiden tietojen perusteella tehdyistä päätöksistä. Koko vastuuvapauslauseke

Toimintamatka, kulutus ja paino ilmoitetaan perusvarustelulla. Valmistajat tyyppihyväksyvät ne vaihteluvälillä vanteiden ja varustelun mukaan (esim. 533–592 km), ja me otamme huomioon kevyimmän vaihtoehdon pienimmillä vanteilla – eli edullisimman. Sama malli suuremmilla vanteilla ajaa lyhyemmän toimintamatkan.