BMW iX5 vs Volvo EX90

BMW iX5 johtaa 8–3

Suurimmat erot: Tavaratila — BMW iX5 655 l, Volvo EX90 324 l · AC-lataus — BMW iX5 22 kW, Volvo EX90 11 kW · WLTP-toimintamatka — BMW iX5 845 km, Volvo EX90 625 km.

BMW iX5

BMW iX5 on sähköinen E-segmentin katumaasturi nelivetoajolla: teho 578 hevosvoimaa, toimintamatka jopa 845 km (WLTP) ja tasavirtalataus jopa 460 kW.

Volvo EX90

Volvo EX90 on sähköinen SUV-mallin auto, joka kuuluu E-segmenttiin ja tarjoaa kolme eri voimansiirtovaihtoehtoa, joiden teho vaihtelee 333 hevosvoiman ja 680 hevosvoiman välillä.

Profiili markkinoihin verrattuna: BMW iX5 vs Volvo EX90

WLTP-toimintamatkaAkkuTehoDC-lataus0–100 km/h

BMW iX5 vai Volvo EX90 — kumpi voittaa missä

BMW iX5 johtaa 8–3

Napsauta lohkoa nähdäksesi vain ne arvot. Palkki näyttää, missä auto on koko luettelon joukossa.

  • WLTP-toimintamatka kmBMW iX5 +220 km
    BMW iX5
    845
    Volvo EX90
    625
  • Akku kWhBMW iX5 +35 kWh
    BMW iX5
    141
    Volvo EX90
    106
  • Kulutus ↓ kWh/100 kmVolvo EX90 −0,7 kWh/100 km
    BMW iX5
    20,1
    Volvo EX90
    19,4
  • Teho hvBMW iX5 +122 hv
    BMW iX5
    578
    Volvo EX90
    456
  • 0–100 km/h ↓ sBMW iX5 −0,9 s
    BMW iX5
    4,6
    Volvo EX90
    5,5
  • Suurin nopeus km/hBMW iX5 +30 km/h
    BMW iX5
    210
    Volvo EX90
    180
  • DC-lataus kWBMW iX5 +110 kW
    BMW iX5
    460
    Volvo EX90
    350
  • AC-lataus kWBMW iX5 +11 kW
    BMW iX5
    22
    Volvo EX90
    11
  • Latausaika ↓ minVolvo EX90 −1 min
    BMW iX5
    23
    Volvo EX90
    22
  • Paino ↓ kgVolvo EX90 −135 kg
    BMW iX5
    2825
    Volvo EX90
    2690
  • Tavaratila lBMW iX5 +331 l
    BMW iX5
    655
    Volvo EX90
    324

Lisää kolmas auto

Tekniset tiedot: BMW iX5 vs Volvo EX90

Lihavointi ja alleviivaus = parempi arvo · ↓ = pienempi on parempi · — = ei tietoa

Tekniset tiedot: BMW iX5 vs Volvo EX90
Tärkeimmät parametrit BMW iX5
60 xDrive
Volvo EX90
Twin Motor
Ero
Toimintamatka ja energia
WLTP-toimintamatka845 km625 kmBMW +220 km
Akku141 kWh106 kWhBMW +35 kWh
Kulutus ↓20,1 kWh/100 km19,4 kWh/100 kmVolvo −0,7 kWh/100 km
Lataus
DC-lataus460 kW350 kWBMW +110 kW
AC-lataus22 kW11 kWBMW +11 kW
Latausaika 10–80% ↓23 min22 minVolvo −1 min
Toimintamatka per latausminuutti25,7 km/min19,9 km/minBMW +5,8 km/min
Jännite800 V800 VEi eroa
Suorituskyky ja voimansiirto
Teho578 hv456 hvBMW +122 hv
0–100 km/h ↓4,6 s5,5 sBMW −0,9 s
Suurin nopeus210 km/h180 km/hBMW +30 km/h
VetotapaAWDAWD—
Käytännöllisyys
Paino ↓2825 kg2690 kgVolvo −135 kg
Tavaratila655 l324 lBMW +331 l
V2L (ulkoinen virta)EiKyllävain Volvo
Pituus4994 mm5037 mmVolvo +43 mm
Leveys2000 mm1964 mmBMW +36 mm
Korkeus1748 mm1744 mmBMW +4 mm
Akseliväli3035 mm2985 mmBMW +50 mm

Rivin parempi arvo on lihavoitu ja alleviivattu auton värillä. Mittarit, joissa merkintä ↓ — pienempi on parempi. Mitat näytetään ilman voittajan valintaa.

Energiakustannuslaskuri

BMW iX5

Kustannus per 100 km6,03
Kuukaudessa75
Vuodessa905

Volvo EX90

Kustannus per 100 km5,82
Kuukaudessa73
Vuodessa873

Summat omassa valuutassasi — anna hinnat käyttämässäsi valuutassa.

Videoarvostelut molemmista malleista

BMW iX5

Volvo EX90

Muita vertailuja tässä luokassa: SUV, segmentti E

Usein kysytyt kysymykset tästä vertailusta

Kumpi kulkee pidemmälle — BMW iX5 vai Volvo EX90?

BMW iX5 kulkee pidemmälle: 845 km WLTP verrattuna Volvo EX90:n 625 km:iin. Ero on 220 km.

Kumpi voi syöttää sähköä laitteille pistorasian kautta (V2L)?

Vain Volvo EX90 — sen 106 kWh akku toimii silloin virtalähteenä. BMW iX5 ei tarjoa tätä 141 kWh akulla.

Kummassa on suurempi tavaratila?

BMW iX5 tarjoaa suuremman tavaratilan: 655 l verrattuna Volvo EX90:n 324 l:iin. Ero on 331 l.

Kumpi latautuu nopeammin?

BMW iX5 ottaa vastaan jopa 460 kW DC-tehoa, Volvo EX90 jopa 350 kW. Lataus 10 %:sta 80 %:iin kestää vastaavasti 23 ja 22 minuuttia.

Tekniset tiedot ovat peräisin valmistajien virallisesta aineistosta ja pyrimme tarkistamaan ne, mutta valmistaja voi muuttaa teknisiä tietoja ilman ennakkoilmoitusta ja virheitä voi esiintyä. Varmista luvut jälleenmyyjältä ennen ostoa — emme vastaa näiden tietojen perusteella tehdyistä päätöksistä. Koko vastuuvapauslauseke

Toimintamatka, kulutus ja paino ilmoitetaan perusvarustelulla. Valmistajat tyyppihyväksyvät ne vaihteluvälillä vanteiden ja varustelun mukaan (esim. 533–592 km), ja me otamme huomioon kevyimmän vaihtoehdon pienimmillä vanteilla – eli edullisimman. Sama malli suuremmilla vanteilla ajaa lyhyemmän toimintamatkan.