BMW iX5 vs Nio EL8

BMW iX5 johtaa 7–4

Suurimmat erot: Tavaratila — BMW iX5 655 l, Nio EL8 265 l · AC-lataus — BMW iX5 22 kW, Nio EL8 11 kW · DC-lataus — BMW iX5 460 kW, Nio EL8 240 kW.

BMW iX5

BMW iX5 on sähköinen E-segmentin katumaasturi nelivetoajolla: teho 578 hevosvoimaa, toimintamatka jopa 845 km (WLTP) ja tasavirtalataus jopa 460 kW.

Nio EL8

Nio EL8 on sähköinen SUV-malli, joka kuuluu E-segmenttiin ja tarjoaa suuren tehon (653 hevosvoimaa) sekä nelivetoja kahdella eri akkukonfiguraatiolla.

Profiili markkinoihin verrattuna: BMW iX5 vs Nio EL8

WLTP-toimintamatkaAkkuTehoDC-lataus0–100 km/h

BMW iX5 vai Nio EL8 — kumpi voittaa missä

BMW iX5 johtaa 7–4

Napsauta lohkoa nähdäksesi vain ne arvot. Palkki näyttää, missä auto on koko luettelon joukossa.

  • WLTP-toimintamatka kmBMW iX5 +335 km
    BMW iX5
    845
    Nio EL8
    510
  • Akku kWhBMW iX5 +41 kWh
    BMW iX5
    141
    Nio EL8
    100
  • Kulutus ↓ kWh/100 kmBMW iX5 −1,1 kWh/100 km
    BMW iX5
    20,1
    Nio EL8
    21,2
  • Teho hvNio EL8 +75 hv
    BMW iX5
    578
    Nio EL8
    653
  • 0–100 km/h ↓ sNio EL8 −0,5 s
    BMW iX5
    4,6
    Nio EL8
    4,1
  • Suurin nopeus km/hBMW iX5 +10 km/h
    BMW iX5
    210
    Nio EL8
    200
  • DC-lataus kWBMW iX5 +220 kW
    BMW iX5
    460
    Nio EL8
    240
  • AC-lataus kWBMW iX5 +11 kW
    BMW iX5
    22
    Nio EL8
    11
  • Latausaika ↓ minNio EL8 −3 min
    BMW iX5
    23
    Nio EL8
    20
  • Paino ↓ kgNio EL8 −267 kg
    BMW iX5
    2825
    Nio EL8
    2558
  • Tavaratila lBMW iX5 +390 l
    BMW iX5
    655
    Nio EL8
    265

Lisää kolmas auto

Tekniset tiedot: BMW iX5 vs Nio EL8

Lihavointi ja alleviivaus = parempi arvo · ↓ = pienempi on parempi · — = ei tietoa

Tekniset tiedot: BMW iX5 vs Nio EL8
Tärkeimmät parametrit BMW iX5
60 xDrive
Nio EL8
100 kWh
Ero
Toimintamatka ja energia
WLTP-toimintamatka845 km510 kmBMW +335 km
Akku141 kWh100 kWhBMW +41 kWh
Kulutus ↓20,1 kWh/100 km21,2 kWh/100 kmBMW −1,1 kWh/100 km
Lataus
DC-lataus460 kW240 kWBMW +220 kW
AC-lataus22 kW11 kWBMW +11 kW
Latausaika 10–80% ↓23 min20 minNio −3 min
Toimintamatka per latausminuutti25,7 km/min17,9 km/minBMW +7,8 km/min
Jännite800 V400 VBMW +400 V
Suorituskyky ja voimansiirto
Teho578 hv653 hvNio +75 hv
0–100 km/h ↓4,6 s4,1 sNio −0,5 s
Suurin nopeus210 km/h200 km/hBMW +10 km/h
VetotapaAWDAWD—
Käytännöllisyys
Paino ↓2825 kg2558 kgNio −267 kg
Tavaratila655 l265 lBMW +390 l
V2L (ulkoinen virta)EiKyllävain Nio
Pituus4994 mm5099 mmNio +105 mm
Leveys2000 mm1989 mmBMW +11 mm
Korkeus1748 mm1750 mmNio +2 mm
Akseliväli3035 mm3070 mmNio +35 mm

Rivin parempi arvo on lihavoitu ja alleviivattu auton värillä. Mittarit, joissa merkintä ↓ — pienempi on parempi. Mitat näytetään ilman voittajan valintaa.

Energiakustannuslaskuri

BMW iX5

Kustannus per 100 km6,03
Kuukaudessa75
Vuodessa905

Nio EL8

Kustannus per 100 km6,36
Kuukaudessa79
Vuodessa954

Summat omassa valuutassasi — anna hinnat käyttämässäsi valuutassa.

Videoarvostelut molemmista malleista

BMW iX5

Nio EL8

Muita vertailuja tässä luokassa: SUV, segmentti E

Usein kysytyt kysymykset tästä vertailusta

Kumpi kulkee pidemmälle — BMW iX5 vai Nio EL8?

BMW iX5 kulkee pidemmälle: 845 km WLTP verrattuna Nio EL8:n 510 km:iin. Ero on 335 km.

Kumpi voi syöttää sähköä laitteille pistorasian kautta (V2L)?

Vain Nio EL8 — sen 100 kWh akku toimii silloin virtalähteenä. BMW iX5 ei tarjoa tätä 141 kWh akulla.

Kummassa on suurempi tavaratila?

BMW iX5 tarjoaa suuremman tavaratilan: 655 l verrattuna Nio EL8:n 265 l:iin. Ero on 390 l.

Kumpi latautuu nopeammin?

BMW iX5 ottaa vastaan jopa 460 kW DC-tehoa, Nio EL8 jopa 240 kW. Lataus 10 %:sta 80 %:iin kestää vastaavasti 23 ja 20 minuuttia.

Tekniset tiedot ovat peräisin valmistajien virallisesta aineistosta ja pyrimme tarkistamaan ne, mutta valmistaja voi muuttaa teknisiä tietoja ilman ennakkoilmoitusta ja virheitä voi esiintyä. Varmista luvut jälleenmyyjältä ennen ostoa — emme vastaa näiden tietojen perusteella tehdyistä päätöksistä. Koko vastuuvapauslauseke

Toimintamatka, kulutus ja paino ilmoitetaan perusvarustelulla. Valmistajat tyyppihyväksyvät ne vaihteluvälillä vanteiden ja varustelun mukaan (esim. 533–592 km), ja me otamme huomioon kevyimmän vaihtoehdon pienimmillä vanteilla – eli edullisimman. Sama malli suuremmilla vanteilla ajaa lyhyemmän toimintamatkan.