Audi Q4 Sportback e-tron vs Smart #3
Audi Q4 Sportback e-tron johtaa 6–2
Suurimmat erot: AC-lataus — Audi Q4 Sportback e-tron 11 kW, Smart #3 22 kW · Tavaratila — Audi Q4 Sportback e-tron 527 l, Smart #3 370 l · WLTP-toimintamatka — Audi Q4 Sportback e-tron 576 km, Smart #3 455 km.
Audi Q4 Sportback e-tron
Audi Q4 Sportback e-tron on C-segmentin coupe-SUV, mallivuonna 2027 neljässä variantissa: WLTP-toimintamatka 451–576 km, teho 204–340 hv.
Smart #3
Smart #3 on sähköinen SUV-mallin auto C-segmentissä, ja se tarjoaa kolme erilaista voimansiirto- ja akkukapasiteettivaihtoehtoa.
Profiili markkinoihin verrattuna: Audi Q4 Sportback e-tron vs Smart #3
Audi Q4 Sportback e-trone-tron performance
Smart #3Pro+
Audi Q4 Sportback e-tron vai Smart #3 — kumpi voittaa missä
Audi Q4 Sportback e-tron johtaa 6–2
Tulokseen ei lasketa mittareita, joiden tiedot puuttuvat toiselta autolta.
Napsauta lohkoa nähdäksesi vain ne arvot. Palkki näyttää, missä auto on koko luettelon joukossa.
- WLTP-toimintamatka kmAudi Q4 Sportback e-tron +121 km
- Akku kWhAudi Q4 Sportback e-tron +11 kWh
- Kulutus ↓ kWh/100 kmAudi Q4 Sportback e-tron −2,6 kWh/100 km
- Teho hvAudi Q4 Sportback e-tron +14 hv
- 0–100 km/h ↓ sSmart #3 −0,8 s
- Suurin nopeus km/hEi eroa
- DC-lataus kWAudi Q4 Sportback e-tron +15 kW
- AC-lataus kWSmart #3 +11 kW
- Latausaika ↓ minEi tietoja
- Paino ↓ kgEi tietoja
- Tavaratila lAudi Q4 Sportback e-tron +157 l
Tekniset tiedot: Audi Q4 Sportback e-tron vs Smart #3
Lihavointi ja alleviivaus = parempi arvo · ↓ = pienempi on parempi · — = ei tietoa
| Tärkeimmät parametrit | Audi Q4 Sportback e-trone-tron performance | Smart #3Pro+ | Ero |
|---|---|---|---|
| Toimintamatka ja energia | |||
| WLTP-toimintamatka | 576 km | 455 km | Audi +121 km |
| Akku | 77 kWh | 66 kWh | Audi +11 kWh |
| Kulutus ↓ | 13,4 kWh/100 km | 16 kWh/100 km | Audi −2,6 kWh/100 km |
| Lataus | |||
| DC-lataus | 165 kW | 150 kW | Audi +15 kW |
| AC-lataus | 11 kW | 22 kW | Smart +11 kW |
| Latausaika 10–80% ↓ | — | 30 min | — |
| Toimintamatka per latausminuutti | — | 10,6 km/min | — |
| Jännite | — | 400 V | — |
| Suorituskyky ja voimansiirto | |||
| Teho | 286 hv | 272 hv | Audi +14 hv |
| 0–100 km/h ↓ | 6,6 s | 5,8 s | Smart −0,8 s |
| Suurin nopeus | 180 km/h | 180 km/h | Ei eroa |
| Vetotapa | RWD | RWD | — |
| Käytännöllisyys | |||
| Paino ↓ | — | 1780 kg | — |
| Tavaratila | 527 l | 370 l | Audi +157 l |
| V2L (ulkoinen virta) | Ei | Kyllä | vain Smart |
| Pituus | — | 4400 mm | — |
| Leveys | — | 1844 mm | — |
| Korkeus | — | 1556 mm | — |
| Akseliväli | — | 2785 mm | — |
Rivin parempi arvo on lihavoitu ja alleviivattu auton värillä. Mittarit, joissa merkintä ↓ — pienempi on parempi. Mitat näytetään ilman voittajan valintaa.
Energiakustannuslaskuri
Audi Q4 Sportback e-tron
Smart #3
Summat omassa valuutassasi — anna hinnat käyttämässäsi valuutassa.
Videoarvostelut molemmista malleista
Audi Q4 Sportback e-tron
Muita vertailuja tässä luokassa: SUV, segmentti C
Usein kysytyt kysymykset tästä vertailusta
Kumpi kulkee pidemmälle — Audi Q4 Sportback e-tron vai Smart #3?
Audi Q4 Sportback e-tron kulkee pidemmälle: 576 km WLTP verrattuna Smart #3:n 455 km:iin. Ero on 121 km.
Kumpi voi syöttää sähköä laitteille pistorasian kautta (V2L)?
Vain Smart #3 — sen 66 kWh akku toimii silloin virtalähteenä. Audi Q4 Sportback e-tron ei tarjoa tätä 77 kWh akulla.
Kummassa on suurempi tavaratila?
Audi Q4 Sportback e-tron tarjoaa suuremman tavaratilan: 527 l verrattuna Smart #3:n 370 l:iin. Ero on 157 l.
Kumpi latautuu nopeammin?
Audi Q4 Sportback e-tron ottaa vastaan jopa 165 kW DC-tehoa, Smart #3 jopa 150 kW.
Tekniset tiedot ovat peräisin valmistajien virallisesta aineistosta ja pyrimme tarkistamaan ne, mutta valmistaja voi muuttaa teknisiä tietoja ilman ennakkoilmoitusta ja virheitä voi esiintyä. Varmista luvut jälleenmyyjältä ennen ostoa — emme vastaa näiden tietojen perusteella tehdyistä päätöksistä. Koko vastuuvapauslauseke
Toimintamatka, kulutus ja paino ilmoitetaan perusvarustelulla. Valmistajat tyyppihyväksyvät ne vaihteluvälillä vanteiden ja varustelun mukaan (esim. 533–592 km), ja me otamme huomioon kevyimmän vaihtoehdon pienimmillä vanteilla – eli edullisimman. Sama malli suuremmilla vanteilla ajaa lyhyemmän toimintamatkan.




