Alfa Romeo Junior vs Ford Puma Gen-E

Ford Puma Gen-E johtaa 6–2

Suurimmat erot: Tavaratila — Alfa Romeo Junior 400 l, Ford Puma Gen-E 523 l · Kulutus — Alfa Romeo Junior 15 kWh/100 km, Ford Puma Gen-E 13 kWh/100 km · 0–100 km/h — Alfa Romeo Junior 9 s, Ford Puma Gen-E 8 s.

Alfa Romeo Junior

Alfa Romeo Junior on kompakti sähköinen SUV-malli, joka on saatavilla kahdella eri teholuokalla. Sen toimintamatka on jopa 410 kilometriä ja maksimiteho 280 hevosvoimaa.

Ford Puma Gen-E

Ford Puma Gen-E on sähköinen crossover-malli B-segmentissä, jonka toimintamatka on 419 kilometriä ja kiihtyvyys 0–100 km/h on 8 sekuntia.

Profiili markkinoihin verrattuna: Alfa Romeo Junior vs Ford Puma Gen-E

WLTP-toimintamatkaAkkuTehoDC-lataus0–100 km/h

Alfa Romeo Junior vai Ford Puma Gen-E — kumpi voittaa missä

Ford Puma Gen-E johtaa 6–2

Napsauta lohkoa nähdäksesi vain ne arvot. Palkki näyttää, missä auto on koko luettelon joukossa.

  • WLTP-toimintamatka kmFord Puma Gen-E +9 km
    Alfa Romeo Junior
    410
    Ford Puma Gen-E
    419
  • Akku kWhAlfa Romeo Junior +4,2 kWh
    Alfa Romeo Junior
    51
    Ford Puma Gen-E
    46,8
  • Kulutus ↓ kWh/100 kmFord Puma Gen-E −2 kWh/100 km
    Alfa Romeo Junior
    15
    Ford Puma Gen-E
    13
  • Teho hvFord Puma Gen-E +12 hv
    Alfa Romeo Junior
    156
    Ford Puma Gen-E
    168
  • 0–100 km/h ↓ sFord Puma Gen-E −1 s
    Alfa Romeo Junior
    9
    Ford Puma Gen-E
    8
  • Suurin nopeus km/hFord Puma Gen-E +10 km/h
    Alfa Romeo Junior
    150
    Ford Puma Gen-E
    160
  • DC-lataus kWEi eroa
    Alfa Romeo Junior
    100
    Ford Puma Gen-E
    100
  • AC-lataus kWEi eroa
    Alfa Romeo Junior
    11
    Ford Puma Gen-E
    11
  • Paino ↓ kgAlfa Romeo Junior −18 kg
    Alfa Romeo Junior
    1470
    Ford Puma Gen-E
    1488
  • Tavaratila lFord Puma Gen-E +123 l
    Alfa Romeo Junior
    400
    Ford Puma Gen-E
    523

Lisää kolmas auto

Tekniset tiedot: Alfa Romeo Junior vs Ford Puma Gen-E

Lihavointi ja alleviivaus = parempi arvo · ↓ = pienempi on parempi · — = ei tietoa

Tekniset tiedot: Alfa Romeo Junior vs Ford Puma Gen-E
Tärkeimmät parametrit Alfa Romeo Junior
Elettrica
Ford Puma Gen-E
Electric
Ero
Toimintamatka ja energia
WLTP-toimintamatka410 km419 kmFord +9 km
Akku51 kWh46,8 kWhAlfa Romeo +4,2 kWh
Kulutus ↓15 kWh/100 km13 kWh/100 kmFord −2 kWh/100 km
Lataus
DC-lataus100 kW100 kWEi eroa
AC-lataus11 kW11 kWEi eroa
Latausaika ⚠27 min 20–80%26 min 10–80%1 min
Toimintamatka per latausminuutti9,1 km/min11,3 km/minFord +2,2 km/min
Jännite400 V400 VEi eroa
Suorituskyky ja voimansiirto
Teho156 hv168 hvFord +12 hv
0–100 km/h ↓9 s8 sFord −1 s
Suurin nopeus150 km/h160 km/hFord +10 km/h
VetotapaFWDFWD—
Käytännöllisyys
Paino ↓1470 kg1488 kgAlfa Romeo −18 kg
Tavaratila400 l523 lFord +123 l
Pituus4170 mm4214 mmFord +44 mm
Leveys1780 mm1805 mmFord +25 mm
Korkeus1500 mm1555 mmFord +55 mm
Akseliväli2557 mm2588 mmFord +31 mm

Rivin parempi arvo on lihavoitu ja alleviivattu auton värillä. Mittarit, joissa merkintä ↓ — pienempi on parempi. Mitat näytetään ilman voittajan valintaa.

Energiakustannuslaskuri

Alfa Romeo Junior

Kustannus per 100 km4,5
Kuukaudessa56
Vuodessa675

Ford Puma Gen-E

Kustannus per 100 km3,9
Kuukaudessa49
Vuodessa585

Summat omassa valuutassasi — anna hinnat käyttämässäsi valuutassa.

Videoarvostelut molemmista malleista

Alfa Romeo Junior

Ford Puma Gen-E

Muita vertailuja tässä luokassa: SUV / Crossover, segmentti B

Usein kysytyt kysymykset tästä vertailusta

Kumpi kulkee pidemmälle — Alfa Romeo Junior vai Ford Puma Gen-E?

Ford Puma Gen-E kulkee pidemmälle: 419 km WLTP verrattuna Alfa Romeo Junior:n 410 km:iin. Ero on 9 km.

Miksi mallissa Alfa Romeo Junior on suurempi akku mutta lyhyempi toimintamatka kuin mallissa Ford Puma Gen-E?

Alfa Romeo Junior sisältää 51 kWh ja kulkee 410 km, kun taas Ford Puma Gen-E:ssa on 46,8 kWh akku ja se kulkee 419 km. Energiankulutus ratkaisee: 15 vs. 13 kWh/100 km.

Kummassa on suurempi tavaratila?

Ford Puma Gen-E tarjoaa suuremman tavaratilan: 523 l verrattuna Alfa Romeo Junior:n 400 l:iin. Ero on 123 l.

Kumpi latautuu nopeammin?

Alfa Romeo Junior ottaa vastaan jopa 100 kW DC-tehoa, Ford Puma Gen-E jopa 100 kW.

Tekniset tiedot ovat peräisin valmistajien virallisesta aineistosta ja pyrimme tarkistamaan ne, mutta valmistaja voi muuttaa teknisiä tietoja ilman ennakkoilmoitusta ja virheitä voi esiintyä. Varmista luvut jälleenmyyjältä ennen ostoa — emme vastaa näiden tietojen perusteella tehdyistä päätöksistä. Koko vastuuvapauslauseke

Toimintamatka, kulutus ja paino ilmoitetaan perusvarustelulla. Valmistajat tyyppihyväksyvät ne vaihteluvälillä vanteiden ja varustelun mukaan (esim. 533–592 km), ja me otamme huomioon kevyimmän vaihtoehdon pienimmillä vanteilla – eli edullisimman. Sama malli suuremmilla vanteilla ajaa lyhyemmän toimintamatkan.