Škoda Elroq vs Smart #3
Škoda Elroq προηγείται 7-3
Μεγαλύτερες διαφορές: Φόρτιση AC — Škoda Elroq 11 kW, Smart #3 22 kW · Χώρος αποσκευών — Škoda Elroq 470 l, Smart #3 370 l · Αυτονομία WLTP — Škoda Elroq 576 km, Smart #3 455 km.
Škoda Elroq
Το Škoda Elroq είναι ένα ηλεκτρικό SUV της κατηγορίας C με κίνηση στους πίσω τροχούς (RWD) ή σε όλους τους τροχούς (AWD): διαθέτει ισχύ από 190 έως 340 ίππων, αυτονομία έως και 576 χιλιόμετρα σύμφωνα με το πρότυπο WLTP, και υποστηρίζει φόρτιση DC έως 165 kW.
Smart #3
Το Smart #3 είναι ένα ηλεκτρικό SUV στην κατηγορία C, το οποίο προσφέρει τρεις διαφορετικές διαμορφώσεις κίνησης και χωρητικότητας μπαταρίας.
Προφίλ έναντι της αγοράς: Škoda Elroq vs Smart #3
Škoda Elroq85x
Smart #3Pro+
Škoda Elroq ή Smart #3 — ποιος κερδίζει πού
Škoda Elroq προηγείται 7-3
Κάντε κλικ σε ένα τμήμα για να δείτε μόνο αυτές τις μετρήσεις. Η μπάρα δείχνει πού βρίσκεται το αυτοκίνητο σε όλο τον κατάλογο.
- Αυτονομία WLTP kmŠkoda Elroq +121 km
- Μπαταρία kWhŠkoda Elroq +11 kWh
- Κατανάλωση ↓ kWh/100 kmŠkoda Elroq −0,5 kWh/100 km
- Ισχύς PSŠkoda Elroq +27 PS
- 0–100 km/h ↓ sSmart #3 −0,4 s
- Μέγιστη ταχύτητα km/hΚαμία διαφορά
- Γρήγορη φόρτιση DC kWŠkoda Elroq +15 kW
- Φόρτιση AC kWSmart #3 +11 kW
- Χρόνος φόρτισης ↓ minŠkoda Elroq −1 min
- Βάρος ↓ kgSmart #3 −352 kg
- Χώρος αποσκευών lŠkoda Elroq +100 l
Τεχνικά δεδομένα: Škoda Elroq vs Smart #3
Έντονη γραφή και υπογράμμιση = καλύτερη επίδοση · ↓ = λιγότερο σημαίνει καλύτερα · — = χωρίς δεδομένα
| Βασικές παράμετροι | Škoda Elroq85x | Smart #3Pro+ | Διαφορά |
|---|---|---|---|
| Αυτονομία και ενέργεια | |||
| Αυτονομία WLTP | 576 km | 455 km | Škoda +121 km |
| Μπαταρία | 77 kWh | 66 kWh | Škoda +11 kWh |
| Κατανάλωση ↓ | 15,5 kWh/100 km | 16 kWh/100 km | Škoda −0,5 kWh/100 km |
| Φόρτιση | |||
| Γρήγορη φόρτιση DC | 165 kW | 150 kW | Škoda +15 kW |
| Φόρτιση AC | 11 kW | 22 kW | Smart +11 kW |
| Χρόνος φόρτισης 10–80% ↓ | 29 min | 30 min | Škoda −1 min |
| Αυτονομία ανά λεπτό φόρτισης | 13,9 km/min | 10,6 km/min | Škoda +3,3 km/min |
| Τάση | 400 V | 400 V | Καμία διαφορά |
| Επιδόσεις και κίνηση | |||
| Ισχύς | 299 PS | 272 PS | Škoda +27 PS |
| 0–100 km/h ↓ | 6,2 s | 5,8 s | Smart −0,4 s |
| Μέγιστη ταχύτητα | 180 km/h | 180 km/h | Καμία διαφορά |
| Κίνηση | AWD | RWD | διαφορετικός τύπος |
| Πρακτικότητα | |||
| Βάρος ↓ | 2132 kg | 1780 kg | Smart −352 kg |
| Χώρος αποσκευών | 470 l | 370 l | Škoda +100 l |
| V2L (εξωτερική τροφοδοσία) | Ναι | Ναι | — |
| Μήκος | 4488 mm | 4400 mm | Škoda +88 mm |
| Πλάτος | 1884 mm | 1844 mm | Škoda +40 mm |
| Ύψος | 1620 mm | 1556 mm | Škoda +64 mm |
| Μεταξόνιο | 2766 mm | 2785 mm | Smart +19 mm |
Η καλύτερη επίδοση σε κάθε γραμμή είναι έντονη και υπογραμμισμένη με το χρώμα του αυτοκινήτου. Μετρήσεις με σήμανση ↓ — καλύτερα είναι τα χαμηλότερα. Οι διαστάσεις εμφανίζονται χωρίς να επιλέγεται νικητής.
Υπολογιστής κόστους ενέργειας
Škoda Elroq
Smart #3
Τα ποσά είναι στο νόμισμά σας — εισαγάγετε τις τιμές στο νόμισμα που χρησιμοποιείτε.
Βίντεο κριτικές και των δύο μοντέλων
Škoda Elroq
Smart #3
Άλλες συγκρίσεις σε αυτή την κατηγορία: SUV, κατηγορία C
Συχνές ερωτήσεις για αυτή τη σύγκριση
Ποιο έχει μεγαλύτερη αυτονομία — το Škoda Elroq ή το Smart #3;
Το Škoda Elroq πάει πιο μακριά: 576 km WLTP έναντι των 455 km του Smart #3. Η διαφορά είναι 121 km.
Πώς διαφέρουν τα συστήματα κίνησης του Škoda Elroq και του Smart #3;
Το Škoda Elroq έχει AWD και 299 PS. Το Smart #3 έχει RWD και 272 PS.
Ποιο έχει μεγαλύτερο πορτμπαγκάζ;
Το Škoda Elroq χωράει περισσότερο: 470 l έναντι των 370 l στο Smart #3. Η διαφορά είναι 100 l.
Ποιο φορτίζει πιο γρήγορα;
Το Škoda Elroq δέχεται έως 165 kW DC, το Smart #3 έως 150 kW. Η φόρτιση από το 10% στο 80% διαρκεί 29 και 30 λεπτά αντίστοιχα.
Τα τεχνικά στοιχεία προέρχονται από το επίσημο υλικό των κατασκευαστών και καταβάλλουμε κάθε προσπάθεια να τα ελέγχουμε, αλλά ο κατασκευαστής μπορεί να αλλάξει τις προδιαγραφές χωρίς προειδοποίηση και ενδέχεται να υπάρξουν λάθη. Επιβεβαιώστε τα στοιχεία σε αντιπροσωπεία πριν αγοράσετε — δεν φέρουμε ευθύνη για αποφάσεις που λαμβάνονται βάσει αυτών των δεδομένων. Πλήρης αποποίηση ευθύνης
Αυτονομία, κατανάλωση και βάρος αναφέρονται για τη βασική διαμόρφωση. Οι κατασκευαστές τα εγκρίνουν σε εύρη, ανάλογα με τις ζάντες και τον εξοπλισμό (π.χ. 533–592 χλμ.), και εμείς λαμβάνουμε την πιο ελαφριά έκδοση, με τις μικρότερες ζάντες — δηλαδή την πιο ευνοϊκή. Το ίδιο μοντέλο με μεγαλύτερες ζάντες θα διανύσει μικρότερη απόσταση.



