Kia EV3 vs Škoda Elroq
Škoda Elroq προηγείται 6-4
Μεγαλύτερες διαφορές: Ισχύς — Kia EV3 204 PS, Škoda Elroq 299 PS · Γρήγορη φόρτιση DC — Kia EV3 128 kW, Škoda Elroq 165 kW · 0–100 km/h — Kia EV3 7,7 s, Škoda Elroq 6,2 s.
Kia EV3
Το Kia EV3 είναι ένα ηλεκτρικό SUV στην κατηγορία C, το οποίο προσφέρει τέσσερις διαφορετικές διαμορφώσεις κίνησης με διάφορες αυτονομίες και επιδόσεις.
Škoda Elroq
Το Škoda Elroq είναι ένα ηλεκτρικό SUV της κατηγορίας C με κίνηση στους πίσω τροχούς (RWD) ή σε όλους τους τροχούς (AWD): διαθέτει ισχύ από 190 έως 340 ίππων, αυτονομία έως και 576 χιλιόμετρα σύμφωνα με το πρότυπο WLTP, και υποστηρίζει φόρτιση DC έως 165 kW.
Προφίλ έναντι της αγοράς: Kia EV3 vs Škoda Elroq
Kia EV381.4 kWh FWD
Škoda Elroq85x
Kia EV3 ή Škoda Elroq — ποιος κερδίζει πού
Škoda Elroq προηγείται 6-4
Κάντε κλικ σε ένα τμήμα για να δείτε μόνο αυτές τις μετρήσεις. Η μπάρα δείχνει πού βρίσκεται το αυτοκίνητο σε όλο τον κατάλογο.
- Αυτονομία WLTP kmKia EV3 +29 km
- Μπαταρία kWhKia EV3 +4,4 kWh
- Κατανάλωση ↓ kWh/100 kmKia EV3 −0,6 kWh/100 km
- Ισχύς PSŠkoda Elroq +95 PS
- 0–100 km/h ↓ sŠkoda Elroq −1,5 s
- Μέγιστη ταχύτητα km/hŠkoda Elroq +10 km/h
- Γρήγορη φόρτιση DC kWŠkoda Elroq +37 kW
- Φόρτιση AC kWΚαμία διαφορά
- Χρόνος φόρτισης ↓ minŠkoda Elroq −2 min
- Βάρος ↓ kgKia EV3 −322 kg
- Χώρος αποσκευών lŠkoda Elroq +10 l
Τεχνικά δεδομένα: Kia EV3 vs Škoda Elroq
Έντονη γραφή και υπογράμμιση = καλύτερη επίδοση · ↓ = λιγότερο σημαίνει καλύτερα · — = χωρίς δεδομένα
| Βασικές παράμετροι | Kia EV381.4 kWh FWD | Škoda Elroq85x | Διαφορά |
|---|---|---|---|
| Αυτονομία και ενέργεια | |||
| Αυτονομία WLTP | 605 km | 576 km | Kia +29 km |
| Μπαταρία | 81,4 kWh | 77 kWh | Kia +4,4 kWh |
| Κατανάλωση ↓ | 14,9 kWh/100 km | 15,5 kWh/100 km | Kia −0,6 kWh/100 km |
| Φόρτιση | |||
| Γρήγορη φόρτιση DC | 128 kW | 165 kW | Škoda +37 kW |
| Φόρτιση AC | 11 kW | 11 kW | Καμία διαφορά |
| Χρόνος φόρτισης 10–80% ↓ | 31 min | 29 min | Škoda −2 min |
| Αυτονομία ανά λεπτό φόρτισης | 13,7 km/min | 13,9 km/min | Škoda +0,2 km/min |
| Τάση | 400 V | 400 V | Καμία διαφορά |
| Επιδόσεις και κίνηση | |||
| Ισχύς | 204 PS | 299 PS | Škoda +95 PS |
| 0–100 km/h ↓ | 7,7 s | 6,2 s | Škoda −1,5 s |
| Μέγιστη ταχύτητα | 170 km/h | 180 km/h | Škoda +10 km/h |
| Κίνηση | FWD | AWD | διαφορετικός τύπος |
| Πρακτικότητα | |||
| Βάρος ↓ | 1810 kg | 2132 kg | Kia −322 kg |
| Χώρος αποσκευών | 460 l | 470 l | Škoda +10 l |
| V2L (εξωτερική τροφοδοσία) | Ναι | Ναι | — |
| Μήκος | 4300 mm | 4488 mm | Škoda +188 mm |
| Πλάτος | 1850 mm | 1884 mm | Škoda +34 mm |
| Ύψος | 1560 mm | 1620 mm | Škoda +60 mm |
| Μεταξόνιο | 2680 mm | 2766 mm | Škoda +86 mm |
Η καλύτερη επίδοση σε κάθε γραμμή είναι έντονη και υπογραμμισμένη με το χρώμα του αυτοκινήτου. Μετρήσεις με σήμανση ↓ — καλύτερα είναι τα χαμηλότερα. Οι διαστάσεις εμφανίζονται χωρίς να επιλέγεται νικητής.
Υπολογιστής κόστους ενέργειας
Kia EV3
Škoda Elroq
Τα ποσά είναι στο νόμισμά σας — εισαγάγετε τις τιμές στο νόμισμα που χρησιμοποιείτε.
Βίντεο κριτικές και των δύο μοντέλων
Škoda Elroq
Άλλες συγκρίσεις σε αυτή την κατηγορία: SUV, κατηγορία C
Συχνές ερωτήσεις για αυτή τη σύγκριση
Ποιο έχει μεγαλύτερη αυτονομία — το Kia EV3 ή το Škoda Elroq;
Το Kia EV3 πάει πιο μακριά: 605 km WLTP έναντι των 576 km του Škoda Elroq. Η διαφορά είναι 29 km.
Πώς διαφέρουν τα συστήματα κίνησης του Kia EV3 και του Škoda Elroq;
Το Kia EV3 έχει FWD και 204 PS. Το Škoda Elroq έχει AWD και 299 PS.
Ποιο είναι πιο ισχυρό — το Kia EV3 ή το Škoda Elroq;
Το Škoda Elroq είναι ισχυρότερο: 299 PS έναντι των 204 PS του Kia EV3. Η διαφορά είναι 95 PS.
Ποιο φορτίζει πιο γρήγορα;
Το Kia EV3 δέχεται έως 128 kW DC, το Škoda Elroq έως 165 kW. Η φόρτιση από το 10% στο 80% διαρκεί 31 και 29 λεπτά αντίστοιχα.
Τα τεχνικά στοιχεία προέρχονται από το επίσημο υλικό των κατασκευαστών και καταβάλλουμε κάθε προσπάθεια να τα ελέγχουμε, αλλά ο κατασκευαστής μπορεί να αλλάξει τις προδιαγραφές χωρίς προειδοποίηση και ενδέχεται να υπάρξουν λάθη. Επιβεβαιώστε τα στοιχεία σε αντιπροσωπεία πριν αγοράσετε — δεν φέρουμε ευθύνη για αποφάσεις που λαμβάνονται βάσει αυτών των δεδομένων. Πλήρης αποποίηση ευθύνης
Αυτονομία, κατανάλωση και βάρος αναφέρονται για τη βασική διαμόρφωση. Οι κατασκευαστές τα εγκρίνουν σε εύρη, ανάλογα με τις ζάντες και τον εξοπλισμό (π.χ. 533–592 χλμ.), και εμείς λαμβάνουμε την πιο ελαφριά έκδοση, με τις μικρότερες ζάντες — δηλαδή την πιο ευνοϊκή. Το ίδιο μοντέλο με μεγαλύτερες ζάντες θα διανύσει μικρότερη απόσταση.



