Škoda Elroq vs Volvo EC40
Volvo EC40 προηγείται 5-4
Μεγαλύτερες διαφορές: Γρήγορη φόρτιση DC — Škoda Elroq 165 kW, Volvo EC40 200 kW · Ισχύς — Škoda Elroq 299 PS, Volvo EC40 252 PS · 0–100 km/h — Škoda Elroq 6,2 s, Volvo EC40 7,3 s.
Škoda Elroq
Το Škoda Elroq είναι ένα ηλεκτρικό SUV της κατηγορίας C με κίνηση στους πίσω τροχούς (RWD) ή σε όλους τους τροχούς (AWD): διαθέτει ισχύ από 190 έως 340 ίππων, αυτονομία έως και 576 χιλιόμετρα σύμφωνα με το πρότυπο WLTP, και υποστηρίζει φόρτιση DC έως 165 kW.
Volvo EC40
Το Volvo EC40 (μέχρι το 2024 C40) είναι ένα ηλεκτρικό crossover της κατηγορίας C με κίνηση σε έναν ή και στους δύο άξονες και αυτονομία WLTP έως 583 km.
Προφίλ έναντι της αγοράς: Škoda Elroq vs Volvo EC40
Škoda Elroq85x
Volvo EC40Single Motor Extended Range
Škoda Elroq ή Volvo EC40 — ποιος κερδίζει πού
Volvo EC40 προηγείται 5-4
Κάντε κλικ σε ένα τμήμα για να δείτε μόνο αυτές τις μετρήσεις. Η μπάρα δείχνει πού βρίσκεται το αυτοκίνητο σε όλο τον κατάλογο.
- Αυτονομία WLTP kmVolvo EC40 +7 km
- Μπαταρία kWhVolvo EC40 +5 kWh
- Κατανάλωση ↓ kWh/100 kmŠkoda Elroq −0,7 kWh/100 km
- Ισχύς PSŠkoda Elroq +47 PS
- 0–100 km/h ↓ sŠkoda Elroq −1,1 s
- Μέγιστη ταχύτητα km/hΚαμία διαφορά
- Γρήγορη φόρτιση DC kWVolvo EC40 +35 kW
- Φόρτιση AC kWΚαμία διαφορά
- Χρόνος φόρτισης ↓ minVolvo EC40 −1 min
- Βάρος ↓ kgVolvo EC40 −112 kg
- Χώρος αποσκευών lŠkoda Elroq +66 l
Τεχνικά δεδομένα: Škoda Elroq vs Volvo EC40
Έντονη γραφή και υπογράμμιση = καλύτερη επίδοση · ↓ = λιγότερο σημαίνει καλύτερα · — = χωρίς δεδομένα
| Βασικές παράμετροι | Škoda Elroq85x | Volvo EC40Single Motor Extended Range | Διαφορά |
|---|---|---|---|
| Αυτονομία και ενέργεια | |||
| Αυτονομία WLTP | 576 km | 583 km | Volvo +7 km |
| Μπαταρία | 77 kWh | 82 kWh | Volvo +5 kWh |
| Κατανάλωση ↓ | 15,5 kWh/100 km | 16,2 kWh/100 km | Škoda −0,7 kWh/100 km |
| Φόρτιση | |||
| Γρήγορη φόρτιση DC | 165 kW | 200 kW | Volvo +35 kW |
| Φόρτιση AC | 11 kW | 11 kW | Καμία διαφορά |
| Χρόνος φόρτισης 10–80% ↓ | 29 min | 28 min | Volvo −1 min |
| Αυτονομία ανά λεπτό φόρτισης | 13,9 km/min | 14,6 km/min | Volvo +0,7 km/min |
| Τάση | 400 V | 400 V | Καμία διαφορά |
| Επιδόσεις και κίνηση | |||
| Ισχύς | 299 PS | 252 PS | Škoda +47 PS |
| 0–100 km/h ↓ | 6,2 s | 7,3 s | Škoda −1,1 s |
| Μέγιστη ταχύτητα | 180 km/h | 180 km/h | Καμία διαφορά |
| Κίνηση | AWD | RWD | διαφορετικός τύπος |
| Πρακτικότητα | |||
| Βάρος ↓ | 2132 kg | 2020 kg | Volvo −112 kg |
| Χώρος αποσκευών | 470 l | 404 l | Škoda +66 l |
| V2L (εξωτερική τροφοδοσία) | Ναι | Όχι | μόνο Škoda |
| Μήκος | 4488 mm | 4440 mm | Škoda +48 mm |
| Πλάτος | 1884 mm | 1873 mm | Škoda +11 mm |
| Ύψος | 1620 mm | 1591 mm | Škoda +29 mm |
| Μεταξόνιο | 2766 mm | 2702 mm | Škoda +64 mm |
Η καλύτερη επίδοση σε κάθε γραμμή είναι έντονη και υπογραμμισμένη με το χρώμα του αυτοκινήτου. Μετρήσεις με σήμανση ↓ — καλύτερα είναι τα χαμηλότερα. Οι διαστάσεις εμφανίζονται χωρίς να επιλέγεται νικητής.
Υπολογιστής κόστους ενέργειας
Škoda Elroq
Volvo EC40
Τα ποσά είναι στο νόμισμά σας — εισαγάγετε τις τιμές στο νόμισμα που χρησιμοποιείτε.
Βίντεο κριτικές και των δύο μοντέλων
Škoda Elroq
Volvo EC40
Άλλες συγκρίσεις σε αυτή την κατηγορία: SUV / Crossover, κατηγορία C
Συχνές ερωτήσεις για αυτή τη σύγκριση
Πώς διαφέρουν τα συστήματα κίνησης του Škoda Elroq και του Volvo EC40;
Το Škoda Elroq έχει AWD και 299 PS. Το Volvo EC40 έχει RWD και 252 PS.
Ποιο μπορεί να τροφοδοτήσει συσκευές από μια πρίζα (V2L);
Μόνο το Škoda Elroq — η μπαταρία των 77 kWh λειτουργεί ως πηγή ενέργειας. Το Volvo EC40, με 82 kWh, δεν το προσφέρει.
Ποιο έχει μεγαλύτερο πορτμπαγκάζ;
Το Škoda Elroq χωράει περισσότερο: 470 l έναντι των 404 l στο Volvo EC40. Η διαφορά είναι 66 l.
Ποιο φορτίζει πιο γρήγορα;
Το Škoda Elroq δέχεται έως 165 kW DC, το Volvo EC40 έως 200 kW. Η φόρτιση από το 10% στο 80% διαρκεί 29 και 28 λεπτά αντίστοιχα.
Τα τεχνικά στοιχεία προέρχονται από το επίσημο υλικό των κατασκευαστών και καταβάλλουμε κάθε προσπάθεια να τα ελέγχουμε, αλλά ο κατασκευαστής μπορεί να αλλάξει τις προδιαγραφές χωρίς προειδοποίηση και ενδέχεται να υπάρξουν λάθη. Επιβεβαιώστε τα στοιχεία σε αντιπροσωπεία πριν αγοράσετε — δεν φέρουμε ευθύνη για αποφάσεις που λαμβάνονται βάσει αυτών των δεδομένων. Πλήρης αποποίηση ευθύνης
Αυτονομία, κατανάλωση και βάρος αναφέρονται για τη βασική διαμόρφωση. Οι κατασκευαστές τα εγκρίνουν σε εύρη, ανάλογα με τις ζάντες και τον εξοπλισμό (π.χ. 533–592 χλμ.), και εμείς λαμβάνουμε την πιο ελαφριά έκδοση, με τις μικρότερες ζάντες — δηλαδή την πιο ευνοϊκή. Το ίδιο μοντέλο με μεγαλύτερες ζάντες θα διανύσει μικρότερη απόσταση.



