BMW iX1 vs Smart #3

Smart #3 προηγείται 6-4

Μεγαλύτερες διαφορές: Φόρτιση AC — BMW iX1 11 kW, Smart #3 22 kW · 0–100 km/h — BMW iX1 8,6 s, Smart #3 5,8 s · Ισχύς — BMW iX1 204 PS, Smart #3 272 PS.

BMW iX1

Το BMW iX1 είναι SUV του τμήματος C σε δύο παραλλαγές: eDrive20 με αυτονομία WLTP 516 km και xDrive30 ισχύος 306 PS.

Smart #3

Το Smart #3 είναι ένα ηλεκτρικό SUV στην κατηγορία C, το οποίο προσφέρει τρεις διαφορετικές διαμορφώσεις κίνησης και χωρητικότητας μπαταρίας.

Προφίλ έναντι της αγοράς: BMW iX1 vs Smart #3

Αυτονομία WLTPΜπαταρίαΙσχύςΓρήγορη φόρτιση DC0–100 km/h

BMW iX1 ή Smart #3 — ποιος κερδίζει πού

Smart #3 προηγείται 6-4

Το αποτέλεσμα δεν περιλαμβάνει μετρήσεις για τις οποίες λείπουν δεδομένα από τη μία πλευρά.

Κάντε κλικ σε ένα τμήμα για να δείτε μόνο αυτές τις μετρήσεις. Η μπάρα δείχνει πού βρίσκεται το αυτοκίνητο σε όλο τον κατάλογο.

  • Αυτονομία WLTP kmBMW iX1 +61 km
    BMW iX1
    516
    Smart #3
    455
  • Μπαταρία kWhSmart #3 +0,8 kWh
    BMW iX1
    65,2
    Smart #3
    66
  • Κατανάλωση ↓ kWh/100 kmBMW iX1 −3,4 kWh/100 km
    BMW iX1
    12,6
    Smart #3
    16
  • Ισχύς PSSmart #3 +68 PS
    BMW iX1
    204
    Smart #3
    272
  • 0–100 km/h ↓ sSmart #3 −2,8 s
    BMW iX1
    8,6
    Smart #3
    5,8
  • Μέγιστη ταχύτητα km/hSmart #3 +10 km/h
    BMW iX1
    170
    Smart #3
    180
  • BMW iX1
    130
    Smart #3
    150
  • Φόρτιση AC kWSmart #3 +11 kW
    BMW iX1
    11
    Smart #3
    22
  • Χρόνος φόρτισης ↓ minBMW iX1 −1 min
    BMW iX1
    29
    Smart #3
    30
  • Βάρος ↓ kgΧωρίς δεδομένα
    BMW iX1
    —
    Smart #3
    1780
  • Χώρος αποσκευών lBMW iX1 +120 l
    BMW iX1
    490
    Smart #3
    370

Προσθέστε τρίτο αυτοκίνητο

Τεχνικά δεδομένα: BMW iX1 vs Smart #3

Έντονη γραφή και υπογράμμιση = καλύτερη επίδοση · ↓ = λιγότερο σημαίνει καλύτερα · — = χωρίς δεδομένα

Τεχνικά δεδομένα: BMW iX1 vs Smart #3
Βασικές παράμετροι BMW iX1
eDrive20 · έτος μοντέλου 2026
Smart #3
Pro+
Διαφορά
Αυτονομία και ενέργεια
Αυτονομία WLTP516 km455 kmBMW +61 km
Μπαταρία65,2 kWh66 kWhSmart +0,8 kWh
Κατανάλωση ↓12,6 kWh/100 km16 kWh/100 kmBMW −3,4 kWh/100 km
Φόρτιση
Γρήγορη φόρτιση DC130 kW150 kWSmart +20 kW
Φόρτιση AC11 kW22 kWSmart +11 kW
Χρόνος φόρτισης 10–80% ↓29 min30 minBMW −1 min
Αυτονομία ανά λεπτό φόρτισης12,5 km/min10,6 km/minBMW +1,9 km/min
Τάση—400 V—
Επιδόσεις και κίνηση
Ισχύς204 PS272 PSSmart +68 PS
0–100 km/h ↓8,6 s5,8 sSmart −2,8 s
Μέγιστη ταχύτητα170 km/h180 km/hSmart +10 km/h
ΚίνησηFWDRWDδιαφορετικός τύπος
Πρακτικότητα
Βάρος ↓—1780 kg—
Χώρος αποσκευών490 l370 lBMW +120 l
V2L (εξωτερική τροφοδοσία)ΌχιΝαιμόνο Smart
Μήκος—4400 mm—
Πλάτος—1844 mm—
Ύψος—1556 mm—
Μεταξόνιο—2785 mm—

Η καλύτερη επίδοση σε κάθε γραμμή είναι έντονη και υπογραμμισμένη με το χρώμα του αυτοκινήτου. Μετρήσεις με σήμανση ↓ — καλύτερα είναι τα χαμηλότερα. Οι διαστάσεις εμφανίζονται χωρίς να επιλέγεται νικητής.

Υπολογιστής κόστους ενέργειας

BMW iX1

Κόστος ανά 100 km3,78
Μηνιαίως47
Ετησίως567

Smart #3

Κόστος ανά 100 km4,8
Μηνιαίως60
Ετησίως720

Τα ποσά είναι στο νόμισμά σας — εισαγάγετε τις τιμές στο νόμισμα που χρησιμοποιείτε.

Βίντεο κριτικές και των δύο μοντέλων

BMW iX1

Smart #3

Άλλες συγκρίσεις σε αυτή την κατηγορία: SUV, κατηγορία C

Συχνές ερωτήσεις για αυτή τη σύγκριση

Ποιο έχει μεγαλύτερη αυτονομία — το BMW iX1 ή το Smart #3;

Το BMW iX1 πάει πιο μακριά: 516 km WLTP έναντι των 455 km του Smart #3. Η διαφορά είναι 61 km.

Γιατί το Smart #3 έχει μεγαλύτερη μπαταρία αλλά μικρότερη αυτονομία από το BMW iX1;

Το Smart #3 διαθέτει 66 kWh και καλύπτει 455 km, ενώ το BMW iX1 με την μπαταρία των 65,2 kWh κάνει 516 km. Η κατανάλωση ενέργειας καθορίζει την απόσταση: 16 έναντι 12,6 kWh/100 km.

Πώς διαφέρουν τα συστήματα κίνησης του BMW iX1 και του Smart #3;

Το BMW iX1 έχει FWD και 204 PS. Το Smart #3 έχει RWD και 272 PS.

Ποιο μπορεί να τροφοδοτήσει συσκευές από μια πρίζα (V2L);

Μόνο το Smart #3 — η μπαταρία των 66 kWh λειτουργεί ως πηγή ενέργειας. Το BMW iX1, με 65,2 kWh, δεν το προσφέρει.

Τα τεχνικά στοιχεία προέρχονται από το επίσημο υλικό των κατασκευαστών και καταβάλλουμε κάθε προσπάθεια να τα ελέγχουμε, αλλά ο κατασκευαστής μπορεί να αλλάξει τις προδιαγραφές χωρίς προειδοποίηση και ενδέχεται να υπάρξουν λάθη. Επιβεβαιώστε τα στοιχεία σε αντιπροσωπεία πριν αγοράσετε — δεν φέρουμε ευθύνη για αποφάσεις που λαμβάνονται βάσει αυτών των δεδομένων. Πλήρης αποποίηση ευθύνης

Αυτονομία, κατανάλωση και βάρος αναφέρονται για τη βασική διαμόρφωση. Οι κατασκευαστές τα εγκρίνουν σε εύρη, ανάλογα με τις ζάντες και τον εξοπλισμό (π.χ. 533–592 χλμ.), και εμείς λαμβάνουμε την πιο ελαφριά έκδοση, με τις μικρότερες ζάντες — δηλαδή την πιο ευνοϊκή. Το ίδιο μοντέλο με μεγαλύτερες ζάντες θα διανύσει μικρότερη απόσταση.