Polestar 3 vs Volvo EX90
Polestar 3 προηγείται 7-0
Μεγαλύτερες διαφορές: Χώρος αποσκευών — Polestar 3 484 l, Volvo EX90 324 l · Μέγιστη ταχύτητα — Polestar 3 230 km/h, Volvo EX90 180 km/h · Ισχύς — Polestar 3 544 PS, Volvo EX90 456 PS.
Polestar 3
Το Polestar 3 είναι μεγάλο SUV του τμήματος E σε τρεις παραλλαγές: αυτονομία WLTP από 601 έως 647 km, ισχύς από 333 έως 680 PS.
Volvo EX90
Το Volvo EX90 είναι ένα ηλεκτρικό SUV στην κατηγορία Ε, το οποίο προσφέρει τρεις επιλογές κίνησης με ισχύ από 333 έως 680 ίππους.
Προφίλ έναντι της αγοράς: Polestar 3 vs Volvo EX90
Polestar 3Dual Motor
Volvo EX90Twin Motor
Polestar 3 ή Volvo EX90 — ποιος κερδίζει πού
Polestar 3 προηγείται 7-0
Κάντε κλικ σε ένα τμήμα για να δείτε μόνο αυτές τις μετρήσεις. Η μπάρα δείχνει πού βρίσκεται το αυτοκίνητο σε όλο τον κατάλογο.
- Αυτονομία WLTP kmPolestar 3 +22 km
- Μπαταρία kWhΚαμία διαφορά
- Κατανάλωση ↓ kWh/100 kmPolestar 3 −0,4 kWh/100 km
- Ισχύς PSPolestar 3 +88 PS
- 0–100 km/h ↓ sPolestar 3 −0,8 s
- Μέγιστη ταχύτητα km/hPolestar 3 +50 km/h
- Γρήγορη φόρτιση DC kWΚαμία διαφορά
- Φόρτιση AC kWΚαμία διαφορά
- Χρόνος φόρτισης ↓ minΚαμία διαφορά
- Βάρος ↓ kgPolestar 3 −200 kg
- Χώρος αποσκευών lPolestar 3 +160 l
Τεχνικά δεδομένα: Polestar 3 vs Volvo EX90
Έντονη γραφή και υπογράμμιση = καλύτερη επίδοση · ↓ = λιγότερο σημαίνει καλύτερα · — = χωρίς δεδομένα
| Βασικές παράμετροι | Polestar 3Dual Motor | Volvo EX90Twin Motor | Διαφορά |
|---|---|---|---|
| Αυτονομία και ενέργεια | |||
| Αυτονομία WLTP | 647 km | 625 km | Polestar +22 km |
| Μπαταρία | 106 kWh | 106 kWh | Καμία διαφορά |
| Κατανάλωση ↓ | 19 kWh/100 km | 19,4 kWh/100 km | Polestar −0,4 kWh/100 km |
| Φόρτιση | |||
| Γρήγορη φόρτιση DC | 350 kW | 350 kW | Καμία διαφορά |
| Φόρτιση AC | 11 kW | 11 kW | Καμία διαφορά |
| Χρόνος φόρτισης 10–80% ↓ | 22 min | 22 min | Καμία διαφορά |
| Αυτονομία ανά λεπτό φόρτισης | 20,6 km/min | 19,9 km/min | Polestar +0,7 km/min |
| Τάση | 800 V | 800 V | Καμία διαφορά |
| Επιδόσεις και κίνηση | |||
| Ισχύς | 544 PS | 456 PS | Polestar +88 PS |
| 0–100 km/h ↓ | 4,7 s | 5,5 s | Polestar −0,8 s |
| Μέγιστη ταχύτητα | 230 km/h | 180 km/h | Polestar +50 km/h |
| Κίνηση | AWD | AWD | — |
| Πρακτικότητα | |||
| Βάρος ↓ | 2490 kg | 2690 kg | Polestar −200 kg |
| Χώρος αποσκευών | 484 l | 324 l | Polestar +160 l |
| V2L (εξωτερική τροφοδοσία) | Όχι | Ναι | μόνο Volvo |
| Μήκος | 4900 mm | 5037 mm | Volvo +137 mm |
| Πλάτος | — | 1964 mm | — |
| Ύψος | 1622 mm | 1744 mm | Volvo +122 mm |
| Μεταξόνιο | 2985 mm | 2985 mm | Καμία διαφορά |
Η καλύτερη επίδοση σε κάθε γραμμή είναι έντονη και υπογραμμισμένη με το χρώμα του αυτοκινήτου. Μετρήσεις με σήμανση ↓ — καλύτερα είναι τα χαμηλότερα. Οι διαστάσεις εμφανίζονται χωρίς να επιλέγεται νικητής.
Υπολογιστής κόστους ενέργειας
Polestar 3
Volvo EX90
Τα ποσά είναι στο νόμισμά σας — εισαγάγετε τις τιμές στο νόμισμα που χρησιμοποιείτε.
Βίντεο κριτικές και των δύο μοντέλων
Polestar 3
Volvo EX90
Άλλες συγκρίσεις σε αυτή την κατηγορία: SUV, κατηγορία E
Συχνές ερωτήσεις για αυτή τη σύγκριση
Ποιο έχει μεγαλύτερη αυτονομία — το Polestar 3 ή το Volvo EX90;
Το Polestar 3 πάει πιο μακριά: 647 km WLTP έναντι των 625 km του Volvo EX90. Η διαφορά είναι 22 km.
Ποιο μπορεί να τροφοδοτήσει συσκευές από μια πρίζα (V2L);
Μόνο το Volvo EX90 — η μπαταρία των 106 kWh λειτουργεί ως πηγή ενέργειας. Το Polestar 3, με 106 kWh, δεν το προσφέρει.
Ποιο έχει μεγαλύτερο πορτμπαγκάζ;
Το Polestar 3 χωράει περισσότερο: 484 l έναντι των 324 l στο Volvo EX90. Η διαφορά είναι 160 l.
Ποιο φορτίζει πιο γρήγορα;
Το Polestar 3 δέχεται έως 350 kW DC, το Volvo EX90 έως 350 kW. Η φόρτιση από το 10% στο 80% διαρκεί 22 και 22 λεπτά αντίστοιχα.
Τα τεχνικά στοιχεία προέρχονται από το επίσημο υλικό των κατασκευαστών και καταβάλλουμε κάθε προσπάθεια να τα ελέγχουμε, αλλά ο κατασκευαστής μπορεί να αλλάξει τις προδιαγραφές χωρίς προειδοποίηση και ενδέχεται να υπάρξουν λάθη. Επιβεβαιώστε τα στοιχεία σε αντιπροσωπεία πριν αγοράσετε — δεν φέρουμε ευθύνη για αποφάσεις που λαμβάνονται βάσει αυτών των δεδομένων. Πλήρης αποποίηση ευθύνης
Αυτονομία, κατανάλωση και βάρος αναφέρονται για τη βασική διαμόρφωση. Οι κατασκευαστές τα εγκρίνουν σε εύρη, ανάλογα με τις ζάντες και τον εξοπλισμό (π.χ. 533–592 χλμ.), και εμείς λαμβάνουμε την πιο ελαφριά έκδοση, με τις μικρότερες ζάντες — δηλαδή την πιο ευνοϊκή. Το ίδιο μοντέλο με μεγαλύτερες ζάντες θα διανύσει μικρότερη απόσταση.



