Leapmotor C10 vs Subaru Solterra
Ισοπαλία: 5-5
Μεγαλύτερες διαφορές: Φόρτιση AC — Leapmotor C10 11 kW, Subaru Solterra 22 kW · 0–100 km/h — Leapmotor C10 6,6 s, Subaru Solterra 5,1 s · Κατανάλωση — Leapmotor C10 18 kWh/100 km, Subaru Solterra 14,3 kWh/100 km.
Leapmotor C10
Το Leapmotor C10 είναι SUV του τμήματος D σε τρεις παραλλαγές: αυτονομία WLTP από 420 έως 510 km, ισχύς από 218 έως 571 PS.
Subaru Solterra
Το Subaru Solterra είναι SUV του τμήματος D με κίνηση και στους τέσσερις τροχούς, στο έτος μοντέλου 2026 με ισχύ 343 PS και αυτονομία WLTP 511 km.
Προφίλ έναντι της αγοράς: Leapmotor C10 vs Subaru Solterra
Leapmotor C10Design Long Range RWD (81,9 kWh)
Subaru SolterraAWD · έτος μοντέλου 2026
Leapmotor C10 ή Subaru Solterra — ποιος κερδίζει πού
Ισοπαλία: 5-5
Κάντε κλικ σε ένα τμήμα για να δείτε μόνο αυτές τις μετρήσεις. Η μπάρα δείχνει πού βρίσκεται το αυτοκίνητο σε όλο τον κατάλογο.
- Αυτονομία WLTP kmSubaru Solterra +1 km
- Μπαταρία kWhLeapmotor C10 +8,8 kWh
- Κατανάλωση ↓ kWh/100 kmSubaru Solterra −3,7 kWh/100 km
- Ισχύς PSSubaru Solterra +44 PS
- 0–100 km/h ↓ sSubaru Solterra −1,5 s
- Μέγιστη ταχύτητα km/hLeapmotor C10 +30 km/h
- Γρήγορη φόρτιση DC kWLeapmotor C10 +30 kW
- Φόρτιση AC kWSubaru Solterra +11 kW
- Βάρος ↓ kgLeapmotor C10 −87 kg
- Χώρος αποσκευών lLeapmotor C10 +14 l
Τεχνικά δεδομένα: Leapmotor C10 vs Subaru Solterra
Έντονη γραφή και υπογράμμιση = καλύτερη επίδοση · ↓ = λιγότερο σημαίνει καλύτερα · — = χωρίς δεδομένα
| Βασικές παράμετροι | Leapmotor C10Design Long Range RWD (81,9 kWh) | Subaru SolterraAWD · έτος μοντέλου 2026 | Διαφορά |
|---|---|---|---|
| Αυτονομία και ενέργεια | |||
| Αυτονομία WLTP | 510 km | 511 km | Subaru +1 km |
| Μπαταρία | 81,9 kWh | 73,1 kWh | Leapmotor +8,8 kWh |
| Κατανάλωση ↓ | 18 kWh/100 km | 14,3 kWh/100 km | Subaru −3,7 kWh/100 km |
| Φόρτιση | |||
| Γρήγορη φόρτιση DC | 180 kW | 150 kW | Leapmotor +30 kW |
| Φόρτιση AC | 11 kW | 22 kW | Subaru +11 kW |
| Χρόνος φόρτισης ⚠ | 22 min 30–80% | 28 min 10–80% | 6 min |
| Αυτονομία ανά λεπτό φόρτισης | 11,6 km/min | 12,8 km/min | Subaru +1,2 km/min |
| Τάση | 800 V | — | — |
| Επιδόσεις και κίνηση | |||
| Ισχύς | 299 PS | 343 PS | Subaru +44 PS |
| 0–100 km/h ↓ | 6,6 s | 5,1 s | Subaru −1,5 s |
| Μέγιστη ταχύτητα | 190 km/h | 160 km/h | Leapmotor +30 km/h |
| Κίνηση | RWD | AWD | διαφορετικός τύπος |
| Πρακτικότητα | |||
| Βάρος ↓ | 2030 kg | 2117 kg | Leapmotor −87 kg |
| Χώρος αποσκευών | 435 l | 421 l | Leapmotor +14 l |
| V2L (εξωτερική τροφοδοσία) | Ναι | Όχι | μόνο Leapmotor |
| Μήκος | 4739 mm | — | — |
| Πλάτος | 1900 mm | — | — |
| Ύψος | 1680 mm | — | — |
| Μεταξόνιο | 2825 mm | — | — |
Η καλύτερη επίδοση σε κάθε γραμμή είναι έντονη και υπογραμμισμένη με το χρώμα του αυτοκινήτου. Μετρήσεις με σήμανση ↓ — καλύτερα είναι τα χαμηλότερα. Οι διαστάσεις εμφανίζονται χωρίς να επιλέγεται νικητής.
Υπολογιστής κόστους ενέργειας
Leapmotor C10
Subaru Solterra
Τα ποσά είναι στο νόμισμά σας — εισαγάγετε τις τιμές στο νόμισμα που χρησιμοποιείτε.
Βίντεο κριτικές και των δύο μοντέλων
Leapmotor C10
Subaru Solterra
Άλλες συγκρίσεις σε αυτή την κατηγορία: SUV, κατηγορία D
Συχνές ερωτήσεις για αυτή τη σύγκριση
Γιατί το Leapmotor C10 έχει μεγαλύτερη μπαταρία αλλά μικρότερη αυτονομία από το Subaru Solterra;
Το Leapmotor C10 διαθέτει 81,9 kWh και καλύπτει 510 km, ενώ το Subaru Solterra με την μπαταρία των 73,1 kWh κάνει 511 km. Η κατανάλωση ενέργειας καθορίζει την απόσταση: 18 έναντι 14,3 kWh/100 km.
Πώς διαφέρουν τα συστήματα κίνησης του Leapmotor C10 και του Subaru Solterra;
Το Leapmotor C10 έχει RWD και 299 PS. Το Subaru Solterra έχει AWD και 343 PS.
Ποιο μπορεί να τροφοδοτήσει συσκευές από μια πρίζα (V2L);
Μόνο το Leapmotor C10 — η μπαταρία των 81,9 kWh λειτουργεί ως πηγή ενέργειας. Το Subaru Solterra, με 73,1 kWh, δεν το προσφέρει.
Ποιο φορτίζει πιο γρήγορα;
Το Leapmotor C10 δέχεται έως 180 kW DC, το Subaru Solterra έως 150 kW.
Τα τεχνικά στοιχεία προέρχονται από το επίσημο υλικό των κατασκευαστών και καταβάλλουμε κάθε προσπάθεια να τα ελέγχουμε, αλλά ο κατασκευαστής μπορεί να αλλάξει τις προδιαγραφές χωρίς προειδοποίηση και ενδέχεται να υπάρξουν λάθη. Επιβεβαιώστε τα στοιχεία σε αντιπροσωπεία πριν αγοράσετε — δεν φέρουμε ευθύνη για αποφάσεις που λαμβάνονται βάσει αυτών των δεδομένων. Πλήρης αποποίηση ευθύνης
Αυτονομία, κατανάλωση και βάρος αναφέρονται για τη βασική διαμόρφωση. Οι κατασκευαστές τα εγκρίνουν σε εύρη, ανάλογα με τις ζάντες και τον εξοπλισμό (π.χ. 533–592 χλμ.), και εμείς λαμβάνουμε την πιο ελαφριά έκδοση, με τις μικρότερες ζάντες — δηλαδή την πιο ευνοϊκή. Το ίδιο μοντέλο με μεγαλύτερες ζάντες θα διανύσει μικρότερη απόσταση.






