BMW iX4 vs Subaru Solterra
BMW iX4 προηγείται 8-3
Μεγαλύτερες διαφορές: Γρήγορη φόρτιση DC — BMW iX4 400 kW, Subaru Solterra 150 kW · Φόρτιση AC — BMW iX4 11 kW, Subaru Solterra 22 kW · Αυτονομία WLTP — BMW iX4 828 km, Subaru Solterra 511 km.
BMW iX4
Το BMW iX4 είναι ένα ηλεκτρικό SUV της κατηγορίας D με σύστημα κίνησης AWD: διαθέτει από 374 έως 469 ίππους, αυτονομία έως και 828 χιλιόμετρα σύμφωνα με το πρότυπο WLTP και υποστηρίζει φόρτιση DC έως 400 kW.
Subaru Solterra
Το Subaru Solterra είναι SUV του τμήματος D με κίνηση και στους τέσσερις τροχούς, στο έτος μοντέλου 2026 με ισχύ 343 PS και αυτονομία WLTP 511 km.
Προφίλ έναντι της αγοράς: BMW iX4 vs Subaru Solterra
BMW iX450 xDrive
Subaru SolterraAWD · έτος μοντέλου 2026
BMW iX4 ή Subaru Solterra — ποιος κερδίζει πού
BMW iX4 προηγείται 8-3
Κάντε κλικ σε ένα τμήμα για να δείτε μόνο αυτές τις μετρήσεις. Η μπάρα δείχνει πού βρίσκεται το αυτοκίνητο σε όλο τον κατάλογο.
- Αυτονομία WLTP kmBMW iX4 +317 km
- Μπαταρία kWhBMW iX4 +35,6 kWh
- Κατανάλωση ↓ kWh/100 kmSubaru Solterra −1,4 kWh/100 km
- Ισχύς PSBMW iX4 +126 PS
- 0–100 km/h ↓ sBMW iX4 −0,2 s
- Μέγιστη ταχύτητα km/hBMW iX4 +50 km/h
- Γρήγορη φόρτιση DC kWBMW iX4 +250 kW
- Φόρτιση AC kWSubaru Solterra +11 kW
- Χρόνος φόρτισης ↓ minBMW iX4 −7 min
- Βάρος ↓ kgSubaru Solterra −188 kg
- Χώρος αποσκευών lBMW iX4 +69 l
Τεχνικά δεδομένα: BMW iX4 vs Subaru Solterra
Έντονη γραφή και υπογράμμιση = καλύτερη επίδοση · ↓ = λιγότερο σημαίνει καλύτερα · — = χωρίς δεδομένα
| Βασικές παράμετροι | BMW iX450 xDrive | Subaru SolterraAWD · έτος μοντέλου 2026 | Διαφορά |
|---|---|---|---|
| Αυτονομία και ενέργεια | |||
| Αυτονομία WLTP | 828 km | 511 km | BMW +317 km |
| Μπαταρία | 108,7 kWh | 73,1 kWh | BMW +35,6 kWh |
| Κατανάλωση ↓ | 15,7 kWh/100 km | 14,3 kWh/100 km | Subaru −1,4 kWh/100 km |
| Φόρτιση | |||
| Γρήγορη φόρτιση DC | 400 kW | 150 kW | BMW +250 kW |
| Φόρτιση AC | 11 kW | 22 kW | Subaru +11 kW |
| Χρόνος φόρτισης 10–80% ↓ | 21 min | 28 min | BMW −7 min |
| Αυτονομία ανά λεπτό φόρτισης | 27,6 km/min | 12,8 km/min | BMW +14,8 km/min |
| Τάση | 800 V | — | — |
| Επιδόσεις και κίνηση | |||
| Ισχύς | 469 PS | 343 PS | BMW +126 PS |
| 0–100 km/h ↓ | 4,9 s | 5,1 s | BMW −0,2 s |
| Μέγιστη ταχύτητα | 210 km/h | 160 km/h | BMW +50 km/h |
| Κίνηση | AWD | AWD | — |
| Πρακτικότητα | |||
| Βάρος ↓ | 2305 kg | 2117 kg | Subaru −188 kg |
| Χώρος αποσκευών | 490 l | 421 l | BMW +69 l |
| V2L (εξωτερική τροφοδοσία) | Ναι | Όχι | μόνο BMW |
| Μήκος | 4782 mm | — | — |
| Πλάτος | 1895 mm | — | — |
| Ύψος | 1595 mm | — | — |
| Μεταξόνιο | 2897 mm | — | — |
Η καλύτερη επίδοση σε κάθε γραμμή είναι έντονη και υπογραμμισμένη με το χρώμα του αυτοκινήτου. Μετρήσεις με σήμανση ↓ — καλύτερα είναι τα χαμηλότερα. Οι διαστάσεις εμφανίζονται χωρίς να επιλέγεται νικητής.
Υπολογιστής κόστους ενέργειας
BMW iX4
Subaru Solterra
Τα ποσά είναι στο νόμισμά σας — εισαγάγετε τις τιμές στο νόμισμα που χρησιμοποιείτε.
Βίντεο κριτικές και των δύο μοντέλων
Subaru Solterra
Άλλες συγκρίσεις σε αυτή την κατηγορία: SUV, κατηγορία D
Συχνές ερωτήσεις για αυτή τη σύγκριση
Ποιο έχει μεγαλύτερη αυτονομία — το BMW iX4 ή το Subaru Solterra;
Το BMW iX4 πάει πιο μακριά: 828 km WLTP έναντι των 511 km του Subaru Solterra. Η διαφορά είναι 317 km.
Ποιο μπορεί να τροφοδοτήσει συσκευές από μια πρίζα (V2L);
Μόνο το BMW iX4 — η μπαταρία των 108,7 kWh λειτουργεί ως πηγή ενέργειας. Το Subaru Solterra, με 73,1 kWh, δεν το προσφέρει.
Ποιο είναι πιο ισχυρό — το BMW iX4 ή το Subaru Solterra;
Το BMW iX4 είναι ισχυρότερο: 469 PS έναντι των 343 PS του Subaru Solterra. Η διαφορά είναι 126 PS.
Ποιο έχει μεγαλύτερο πορτμπαγκάζ;
Το BMW iX4 χωράει περισσότερο: 490 l έναντι των 421 l στο Subaru Solterra. Η διαφορά είναι 69 l.
Τα τεχνικά στοιχεία προέρχονται από το επίσημο υλικό των κατασκευαστών και καταβάλλουμε κάθε προσπάθεια να τα ελέγχουμε, αλλά ο κατασκευαστής μπορεί να αλλάξει τις προδιαγραφές χωρίς προειδοποίηση και ενδέχεται να υπάρξουν λάθη. Επιβεβαιώστε τα στοιχεία σε αντιπροσωπεία πριν αγοράσετε — δεν φέρουμε ευθύνη για αποφάσεις που λαμβάνονται βάσει αυτών των δεδομένων. Πλήρης αποποίηση ευθύνης
Αυτονομία, κατανάλωση και βάρος αναφέρονται για τη βασική διαμόρφωση. Οι κατασκευαστές τα εγκρίνουν σε εύρη, ανάλογα με τις ζάντες και τον εξοπλισμό (π.χ. 533–592 χλμ.), και εμείς λαμβάνουμε την πιο ελαφριά έκδοση, με τις μικρότερες ζάντες — δηλαδή την πιο ευνοϊκή. Το ίδιο μοντέλο με μεγαλύτερες ζάντες θα διανύσει μικρότερη απόσταση.






