Kia EV5 vs Subaru Solterra
Ισοπαλία: 5-5
Μεγαλύτερες διαφορές: Φόρτιση AC — Kia EV5 11 kW, Subaru Solterra 22 kW · 0–100 km/h — Kia EV5 8,4 s, Subaru Solterra 5,1 s · Ισχύς — Kia EV5 218 PS, Subaru Solterra 343 PS.
Kia EV5
Το Kia EV5 είναι ένα SUV της κατηγορίας D, το οποίο προσφέρει τρεις επιλογές κινητήρα με ισχύ από 218 ίππων έως 306 ίππων, και διαθέτει μπαταρία χωρητικότητας 81,4 kWh.
Subaru Solterra
Το Subaru Solterra είναι SUV του τμήματος D με κίνηση και στους τέσσερις τροχούς, στο έτος μοντέλου 2026 με ισχύ 343 PS και αυτονομία WLTP 511 km.
Προφίλ έναντι της αγοράς: Kia EV5 vs Subaru Solterra
Kia EV581.4 kWh FWD
Subaru SolterraAWD · έτος μοντέλου 2026
Kia EV5 ή Subaru Solterra — ποιος κερδίζει πού
Ισοπαλία: 5-5
Κάντε κλικ σε ένα τμήμα για να δείτε μόνο αυτές τις μετρήσεις. Η μπάρα δείχνει πού βρίσκεται το αυτοκίνητο σε όλο τον κατάλογο.
- Αυτονομία WLTP kmKia EV5 +19 km
- Μπαταρία kWhKia EV5 +8,3 kWh
- Κατανάλωση ↓ kWh/100 kmSubaru Solterra −2,6 kWh/100 km
- Ισχύς PSSubaru Solterra +125 PS
- 0–100 km/h ↓ sSubaru Solterra −3,3 s
- Μέγιστη ταχύτητα km/hKia EV5 +5 km/h
- Γρήγορη φόρτιση DC kWΚαμία διαφορά
- Φόρτιση AC kWSubaru Solterra +11 kW
- Χρόνος φόρτισης ↓ minSubaru Solterra −2 min
- Βάρος ↓ kgKia EV5 −123 kg
- Χώρος αποσκευών lKia EV5 +145 l
Τεχνικά δεδομένα: Kia EV5 vs Subaru Solterra
Έντονη γραφή και υπογράμμιση = καλύτερη επίδοση · ↓ = λιγότερο σημαίνει καλύτερα · — = χωρίς δεδομένα
| Βασικές παράμετροι | Kia EV581.4 kWh FWD | Subaru SolterraAWD · έτος μοντέλου 2026 | Διαφορά |
|---|---|---|---|
| Αυτονομία και ενέργεια | |||
| Αυτονομία WLTP | 530 km | 511 km | Kia +19 km |
| Μπαταρία | 81,4 kWh | 73,1 kWh | Kia +8,3 kWh |
| Κατανάλωση ↓ | 16,9 kWh/100 km | 14,3 kWh/100 km | Subaru −2,6 kWh/100 km |
| Φόρτιση | |||
| Γρήγορη φόρτιση DC | 150 kW | 150 kW | Καμία διαφορά |
| Φόρτιση AC | 11 kW | 22 kW | Subaru +11 kW |
| Χρόνος φόρτισης 10–80% ↓ | 30 min | 28 min | Subaru −2 min |
| Αυτονομία ανά λεπτό φόρτισης | 12,4 km/min | 12,8 km/min | Subaru +0,4 km/min |
| Τάση | 400 V | — | — |
| Επιδόσεις και κίνηση | |||
| Ισχύς | 218 PS | 343 PS | Subaru +125 PS |
| 0–100 km/h ↓ | 8,4 s | 5,1 s | Subaru −3,3 s |
| Μέγιστη ταχύτητα | 165 km/h | 160 km/h | Kia +5 km/h |
| Κίνηση | FWD | AWD | διαφορετικός τύπος |
| Πρακτικότητα | |||
| Βάρος ↓ | 1994 kg | 2117 kg | Kia −123 kg |
| Χώρος αποσκευών | 566 l | 421 l | Kia +145 l |
| V2L (εξωτερική τροφοδοσία) | Ναι | Όχι | μόνο Kia |
| Μήκος | 4610 mm | — | — |
| Πλάτος | 1875 mm | — | — |
| Ύψος | 1675 mm | — | — |
| Μεταξόνιο | 2750 mm | — | — |
Η καλύτερη επίδοση σε κάθε γραμμή είναι έντονη και υπογραμμισμένη με το χρώμα του αυτοκινήτου. Μετρήσεις με σήμανση ↓ — καλύτερα είναι τα χαμηλότερα. Οι διαστάσεις εμφανίζονται χωρίς να επιλέγεται νικητής.
Υπολογιστής κόστους ενέργειας
Kia EV5
Subaru Solterra
Τα ποσά είναι στο νόμισμά σας — εισαγάγετε τις τιμές στο νόμισμα που χρησιμοποιείτε.
Βίντεο κριτικές και των δύο μοντέλων
Subaru Solterra
Άλλες συγκρίσεις σε αυτή την κατηγορία: SUV, κατηγορία D
Συχνές ερωτήσεις για αυτή τη σύγκριση
Ποιο έχει μεγαλύτερη αυτονομία — το Kia EV5 ή το Subaru Solterra;
Το Kia EV5 πάει πιο μακριά: 530 km WLTP έναντι των 511 km του Subaru Solterra. Η διαφορά είναι 19 km.
Πώς διαφέρουν τα συστήματα κίνησης του Kia EV5 και του Subaru Solterra;
Το Kia EV5 έχει FWD και 218 PS. Το Subaru Solterra έχει AWD και 343 PS.
Ποιο μπορεί να τροφοδοτήσει συσκευές από μια πρίζα (V2L);
Μόνο το Kia EV5 — η μπαταρία των 81,4 kWh λειτουργεί ως πηγή ενέργειας. Το Subaru Solterra, με 73,1 kWh, δεν το προσφέρει.
Ποιο είναι πιο ισχυρό — το Kia EV5 ή το Subaru Solterra;
Το Subaru Solterra είναι ισχυρότερο: 343 PS έναντι των 218 PS του Kia EV5. Η διαφορά είναι 125 PS.
Τα τεχνικά στοιχεία προέρχονται από το επίσημο υλικό των κατασκευαστών και καταβάλλουμε κάθε προσπάθεια να τα ελέγχουμε, αλλά ο κατασκευαστής μπορεί να αλλάξει τις προδιαγραφές χωρίς προειδοποίηση και ενδέχεται να υπάρξουν λάθη. Επιβεβαιώστε τα στοιχεία σε αντιπροσωπεία πριν αγοράσετε — δεν φέρουμε ευθύνη για αποφάσεις που λαμβάνονται βάσει αυτών των δεδομένων. Πλήρης αποποίηση ευθύνης
Αυτονομία, κατανάλωση και βάρος αναφέρονται για τη βασική διαμόρφωση. Οι κατασκευαστές τα εγκρίνουν σε εύρη, ανάλογα με τις ζάντες και τον εξοπλισμό (π.χ. 533–592 χλμ.), και εμείς λαμβάνουμε την πιο ελαφριά έκδοση, με τις μικρότερες ζάντες — δηλαδή την πιο ευνοϊκή. Το ίδιο μοντέλο με μεγαλύτερες ζάντες θα διανύσει μικρότερη απόσταση.





