Subaru Solterra vs Tesla Model Y
Tesla Model Y προηγείται 8-2
Μεγαλύτερες διαφορές: Φόρτιση AC — Subaru Solterra 22 kW, Tesla Model Y 11 kW · Χώρος αποσκευών — Subaru Solterra 421 l, Tesla Model Y 822 l · Γρήγορη φόρτιση DC — Subaru Solterra 150 kW, Tesla Model Y 250 kW.
Subaru Solterra
Το Subaru Solterra είναι SUV του τμήματος D με κίνηση και στους τέσσερις τροχούς, στο έτος μοντέλου 2026 με ισχύ 343 PS και αυτονομία WLTP 511 km.
Tesla Model Y
Το Tesla Model Y είναι ένα SUV της κατηγορίας D και στο έτος μοντέλου 2026 διατίθεται σε τέσσερις εκδόσεις: η αυτονομία WLTP κυμαίνεται από 525 έως 622 χιλιόμετρα και η επιτάχυνση 0-100 km/h από 7,2 έως 3,5 δευτερόλεπτα.
Προφίλ έναντι της αγοράς: Subaru Solterra vs Tesla Model Y
Subaru SolterraAWD · έτος μοντέλου 2026
Tesla Model YPremium AWD
Subaru Solterra ή Tesla Model Y — ποιος κερδίζει πού
Tesla Model Y προηγείται 8-2
Το αποτέλεσμα δεν περιλαμβάνει μετρήσεις για τις οποίες λείπουν δεδομένα από τη μία πλευρά.
Κάντε κλικ σε ένα τμήμα για να δείτε μόνο αυτές τις μετρήσεις. Η μπάρα δείχνει πού βρίσκεται το αυτοκίνητο σε όλο τον κατάλογο.
- Αυτονομία WLTP kmTesla Model Y +111 km
- Μπαταρία kWhTesla Model Y +5,9 kWh
- Κατανάλωση ↓ kWh/100 kmSubaru Solterra −1,3 kWh/100 km
- Ισχύς PSTesla Model Y +171 PS
- 0–100 km/h ↓ sTesla Model Y −0,5 s
- Μέγιστη ταχύτητα km/hTesla Model Y +41 km/h
- Γρήγορη φόρτιση DC kWTesla Model Y +100 kW
- Φόρτιση AC kWSubaru Solterra +11 kW
- Χρόνος φόρτισης ↓ minΧωρίς δεδομένα
- Βάρος ↓ kgTesla Model Y −120 kg
- Χώρος αποσκευών lTesla Model Y +401 l
Τεχνικά δεδομένα: Subaru Solterra vs Tesla Model Y
Έντονη γραφή και υπογράμμιση = καλύτερη επίδοση · ↓ = λιγότερο σημαίνει καλύτερα · — = χωρίς δεδομένα
| Βασικές παράμετροι | Subaru SolterraAWD · έτος μοντέλου 2026 | Tesla Model YPremium AWD | Διαφορά |
|---|---|---|---|
| Αυτονομία και ενέργεια | |||
| Αυτονομία WLTP | 511 km | 622 km | Tesla +111 km |
| Μπαταρία | 73,1 kWh | 79 kWh | Tesla +5,9 kWh |
| Κατανάλωση ↓ | 14,3 kWh/100 km | 15,6 kWh/100 km | Subaru −1,3 kWh/100 km |
| Φόρτιση | |||
| Γρήγορη φόρτιση DC | 150 kW | 250 kW | Tesla +100 kW |
| Φόρτιση AC | 22 kW | 11 kW | Subaru +11 kW |
| Χρόνος φόρτισης 10–80% ↓ | 28 min | — | — |
| Αυτονομία ανά λεπτό φόρτισης | 12,8 km/min | — | — |
| Τάση | — | 400 V | — |
| Επιδόσεις και κίνηση | |||
| Ισχύς | 343 PS | 514 PS | Tesla +171 PS |
| 0–100 km/h ↓ | 5,1 s | 4,6 s | Tesla −0,5 s |
| Μέγιστη ταχύτητα | 160 km/h | 201 km/h | Tesla +41 km/h |
| Κίνηση | AWD | AWD | — |
| Πρακτικότητα | |||
| Βάρος ↓ | 2117 kg | 1997 kg | Tesla −120 kg |
| Χώρος αποσκευών | 421 l | 822 l | Tesla +401 l |
| Μήκος | — | 4790 mm | — |
| Πλάτος | — | 1920 mm | — |
| Ύψος | — | 1624 mm | — |
| Μεταξόνιο | — | 2890 mm | — |
Η καλύτερη επίδοση σε κάθε γραμμή είναι έντονη και υπογραμμισμένη με το χρώμα του αυτοκινήτου. Μετρήσεις με σήμανση ↓ — καλύτερα είναι τα χαμηλότερα. Οι διαστάσεις εμφανίζονται χωρίς να επιλέγεται νικητής.
Υπολογιστής κόστους ενέργειας
Subaru Solterra
Tesla Model Y
Τα ποσά είναι στο νόμισμά σας — εισαγάγετε τις τιμές στο νόμισμα που χρησιμοποιείτε.
Βίντεο κριτικές και των δύο μοντέλων
Subaru Solterra
Tesla Model Y
Άλλες συγκρίσεις σε αυτή την κατηγορία: SUV, κατηγορία D
Συχνές ερωτήσεις για αυτή τη σύγκριση
Ποιο έχει μεγαλύτερη αυτονομία — το Subaru Solterra ή το Tesla Model Y;
Το Tesla Model Y πάει πιο μακριά: 622 km WLTP έναντι των 511 km του Subaru Solterra. Η διαφορά είναι 111 km.
Ποιο είναι πιο ισχυρό — το Subaru Solterra ή το Tesla Model Y;
Το Tesla Model Y είναι ισχυρότερο: 514 PS έναντι των 343 PS του Subaru Solterra. Η διαφορά είναι 171 PS.
Ποιο έχει μεγαλύτερο πορτμπαγκάζ;
Το Tesla Model Y χωράει περισσότερο: 822 l έναντι των 421 l στο Subaru Solterra. Η διαφορά είναι 401 l.
Ποιο φορτίζει πιο γρήγορα;
Το Subaru Solterra δέχεται έως 150 kW DC, το Tesla Model Y έως 250 kW.
Τα τεχνικά στοιχεία προέρχονται από το επίσημο υλικό των κατασκευαστών και καταβάλλουμε κάθε προσπάθεια να τα ελέγχουμε, αλλά ο κατασκευαστής μπορεί να αλλάξει τις προδιαγραφές χωρίς προειδοποίηση και ενδέχεται να υπάρξουν λάθη. Επιβεβαιώστε τα στοιχεία σε αντιπροσωπεία πριν αγοράσετε — δεν φέρουμε ευθύνη για αποφάσεις που λαμβάνονται βάσει αυτών των δεδομένων. Πλήρης αποποίηση ευθύνης
Αυτονομία, κατανάλωση και βάρος αναφέρονται για τη βασική διαμόρφωση. Οι κατασκευαστές τα εγκρίνουν σε εύρη, ανάλογα με τις ζάντες και τον εξοπλισμό (π.χ. 533–592 χλμ.), και εμείς λαμβάνουμε την πιο ελαφριά έκδοση, με τις μικρότερες ζάντες — δηλαδή την πιο ευνοϊκή. Το ίδιο μοντέλο με μεγαλύτερες ζάντες θα διανύσει μικρότερη απόσταση.





