BMW iX4 vs Tesla Model Y
Tesla Model Y προηγείται 5-4
Μεγαλύτερες διαφορές: Χώρος αποσκευών — BMW iX4 490 l, Tesla Model Y 822 l · Γρήγορη φόρτιση DC — BMW iX4 400 kW, Tesla Model Y 250 kW · Μπαταρία — BMW iX4 108,7 kWh, Tesla Model Y 79 kWh.
BMW iX4
Το BMW iX4 είναι ένα ηλεκτρικό SUV της κατηγορίας D με σύστημα κίνησης AWD: διαθέτει από 374 έως 469 ίππους, αυτονομία έως και 828 χιλιόμετρα σύμφωνα με το πρότυπο WLTP και υποστηρίζει φόρτιση DC έως 400 kW.
Tesla Model Y
Το Tesla Model Y είναι ένα SUV της κατηγορίας D και στο έτος μοντέλου 2026 διατίθεται σε τέσσερις εκδόσεις: η αυτονομία WLTP κυμαίνεται από 525 έως 622 χιλιόμετρα και η επιτάχυνση 0-100 km/h από 7,2 έως 3,5 δευτερόλεπτα.
Προφίλ έναντι της αγοράς: BMW iX4 vs Tesla Model Y
BMW iX450 xDrive
Tesla Model YPremium AWD
BMW iX4 ή Tesla Model Y — ποιος κερδίζει πού
Tesla Model Y προηγείται 5-4
Το αποτέλεσμα δεν περιλαμβάνει μετρήσεις για τις οποίες λείπουν δεδομένα από τη μία πλευρά.
Κάντε κλικ σε ένα τμήμα για να δείτε μόνο αυτές τις μετρήσεις. Η μπάρα δείχνει πού βρίσκεται το αυτοκίνητο σε όλο τον κατάλογο.
- Αυτονομία WLTP kmBMW iX4 +206 km
- Μπαταρία kWhBMW iX4 +29,7 kWh
- Κατανάλωση ↓ kWh/100 kmTesla Model Y −0,1 kWh/100 km
- Ισχύς PSTesla Model Y +45 PS
- 0–100 km/h ↓ sTesla Model Y −0,3 s
- Μέγιστη ταχύτητα km/hBMW iX4 +9 km/h
- Γρήγορη φόρτιση DC kWBMW iX4 +150 kW
- Φόρτιση AC kWΚαμία διαφορά
- Χρόνος φόρτισης ↓ minΧωρίς δεδομένα
- Βάρος ↓ kgTesla Model Y −308 kg
- Χώρος αποσκευών lTesla Model Y +332 l
Τεχνικά δεδομένα: BMW iX4 vs Tesla Model Y
Έντονη γραφή και υπογράμμιση = καλύτερη επίδοση · ↓ = λιγότερο σημαίνει καλύτερα · — = χωρίς δεδομένα
| Βασικές παράμετροι | BMW iX450 xDrive | Tesla Model YPremium AWD | Διαφορά |
|---|---|---|---|
| Αυτονομία και ενέργεια | |||
| Αυτονομία WLTP | 828 km | 622 km | BMW +206 km |
| Μπαταρία | 108,7 kWh | 79 kWh | BMW +29,7 kWh |
| Κατανάλωση ↓ | 15,7 kWh/100 km | 15,6 kWh/100 km | Tesla −0,1 kWh/100 km |
| Φόρτιση | |||
| Γρήγορη φόρτιση DC | 400 kW | 250 kW | BMW +150 kW |
| Φόρτιση AC | 11 kW | 11 kW | Καμία διαφορά |
| Χρόνος φόρτισης 10–80% ↓ | 21 min | — | — |
| Αυτονομία ανά λεπτό φόρτισης | 27,6 km/min | — | — |
| Τάση | 800 V | 400 V | BMW +400 V |
| Επιδόσεις και κίνηση | |||
| Ισχύς | 469 PS | 514 PS | Tesla +45 PS |
| 0–100 km/h ↓ | 4,9 s | 4,6 s | Tesla −0,3 s |
| Μέγιστη ταχύτητα | 210 km/h | 201 km/h | BMW +9 km/h |
| Κίνηση | AWD | AWD | — |
| Πρακτικότητα | |||
| Βάρος ↓ | 2305 kg | 1997 kg | Tesla −308 kg |
| Χώρος αποσκευών | 490 l | 822 l | Tesla +332 l |
| V2L (εξωτερική τροφοδοσία) | Ναι | Όχι | μόνο BMW |
| Μήκος | 4782 mm | 4790 mm | Tesla +8 mm |
| Πλάτος | 1895 mm | 1920 mm | Tesla +25 mm |
| Ύψος | 1595 mm | 1624 mm | Tesla +29 mm |
| Μεταξόνιο | 2897 mm | 2890 mm | BMW +7 mm |
Η καλύτερη επίδοση σε κάθε γραμμή είναι έντονη και υπογραμμισμένη με το χρώμα του αυτοκινήτου. Μετρήσεις με σήμανση ↓ — καλύτερα είναι τα χαμηλότερα. Οι διαστάσεις εμφανίζονται χωρίς να επιλέγεται νικητής.
Υπολογιστής κόστους ενέργειας
BMW iX4
Tesla Model Y
Τα ποσά είναι στο νόμισμά σας — εισαγάγετε τις τιμές στο νόμισμα που χρησιμοποιείτε.
Βίντεο κριτικές και των δύο μοντέλων
Tesla Model Y
Άλλες συγκρίσεις σε αυτή την κατηγορία: SUV, κατηγορία D
Συχνές ερωτήσεις για αυτή τη σύγκριση
Ποιο έχει μεγαλύτερη αυτονομία — το BMW iX4 ή το Tesla Model Y;
Το BMW iX4 πάει πιο μακριά: 828 km WLTP έναντι των 622 km του Tesla Model Y. Η διαφορά είναι 206 km.
Ποιο μπορεί να τροφοδοτήσει συσκευές από μια πρίζα (V2L);
Μόνο το BMW iX4 — η μπαταρία των 108,7 kWh λειτουργεί ως πηγή ενέργειας. Το Tesla Model Y, με 79 kWh, δεν το προσφέρει.
Ποιο έχει μεγαλύτερο πορτμπαγκάζ;
Το Tesla Model Y χωράει περισσότερο: 822 l έναντι των 490 l στο BMW iX4. Η διαφορά είναι 332 l.
Ποιο φορτίζει πιο γρήγορα;
Το BMW iX4 δέχεται έως 400 kW DC, το Tesla Model Y έως 250 kW.
Τα τεχνικά στοιχεία προέρχονται από το επίσημο υλικό των κατασκευαστών και καταβάλλουμε κάθε προσπάθεια να τα ελέγχουμε, αλλά ο κατασκευαστής μπορεί να αλλάξει τις προδιαγραφές χωρίς προειδοποίηση και ενδέχεται να υπάρξουν λάθη. Επιβεβαιώστε τα στοιχεία σε αντιπροσωπεία πριν αγοράσετε — δεν φέρουμε ευθύνη για αποφάσεις που λαμβάνονται βάσει αυτών των δεδομένων. Πλήρης αποποίηση ευθύνης
Αυτονομία, κατανάλωση και βάρος αναφέρονται για τη βασική διαμόρφωση. Οι κατασκευαστές τα εγκρίνουν σε εύρη, ανάλογα με τις ζάντες και τον εξοπλισμό (π.χ. 533–592 χλμ.), και εμείς λαμβάνουμε την πιο ελαφριά έκδοση, με τις μικρότερες ζάντες — δηλαδή την πιο ευνοϊκή. Το ίδιο μοντέλο με μεγαλύτερες ζάντες θα διανύσει μικρότερη απόσταση.





