BMW iX4 vs Mercedes GLC
BMW iX4 προηγείται 5-4
Μεγαλύτερες διαφορές: Γρήγορη φόρτιση DC — BMW iX4 400 kW, Mercedes GLC 330 kW · Χώρος αποσκευών — BMW iX4 490 l, Mercedes GLC 570 l · Αυτονομία WLTP — BMW iX4 828 km, Mercedes GLC 715 km.
BMW iX4
Το BMW iX4 είναι ένα ηλεκτρικό SUV της κατηγορίας D με σύστημα κίνησης AWD: διαθέτει από 374 έως 469 ίππους, αυτονομία έως και 828 χιλιόμετρα σύμφωνα με το πρότυπο WLTP και υποστηρίζει φόρτιση DC έως 400 kW.
Mercedes GLC
Το Mercedes GLC είναι ένα ηλεκτρικό SUV της κατηγορίας D, το οποίο προσφέρει εκδόσεις με κίνηση στους πίσω τροχούς και τετρακίνηση, καθώς και μεγάλη αυτονομία.
Προφίλ έναντι της αγοράς: BMW iX4 vs Mercedes GLC
BMW iX450 xDrive
Mercedes GLCGLC 400 4MATIC
BMW iX4 ή Mercedes GLC — ποιος κερδίζει πού
BMW iX4 προηγείται 5-4
Κάντε κλικ σε ένα τμήμα για να δείτε μόνο αυτές τις μετρήσεις. Η μπάρα δείχνει πού βρίσκεται το αυτοκίνητο σε όλο τον κατάλογο.
- Αυτονομία WLTP kmBMW iX4 +113 km
- Μπαταρία kWhBMW iX4 +14,7 kWh
- Κατανάλωση ↓ kWh/100 kmMercedes GLC −0,8 kWh/100 km
- Ισχύς PSMercedes GLC +21 PS
- 0–100 km/h ↓ sMercedes GLC −0,6 s
- Μέγιστη ταχύτητα km/hΚαμία διαφορά
- Γρήγορη φόρτιση DC kWBMW iX4 +70 kW
- Φόρτιση AC kWΚαμία διαφορά
- Χρόνος φόρτισης ↓ minBMW iX4 −1 min
- Βάρος ↓ kgBMW iX4 −155 kg
- Χώρος αποσκευών lMercedes GLC +80 l
Τεχνικά δεδομένα: BMW iX4 vs Mercedes GLC
Έντονη γραφή και υπογράμμιση = καλύτερη επίδοση · ↓ = λιγότερο σημαίνει καλύτερα · — = χωρίς δεδομένα
| Βασικές παράμετροι | BMW iX450 xDrive | Mercedes GLCGLC 400 4MATIC | Διαφορά |
|---|---|---|---|
| Αυτονομία και ενέργεια | |||
| Αυτονομία WLTP | 828 km | 715 km | BMW +113 km |
| Μπαταρία | 108,7 kWh | 94 kWh | BMW +14,7 kWh |
| Κατανάλωση ↓ | 15,7 kWh/100 km | 14,9 kWh/100 km | Mercedes −0,8 kWh/100 km |
| Φόρτιση | |||
| Γρήγορη φόρτιση DC | 400 kW | 330 kW | BMW +70 kW |
| Φόρτιση AC | 11 kW | 11 kW | Καμία διαφορά |
| Χρόνος φόρτισης 10–80% ↓ | 21 min | 22 min | BMW −1 min |
| Αυτονομία ανά λεπτό φόρτισης | 27,6 km/min | 22,7 km/min | BMW +4,9 km/min |
| Τάση | 800 V | 800 V | Καμία διαφορά |
| Επιδόσεις και κίνηση | |||
| Ισχύς | 469 PS | 490 PS | Mercedes +21 PS |
| 0–100 km/h ↓ | 4,9 s | 4,3 s | Mercedes −0,6 s |
| Μέγιστη ταχύτητα | 210 km/h | 210 km/h | Καμία διαφορά |
| Κίνηση | AWD | AWD | — |
| Πρακτικότητα | |||
| Βάρος ↓ | 2305 kg | 2460 kg | BMW −155 kg |
| Χώρος αποσκευών | 490 l | 570 l | Mercedes +80 l |
| V2L (εξωτερική τροφοδοσία) | Ναι | Όχι | μόνο BMW |
| Μήκος | 4782 mm | 4845 mm | Mercedes +63 mm |
| Πλάτος | 1895 mm | 1913 mm | Mercedes +18 mm |
| Ύψος | 1595 mm | 1644 mm | Mercedes +49 mm |
| Μεταξόνιο | 2897 mm | 2972 mm | Mercedes +75 mm |
Η καλύτερη επίδοση σε κάθε γραμμή είναι έντονη και υπογραμμισμένη με το χρώμα του αυτοκινήτου. Μετρήσεις με σήμανση ↓ — καλύτερα είναι τα χαμηλότερα. Οι διαστάσεις εμφανίζονται χωρίς να επιλέγεται νικητής.
Υπολογιστής κόστους ενέργειας
BMW iX4
Mercedes GLC
Τα ποσά είναι στο νόμισμά σας — εισαγάγετε τις τιμές στο νόμισμα που χρησιμοποιείτε.
Βίντεο κριτικές και των δύο μοντέλων
Mercedes GLC
Άλλες συγκρίσεις σε αυτή την κατηγορία: SUV, κατηγορία D
Συχνές ερωτήσεις για αυτή τη σύγκριση
Ποιο έχει μεγαλύτερη αυτονομία — το BMW iX4 ή το Mercedes GLC;
Το BMW iX4 πάει πιο μακριά: 828 km WLTP έναντι των 715 km του Mercedes GLC. Η διαφορά είναι 113 km.
Ποιο μπορεί να τροφοδοτήσει συσκευές από μια πρίζα (V2L);
Μόνο το BMW iX4 — η μπαταρία των 108,7 kWh λειτουργεί ως πηγή ενέργειας. Το Mercedes GLC, με 94 kWh, δεν το προσφέρει.
Ποιο έχει μεγαλύτερο πορτμπαγκάζ;
Το Mercedes GLC χωράει περισσότερο: 570 l έναντι των 490 l στο BMW iX4. Η διαφορά είναι 80 l.
Ποιο φορτίζει πιο γρήγορα;
Το BMW iX4 δέχεται έως 400 kW DC, το Mercedes GLC έως 330 kW. Η φόρτιση από το 10% στο 80% διαρκεί 21 και 22 λεπτά αντίστοιχα.
Τα τεχνικά στοιχεία προέρχονται από το επίσημο υλικό των κατασκευαστών και καταβάλλουμε κάθε προσπάθεια να τα ελέγχουμε, αλλά ο κατασκευαστής μπορεί να αλλάξει τις προδιαγραφές χωρίς προειδοποίηση και ενδέχεται να υπάρξουν λάθη. Επιβεβαιώστε τα στοιχεία σε αντιπροσωπεία πριν αγοράσετε — δεν φέρουμε ευθύνη για αποφάσεις που λαμβάνονται βάσει αυτών των δεδομένων. Πλήρης αποποίηση ευθύνης
Αυτονομία, κατανάλωση και βάρος αναφέρονται για τη βασική διαμόρφωση. Οι κατασκευαστές τα εγκρίνουν σε εύρη, ανάλογα με τις ζάντες και τον εξοπλισμό (π.χ. 533–592 χλμ.), και εμείς λαμβάνουμε την πιο ελαφριά έκδοση, με τις μικρότερες ζάντες — δηλαδή την πιο ευνοϊκή. Το ίδιο μοντέλο με μεγαλύτερες ζάντες θα διανύσει μικρότερη απόσταση.



