Dacia Spring vs Dacia Spring

Dacia Spring προηγείται 8-1

Μεγαλύτερες διαφορές: Ισχύς — Dacia Spring 45 PS, Dacia Spring 82 PS · Γρήγορη φόρτιση DC — Dacia Spring 30 kW, Dacia Spring 50 kW · 0–100 km/h — Dacia Spring 19 s, Dacia Spring 12,1 s.

Dacia Spring

Το Dacia Spring είναι αστικό hatchback του τμήματος A, στο έτος μοντέλου 2026 σε δύο παραλλαγές ισχύος: 70 και 100 PS, με αυτονομία WLTP έως 225 km.

Dacia Spring

Το Dacia Spring δεύτερης γενιάς είναι ένα μικρό αυτοκίνητο πόλης, τύπου hatchback, της κατηγορίας A, με μπαταρία 27,5 kWh, αυτονομία WLTP 250 χιλιομέτρων και ισχύ 82 ίππων.

Προφίλ έναντι της αγοράς: Dacia Spring vs Dacia Spring

Αυτονομία WLTPΜπαταρίαΙσχύςΓρήγορη φόρτιση DC0–100 km/h

Dacia Spring ή Dacia Spring — ποιος κερδίζει πού

Dacia Spring προηγείται 8-1

Το αποτέλεσμα δεν περιλαμβάνει μετρήσεις για τις οποίες λείπουν δεδομένα από τη μία πλευρά.

Κάντε κλικ σε ένα τμήμα για να δείτε μόνο αυτές τις μετρήσεις. Η μπάρα δείχνει πού βρίσκεται το αυτοκίνητο σε όλο τον κατάλογο.

  • Αυτονομία WLTP kmDacia Spring +20 km
    Dacia Spring
    230
    Dacia Spring
    250
  • Μπαταρία kWhDacia Spring +0,7 kWh
    Dacia Spring
    26,8
    Dacia Spring
    27,5
  • Κατανάλωση ↓ kWh/100 kmDacia Spring −1,2 kWh/100 km
    Dacia Spring
    13,9
    Dacia Spring
    12,7
  • Ισχύς PSDacia Spring +37 PS
    Dacia Spring
    45
    Dacia Spring
    82
  • 0–100 km/h ↓ sDacia Spring −6,9 s
    Dacia Spring
    19
    Dacia Spring
    12,1
  • Μέγιστη ταχύτητα km/hDacia Spring +5 km/h
    Dacia Spring
    125
    Dacia Spring
    130
  • Γρήγορη φόρτιση DC kWDacia Spring +20 kW
    Dacia Spring
    30
    Dacia Spring
    50
  • Φόρτιση AC kWΧωρίς δεδομένα
    Dacia Spring
    7
    Dacia Spring
    —
  • Βάρος ↓ kgDacia Spring −292 kg
    Dacia Spring
    895
    Dacia Spring
    1187
  • Χώρος αποσκευών lDacia Spring +35 l
    Dacia Spring
    290
    Dacia Spring
    325

Προσθέστε τρίτο αυτοκίνητο

Τεχνικά δεδομένα: Dacia Spring vs Dacia Spring

Έντονη γραφή και υπογράμμιση = καλύτερη επίδοση · ↓ = λιγότερο σημαίνει καλύτερα · — = χωρίς δεδομένα

Τεχνικά δεδομένα: Dacia Spring vs Dacia Spring
Βασικές παράμετροι Dacia Spring
Electric 45
Dacia Spring
Electric 80
Διαφορά
Αυτονομία και ενέργεια
Αυτονομία WLTP230 km250 kmDacia +20 km
Μπαταρία26,8 kWh27,5 kWhDacia +0,7 kWh
Κατανάλωση ↓13,9 kWh/100 km12,7 kWh/100 kmDacia −1,2 kWh/100 km
Φόρτιση
Γρήγορη φόρτιση DC30 kW50 kWDacia +20 kW
Φόρτιση AC7 kW——
Χρόνος φόρτισης ⚠56 min 0–80%30 min 10–80%26 min
Αυτονομία ανά λεπτό φόρτισης3,3 km/min5,8 km/minDacia +2,5 km/min
Τάση400 V——
Επιδόσεις και κίνηση
Ισχύς45 PS82 PSDacia +37 PS
0–100 km/h ↓19 s12,1 sDacia −6,9 s
Μέγιστη ταχύτητα125 km/h130 km/hDacia +5 km/h
ΚίνησηFWDFWD—
Πρακτικότητα
Βάρος ↓895 kg1187 kgDacia −292 kg
Χώρος αποσκευών290 l325 lDacia +35 l
V2L (εξωτερική τροφοδοσία)ΝαιΝαι—
Μήκος3701 mm3855 mmDacia +154 mm
Πλάτος1583 mm1722 mmDacia +139 mm
Ύψος1489 mm1519 mmDacia +30 mm
Μεταξόνιο2423 mm2492 mmDacia +69 mm

Η καλύτερη επίδοση σε κάθε γραμμή είναι έντονη και υπογραμμισμένη με το χρώμα του αυτοκινήτου. Μετρήσεις με σήμανση ↓ — καλύτερα είναι τα χαμηλότερα. Οι διαστάσεις εμφανίζονται χωρίς να επιλέγεται νικητής.

Υπολογιστής κόστους ενέργειας

Dacia Spring

Κόστος ανά 100 km4,17
Μηνιαίως52
Ετησίως626

Dacia Spring

Κόστος ανά 100 km3,81
Μηνιαίως48
Ετησίως571

Τα ποσά είναι στο νόμισμά σας — εισαγάγετε τις τιμές στο νόμισμα που χρησιμοποιείτε.

Βίντεο κριτικές και των δύο μοντέλων

Dacia Spring

Dacia Spring

Άλλες συγκρίσεις σε αυτή την κατηγορία: Hatchback, κατηγορία A

Συχνές ερωτήσεις για αυτή τη σύγκριση

Ποιο έχει μεγαλύτερη αυτονομία — το Dacia Spring ή το Dacia Spring;

Το Dacia Spring πάει πιο μακριά: 250 km WLTP έναντι των 230 km του Dacia Spring. Η διαφορά είναι 20 km.

Ποιο είναι πιο ισχυρό — το Dacia Spring ή το Dacia Spring;

Το Dacia Spring είναι ισχυρότερο: 82 PS έναντι των 45 PS του Dacia Spring. Η διαφορά είναι 37 PS.

Ποιο έχει μεγαλύτερο πορτμπαγκάζ;

Το Dacia Spring χωράει περισσότερο: 325 l έναντι των 290 l στο Dacia Spring. Η διαφορά είναι 35 l.

Ποιο φορτίζει πιο γρήγορα;

Το Dacia Spring δέχεται έως 30 kW DC, το Dacia Spring έως 50 kW.

Τα τεχνικά στοιχεία προέρχονται από το επίσημο υλικό των κατασκευαστών και καταβάλλουμε κάθε προσπάθεια να τα ελέγχουμε, αλλά ο κατασκευαστής μπορεί να αλλάξει τις προδιαγραφές χωρίς προειδοποίηση και ενδέχεται να υπάρξουν λάθη. Επιβεβαιώστε τα στοιχεία σε αντιπροσωπεία πριν αγοράσετε — δεν φέρουμε ευθύνη για αποφάσεις που λαμβάνονται βάσει αυτών των δεδομένων. Πλήρης αποποίηση ευθύνης

Αυτονομία, κατανάλωση και βάρος αναφέρονται για τη βασική διαμόρφωση. Οι κατασκευαστές τα εγκρίνουν σε εύρη, ανάλογα με τις ζάντες και τον εξοπλισμό (π.χ. 533–592 χλμ.), και εμείς λαμβάνουμε την πιο ελαφριά έκδοση, με τις μικρότερες ζάντες — δηλαδή την πιο ευνοϊκή. Το ίδιο μοντέλο με μεγαλύτερες ζάντες θα διανύσει μικρότερη απόσταση.