Dacia Spring vs Renault Twingo E-Tech

Renault Twingo E-Tech προηγείται 3-2

Μεγαλύτερες διαφορές: Χώρος αποσκευών — Dacia Spring 325 l, Renault Twingo E-Tech 360 l · Αυτονομία WLTP — Dacia Spring 250 km, Renault Twingo E-Tech 263 km · Κατανάλωση — Dacia Spring 12,7 kWh/100 km, Renault Twingo E-Tech 12,2 kWh/100 km.

Dacia Spring

Το Dacia Spring δεύτερης γενιάς είναι ένα μικρό αυτοκίνητο πόλης, τύπου hatchback, της κατηγορίας A, με μπαταρία 27,5 kWh, αυτονομία WLTP 250 χιλιομέτρων και ισχύ 82 ίππων.

Renault Twingo E-Tech

Το Renault Twingo E-Tech είναι ένα μικρό hatchback πόλης, κατηγορίας Α, με αυτονομία 263 χιλιομέτρων και συμπαγείς διαστάσεις.

Προφίλ έναντι της αγοράς: Dacia Spring vs Renault Twingo E-Tech

Αυτονομία WLTPΜπαταρίαΙσχύςΓρήγορη φόρτιση DC0–100 km/h

Dacia Spring ή Renault Twingo E-Tech — ποιος κερδίζει πού

Renault Twingo E-Tech προηγείται 3-2

Το αποτέλεσμα δεν περιλαμβάνει μετρήσεις για τις οποίες λείπουν δεδομένα από τη μία πλευρά.

Κάντε κλικ σε ένα τμήμα για να δείτε μόνο αυτές τις μετρήσεις. Η μπάρα δείχνει πού βρίσκεται το αυτοκίνητο σε όλο τον κατάλογο.

  • Αυτονομία WLTP kmRenault Twingo E-Tech +13 km
    Dacia Spring
    250
    Renault Twingo E-Tech
    263
  • Μπαταρία kWhΚαμία διαφορά
    Dacia Spring
    27,5
    Renault Twingo E-Tech
    27,5
  • Κατανάλωση ↓ kWh/100 kmRenault Twingo E-Tech −0,5 kWh/100 km
    Dacia Spring
    12,7
    Renault Twingo E-Tech
    12,2
  • Ισχύς PSDacia Spring +2 PS
    Dacia Spring
    82
    Renault Twingo E-Tech
    80
  • 0–100 km/h ↓ sΚαμία διαφορά
    Dacia Spring
    12,1
    Renault Twingo E-Tech
    12,1
  • Μέγιστη ταχύτητα km/hΚαμία διαφορά
    Dacia Spring
    130
    Renault Twingo E-Tech
    130
  • Γρήγορη φόρτιση DC kWΚαμία διαφορά
    Dacia Spring
    50
    Renault Twingo E-Tech
    50
  • Φόρτιση AC kWΧωρίς δεδομένα
    Dacia Spring
    —
    Renault Twingo E-Tech
    11
  • Χρόνος φόρτισης ↓ minΚαμία διαφορά
    Dacia Spring
    30
    Renault Twingo E-Tech
    30
  • Βάρος ↓ kgDacia Spring −13 kg
    Dacia Spring
    1187
    Renault Twingo E-Tech
    1200
  • Χώρος αποσκευών lRenault Twingo E-Tech +35 l
    Dacia Spring
    325
    Renault Twingo E-Tech
    360

Προσθέστε τρίτο αυτοκίνητο

Τεχνικά δεδομένα: Dacia Spring vs Renault Twingo E-Tech

Έντονη γραφή και υπογράμμιση = καλύτερη επίδοση · ↓ = λιγότερο σημαίνει καλύτερα · — = χωρίς δεδομένα

Τεχνικά δεδομένα: Dacia Spring vs Renault Twingo E-Tech
Βασικές παράμετροι Dacia Spring
Electric 80
Renault Twingo E-Tech
27.5 kWh
Διαφορά
Αυτονομία και ενέργεια
Αυτονομία WLTP250 km263 kmRenault +13 km
Μπαταρία27,5 kWh27,5 kWhΚαμία διαφορά
Κατανάλωση ↓12,7 kWh/100 km12,2 kWh/100 kmRenault −0,5 kWh/100 km
Φόρτιση
Γρήγορη φόρτιση DC50 kW50 kWΚαμία διαφορά
Φόρτιση AC—11 kW—
Χρόνος φόρτισης 10–80% ↓30 min30 minΚαμία διαφορά
Αυτονομία ανά λεπτό φόρτισης5,8 km/min6,1 km/minRenault +0,3 km/min
Τάση—400 V—
Επιδόσεις και κίνηση
Ισχύς82 PS80 PSDacia +2 PS
0–100 km/h ↓12,1 s12,1 sΚαμία διαφορά
Μέγιστη ταχύτητα130 km/h130 km/hΚαμία διαφορά
ΚίνησηFWDFWD—
Πρακτικότητα
Βάρος ↓1187 kg1200 kgDacia −13 kg
Χώρος αποσκευών325 l360 lRenault +35 l
V2L (εξωτερική τροφοδοσία)ΝαιΝαι—
Μήκος3855 mm3789 mmDacia +66 mm
Πλάτος1722 mm1720 mmDacia +2 mm
Ύψος1519 mm1495 mmDacia +24 mm
Μεταξόνιο2492 mm2500 mmRenault +8 mm

Η καλύτερη επίδοση σε κάθε γραμμή είναι έντονη και υπογραμμισμένη με το χρώμα του αυτοκινήτου. Μετρήσεις με σήμανση ↓ — καλύτερα είναι τα χαμηλότερα. Οι διαστάσεις εμφανίζονται χωρίς να επιλέγεται νικητής.

Υπολογιστής κόστους ενέργειας

Dacia Spring

Κόστος ανά 100 km3,81
Μηνιαίως48
Ετησίως571

Renault Twingo E-Tech

Κόστος ανά 100 km3,66
Μηνιαίως46
Ετησίως549

Τα ποσά είναι στο νόμισμά σας — εισαγάγετε τις τιμές στο νόμισμα που χρησιμοποιείτε.

Βίντεο κριτικές και των δύο μοντέλων

Dacia Spring

Renault Twingo E-Tech

Άλλες συγκρίσεις σε αυτή την κατηγορία: Hatchback, κατηγορία A

Συχνές ερωτήσεις για αυτή τη σύγκριση

Ποιο έχει μεγαλύτερη αυτονομία — το Dacia Spring ή το Renault Twingo E-Tech;

Το Renault Twingo E-Tech πάει πιο μακριά: 263 km WLTP έναντι των 250 km του Dacia Spring. Η διαφορά είναι 13 km.

Ποιο φορτίζει πιο γρήγορα;

Το Dacia Spring δέχεται έως 50 kW DC, το Renault Twingo E-Tech έως 50 kW. Η φόρτιση από το 10% στο 80% διαρκεί 30 και 30 λεπτά αντίστοιχα.

Ποιο είναι πιο οικονομικό στη χρήση;

Το Renault Twingo E-Tech καταναλώνει λιγότερο ρεύμα: 12,2 kWh/100 km έναντι των 12,7 kWh/100 km στο Dacia Spring. Σε απόσταση 15000 km το χρόνο, αυτό είναι μια διαφορά 75 kWh — ο υπολογιστής σε αυτή τη σελίδα το μετατρέπει σε χρήματα.

Τα τεχνικά στοιχεία προέρχονται από το επίσημο υλικό των κατασκευαστών και καταβάλλουμε κάθε προσπάθεια να τα ελέγχουμε, αλλά ο κατασκευαστής μπορεί να αλλάξει τις προδιαγραφές χωρίς προειδοποίηση και ενδέχεται να υπάρξουν λάθη. Επιβεβαιώστε τα στοιχεία σε αντιπροσωπεία πριν αγοράσετε — δεν φέρουμε ευθύνη για αποφάσεις που λαμβάνονται βάσει αυτών των δεδομένων. Πλήρης αποποίηση ευθύνης

Αυτονομία, κατανάλωση και βάρος αναφέρονται για τη βασική διαμόρφωση. Οι κατασκευαστές τα εγκρίνουν σε εύρη, ανάλογα με τις ζάντες και τον εξοπλισμό (π.χ. 533–592 χλμ.), και εμείς λαμβάνουμε την πιο ελαφριά έκδοση, με τις μικρότερες ζάντες — δηλαδή την πιο ευνοϊκή. Το ίδιο μοντέλο με μεγαλύτερες ζάντες θα διανύσει μικρότερη απόσταση.