Abarth 500e vs Dacia Spring

Abarth 500e προηγείται 6-3

Μεγαλύτερες διαφορές: Ισχύς — Abarth 500e 155 PS, Dacia Spring 82 PS · Χώρος αποσκευών — Abarth 500e 185 l, Dacia Spring 325 l · 0–100 km/h — Abarth 500e 7 s, Dacia Spring 12,1 s.

Abarth 500e

Ένα ηλεκτρικό hatchback (κατηγορίας Α), που συνδυάζει τις συμπαγείς διαστάσεις με επιδόσεις που φτάνουν τα 155 χλμ./ώρα και επιτάχυνση από 0 στα 100 χλμ./ώρα σε 7 δευτερόλεπτα.

Dacia Spring

Το Dacia Spring δεύτερης γενιάς είναι ένα μικρό αυτοκίνητο πόλης, τύπου hatchback, της κατηγορίας A, με μπαταρία 27,5 kWh, αυτονομία WLTP 250 χιλιομέτρων και ισχύ 82 ίππων.

Προφίλ έναντι της αγοράς: Abarth 500e vs Dacia Spring

Αυτονομία WLTPΜπαταρίαΙσχύςΓρήγορη φόρτιση DC0–100 km/h

Abarth 500e ή Dacia Spring — ποιος κερδίζει πού

Abarth 500e προηγείται 6-3

Το αποτέλεσμα δεν περιλαμβάνει μετρήσεις για τις οποίες λείπουν δεδομένα από τη μία πλευρά.

Κάντε κλικ σε ένα τμήμα για να δείτε μόνο αυτές τις μετρήσεις. Η μπάρα δείχνει πού βρίσκεται το αυτοκίνητο σε όλο τον κατάλογο.

  • Αυτονομία WLTP kmAbarth 500e +3 km
    Abarth 500e
    253
    Dacia Spring
    250
  • Μπαταρία kWhAbarth 500e +10,3 kWh
    Abarth 500e
    37,8
    Dacia Spring
    27,5
  • Κατανάλωση ↓ kWh/100 kmDacia Spring −5,4 kWh/100 km
    Abarth 500e
    18,1
    Dacia Spring
    12,7
  • Ισχύς PSAbarth 500e +73 PS
    Abarth 500e
    155
    Dacia Spring
    82
  • 0–100 km/h ↓ sAbarth 500e −5,1 s
    Abarth 500e
    7
    Dacia Spring
    12,1
  • Μέγιστη ταχύτητα km/hAbarth 500e +25 km/h
    Abarth 500e
    155
    Dacia Spring
    130
  • Abarth 500e
    85
    Dacia Spring
    50
  • Φόρτιση AC kWΧωρίς δεδομένα
    Abarth 500e
    11
    Dacia Spring
    —
  • Βάρος ↓ kgDacia Spring −223 kg
    Abarth 500e
    1410
    Dacia Spring
    1187
  • Χώρος αποσκευών lDacia Spring +140 l
    Abarth 500e
    185
    Dacia Spring
    325

Προσθέστε τρίτο αυτοκίνητο

Τεχνικά δεδομένα: Abarth 500e vs Dacia Spring

Έντονη γραφή και υπογράμμιση = καλύτερη επίδοση · ↓ = λιγότερο σημαίνει καλύτερα · — = χωρίς δεδομένα

Τεχνικά δεδομένα: Abarth 500e vs Dacia Spring
Βασικές παράμετροι Abarth 500e
Turismo
Dacia Spring
Electric 80
Διαφορά
Αυτονομία και ενέργεια
Αυτονομία WLTP253 km250 kmAbarth +3 km
Μπαταρία37,8 kWh27,5 kWhAbarth +10,3 kWh
Κατανάλωση ↓18,1 kWh/100 km12,7 kWh/100 kmDacia −5,4 kWh/100 km
Φόρτιση
Γρήγορη φόρτιση DC85 kW50 kWAbarth +35 kW
Φόρτιση AC11 kW——
Χρόνος φόρτισης ⚠35 min 0–80%30 min 10–80%5 min
Αυτονομία ανά λεπτό φόρτισης5,8 km/min5,8 km/minΚαμία διαφορά
Τάση400 V——
Επιδόσεις και κίνηση
Ισχύς155 PS82 PSAbarth +73 PS
0–100 km/h ↓7 s12,1 sAbarth −5,1 s
Μέγιστη ταχύτητα155 km/h130 km/hAbarth +25 km/h
ΚίνησηFWDFWD—
Πρακτικότητα
Βάρος ↓1410 kg1187 kgDacia −223 kg
Χώρος αποσκευών185 l325 lDacia +140 l
V2L (εξωτερική τροφοδοσία)ΌχιΝαιμόνο Dacia
Μήκος3673 mm3855 mmDacia +182 mm
Πλάτος1683 mm1722 mmDacia +39 mm
Ύψος1518 mm1519 mmDacia +1 mm
Μεταξόνιο2322 mm2492 mmDacia +170 mm

Η καλύτερη επίδοση σε κάθε γραμμή είναι έντονη και υπογραμμισμένη με το χρώμα του αυτοκινήτου. Μετρήσεις με σήμανση ↓ — καλύτερα είναι τα χαμηλότερα. Οι διαστάσεις εμφανίζονται χωρίς να επιλέγεται νικητής.

Υπολογιστής κόστους ενέργειας

Abarth 500e

Κόστος ανά 100 km5,43
Μηνιαίως68
Ετησίως815

Dacia Spring

Κόστος ανά 100 km3,81
Μηνιαίως48
Ετησίως571

Τα ποσά είναι στο νόμισμά σας — εισαγάγετε τις τιμές στο νόμισμα που χρησιμοποιείτε.

Βίντεο κριτικές και των δύο μοντέλων

Abarth 500e

Dacia Spring

Άλλες συγκρίσεις σε αυτή την κατηγορία: Hatchback, κατηγορία A

Συχνές ερωτήσεις για αυτή τη σύγκριση

Ποιο μπορεί να τροφοδοτήσει συσκευές από μια πρίζα (V2L);

Μόνο το Dacia Spring — η μπαταρία των 27,5 kWh λειτουργεί ως πηγή ενέργειας. Το Abarth 500e, με 37,8 kWh, δεν το προσφέρει.

Ποιο είναι πιο ισχυρό — το Abarth 500e ή το Dacia Spring;

Το Abarth 500e είναι ισχυρότερο: 155 PS έναντι των 82 PS του Dacia Spring. Η διαφορά είναι 73 PS.

Ποιο έχει μεγαλύτερο πορτμπαγκάζ;

Το Dacia Spring χωράει περισσότερο: 325 l έναντι των 185 l στο Abarth 500e. Η διαφορά είναι 140 l.

Ποιο φορτίζει πιο γρήγορα;

Το Abarth 500e δέχεται έως 85 kW DC, το Dacia Spring έως 50 kW.

Τα τεχνικά στοιχεία προέρχονται από το επίσημο υλικό των κατασκευαστών και καταβάλλουμε κάθε προσπάθεια να τα ελέγχουμε, αλλά ο κατασκευαστής μπορεί να αλλάξει τις προδιαγραφές χωρίς προειδοποίηση και ενδέχεται να υπάρξουν λάθη. Επιβεβαιώστε τα στοιχεία σε αντιπροσωπεία πριν αγοράσετε — δεν φέρουμε ευθύνη για αποφάσεις που λαμβάνονται βάσει αυτών των δεδομένων. Πλήρης αποποίηση ευθύνης

Αυτονομία, κατανάλωση και βάρος αναφέρονται για τη βασική διαμόρφωση. Οι κατασκευαστές τα εγκρίνουν σε εύρη, ανάλογα με τις ζάντες και τον εξοπλισμό (π.χ. 533–592 χλμ.), και εμείς λαμβάνουμε την πιο ελαφριά έκδοση, με τις μικρότερες ζάντες — δηλαδή την πιο ευνοϊκή. Το ίδιο μοντέλο με μεγαλύτερες ζάντες θα διανύσει μικρότερη απόσταση.