Abarth 500e vs Smart #2
Abarth 500e προηγείται 5-4
Μεγαλύτερες διαφορές: Ισχύς — Abarth 500e 155 PS, Smart #2 82 PS · 0–100 km/h — Abarth 500e 7 s, Smart #2 11,6 s · Χώρος αποσκευών — Abarth 500e 185 l, Smart #2 305 l.
Abarth 500e
Ένα ηλεκτρικό hatchback (κατηγορίας Α), που συνδυάζει τις συμπαγείς διαστάσεις με επιδόσεις που φτάνουν τα 155 χλμ./ώρα και επιτάχυνση από 0 στα 100 χλμ./ώρα σε 7 δευτερόλεπτα.
Smart #2
Το Smart #2 είναι ένα αυτοκίνητο πόλης για δύο άτομα, στην κατηγορία A: διαθέτει μπαταρία 35,8 kWh, έχει αυτονομία WLTP 290 χιλιομέτρων, ισχύ 82 ίππων και υποστηρίζει φόρτιση DC έως και 65 kW.
Προφίλ έναντι της αγοράς: Abarth 500e vs Smart #2
Abarth 500eTurismo
Smart #2Pure+
Abarth 500e ή Smart #2 — ποιος κερδίζει πού
Abarth 500e προηγείται 5-4
Το αποτέλεσμα δεν περιλαμβάνει μετρήσεις για τις οποίες λείπουν δεδομένα από τη μία πλευρά.
Κάντε κλικ σε ένα τμήμα για να δείτε μόνο αυτές τις μετρήσεις. Η μπάρα δείχνει πού βρίσκεται το αυτοκίνητο σε όλο τον κατάλογο.
- Αυτονομία WLTP kmSmart #2 +37 km
- Μπαταρία kWhAbarth 500e +2 kWh
- Κατανάλωση ↓ kWh/100 kmSmart #2 −4,5 kWh/100 km
- Ισχύς PSAbarth 500e +73 PS
- 0–100 km/h ↓ sAbarth 500e −4,6 s
- Μέγιστη ταχύτητα km/hAbarth 500e +15 km/h
- Γρήγορη φόρτιση DC kWAbarth 500e +20 kW
- Φόρτιση AC kWΚαμία διαφορά
- Χρόνος φόρτισης ↓ minΧωρίς δεδομένα
- Βάρος ↓ kgSmart #2 −270 kg
- Χώρος αποσκευών lSmart #2 +120 l
Τεχνικά δεδομένα: Abarth 500e vs Smart #2
Έντονη γραφή και υπογράμμιση = καλύτερη επίδοση · ↓ = λιγότερο σημαίνει καλύτερα · — = χωρίς δεδομένα
| Βασικές παράμετροι | Abarth 500eTurismo | Smart #2Pure+ | Διαφορά |
|---|---|---|---|
| Αυτονομία και ενέργεια | |||
| Αυτονομία WLTP | 253 km | 290 km | Smart +37 km |
| Μπαταρία | 37,8 kWh | 35,8 kWh | Abarth +2 kWh |
| Κατανάλωση ↓ | 18,1 kWh/100 km | 13,6 kWh/100 km | Smart −4,5 kWh/100 km |
| Φόρτιση | |||
| Γρήγορη φόρτιση DC | 85 kW | 65 kW | Abarth +20 kW |
| Φόρτιση AC | 11 kW | 11 kW | Καμία διαφορά |
| Χρόνος φόρτισης 0–80% ↓ | 35 min | — | — |
| Αυτονομία ανά λεπτό φόρτισης | 5,8 km/min | — | — |
| Τάση | 400 V | — | — |
| Επιδόσεις και κίνηση | |||
| Ισχύς | 155 PS | 82 PS | Abarth +73 PS |
| 0–100 km/h ↓ | 7 s | 11,6 s | Abarth −4,6 s |
| Μέγιστη ταχύτητα | 155 km/h | 140 km/h | Abarth +15 km/h |
| Κίνηση | FWD | RWD | διαφορετικός τύπος |
| Πρακτικότητα | |||
| Βάρος ↓ | 1410 kg | 1140 kg | Smart −270 kg |
| Χώρος αποσκευών | 185 l | 305 l | Smart +120 l |
| Μήκος | 3673 mm | 2746 mm | Abarth +927 mm |
| Πλάτος | 1683 mm | 1760 mm | Smart +77 mm |
| Ύψος | 1518 mm | 1555 mm | Smart +37 mm |
| Μεταξόνιο | 2322 mm | 1875 mm | Abarth +447 mm |
Η καλύτερη επίδοση σε κάθε γραμμή είναι έντονη και υπογραμμισμένη με το χρώμα του αυτοκινήτου. Μετρήσεις με σήμανση ↓ — καλύτερα είναι τα χαμηλότερα. Οι διαστάσεις εμφανίζονται χωρίς να επιλέγεται νικητής.
Υπολογιστής κόστους ενέργειας
Abarth 500e
Smart #2
Τα ποσά είναι στο νόμισμά σας — εισαγάγετε τις τιμές στο νόμισμα που χρησιμοποιείτε.
Βίντεο κριτικές και των δύο μοντέλων
Άλλες συγκρίσεις σε αυτή την κατηγορία: Hatchback, κατηγορία A
Συχνές ερωτήσεις για αυτή τη σύγκριση
Ποιο έχει μεγαλύτερη αυτονομία — το Abarth 500e ή το Smart #2;
Το Smart #2 πάει πιο μακριά: 290 km WLTP έναντι των 253 km του Abarth 500e. Η διαφορά είναι 37 km.
Γιατί το Abarth 500e έχει μεγαλύτερη μπαταρία αλλά μικρότερη αυτονομία από το Smart #2;
Το Abarth 500e διαθέτει 37,8 kWh και καλύπτει 253 km, ενώ το Smart #2 με την μπαταρία των 35,8 kWh κάνει 290 km. Η κατανάλωση ενέργειας καθορίζει την απόσταση: 18,1 έναντι 13,6 kWh/100 km.
Πώς διαφέρουν τα συστήματα κίνησης του Abarth 500e και του Smart #2;
Το Abarth 500e έχει FWD και 155 PS. Το Smart #2 έχει RWD και 82 PS.
Ποιο είναι πιο ισχυρό — το Abarth 500e ή το Smart #2;
Το Abarth 500e είναι ισχυρότερο: 155 PS έναντι των 82 PS του Smart #2. Η διαφορά είναι 73 PS.
Τα τεχνικά στοιχεία προέρχονται από το επίσημο υλικό των κατασκευαστών και καταβάλλουμε κάθε προσπάθεια να τα ελέγχουμε, αλλά ο κατασκευαστής μπορεί να αλλάξει τις προδιαγραφές χωρίς προειδοποίηση και ενδέχεται να υπάρξουν λάθη. Επιβεβαιώστε τα στοιχεία σε αντιπροσωπεία πριν αγοράσετε — δεν φέρουμε ευθύνη για αποφάσεις που λαμβάνονται βάσει αυτών των δεδομένων. Πλήρης αποποίηση ευθύνης
Αυτονομία, κατανάλωση και βάρος αναφέρονται για τη βασική διαμόρφωση. Οι κατασκευαστές τα εγκρίνουν σε εύρη, ανάλογα με τις ζάντες και τον εξοπλισμό (π.χ. 533–592 χλμ.), και εμείς λαμβάνουμε την πιο ελαφριά έκδοση, με τις μικρότερες ζάντες — δηλαδή την πιο ευνοϊκή. Το ίδιο μοντέλο με μεγαλύτερες ζάντες θα διανύσει μικρότερη απόσταση.

