Dacia Spring vs Smart #2

Smart #2 προηγείται 6-2

Μεγαλύτερες διαφορές: Μπαταρία — Dacia Spring 27,5 kWh, Smart #2 35,8 kWh · Γρήγορη φόρτιση DC — Dacia Spring 50 kW, Smart #2 65 kW · Αυτονομία WLTP — Dacia Spring 250 km, Smart #2 290 km.

Dacia Spring

Το Dacia Spring δεύτερης γενιάς είναι ένα μικρό αυτοκίνητο πόλης, τύπου hatchback, της κατηγορίας A, με μπαταρία 27,5 kWh, αυτονομία WLTP 250 χιλιομέτρων και ισχύ 82 ίππων.

Smart #2

Το Smart #2 είναι ένα αυτοκίνητο πόλης για δύο άτομα, στην κατηγορία A: διαθέτει μπαταρία 35,8 kWh, έχει αυτονομία WLTP 290 χιλιομέτρων, ισχύ 82 ίππων και υποστηρίζει φόρτιση DC έως και 65 kW.

Προφίλ έναντι της αγοράς: Dacia Spring vs Smart #2

Αυτονομία WLTPΜπαταρίαΙσχύςΓρήγορη φόρτιση DC0–100 km/h

Dacia Spring ή Smart #2 — ποιος κερδίζει πού

Smart #2 προηγείται 6-2

Το αποτέλεσμα δεν περιλαμβάνει μετρήσεις για τις οποίες λείπουν δεδομένα από τη μία πλευρά.

Κάντε κλικ σε ένα τμήμα για να δείτε μόνο αυτές τις μετρήσεις. Η μπάρα δείχνει πού βρίσκεται το αυτοκίνητο σε όλο τον κατάλογο.

  • Αυτονομία WLTP kmSmart #2 +40 km
    Dacia Spring
    250
    Smart #2
    290
  • Μπαταρία kWhSmart #2 +8,3 kWh
    Dacia Spring
    27,5
    Smart #2
    35,8
  • Κατανάλωση ↓ kWh/100 kmDacia Spring −0,9 kWh/100 km
    Dacia Spring
    12,7
    Smart #2
    13,6
  • Ισχύς PSΚαμία διαφορά
    Dacia Spring
    82
    Smart #2
    82
  • 0–100 km/h ↓ sSmart #2 −0,5 s
    Dacia Spring
    12,1
    Smart #2
    11,6
  • Μέγιστη ταχύτητα km/hSmart #2 +10 km/h
    Dacia Spring
    130
    Smart #2
    140
  • Dacia Spring
    50
    Smart #2
    65
  • Φόρτιση AC kWΧωρίς δεδομένα
    Dacia Spring
    —
    Smart #2
    11
  • Χρόνος φόρτισης ↓ minΧωρίς δεδομένα
    Dacia Spring
    30
    Smart #2
    —
  • Βάρος ↓ kgSmart #2 −47 kg
    Dacia Spring
    1187
    Smart #2
    1140
  • Χώρος αποσκευών lDacia Spring +20 l
    Dacia Spring
    325
    Smart #2
    305

Προσθέστε τρίτο αυτοκίνητο

Τεχνικά δεδομένα: Dacia Spring vs Smart #2

Έντονη γραφή και υπογράμμιση = καλύτερη επίδοση · ↓ = λιγότερο σημαίνει καλύτερα · — = χωρίς δεδομένα

Τεχνικά δεδομένα: Dacia Spring vs Smart #2
Βασικές παράμετροι Dacia Spring
Electric 80
Smart #2
Pure+
Διαφορά
Αυτονομία και ενέργεια
Αυτονομία WLTP250 km290 kmSmart +40 km
Μπαταρία27,5 kWh35,8 kWhSmart +8,3 kWh
Κατανάλωση ↓12,7 kWh/100 km13,6 kWh/100 kmDacia −0,9 kWh/100 km
Φόρτιση
Γρήγορη φόρτιση DC50 kW65 kWSmart +15 kW
Φόρτιση AC—11 kW—
Χρόνος φόρτισης 10–80% ↓30 min——
Αυτονομία ανά λεπτό φόρτισης5,8 km/min——
Τάση———
Επιδόσεις και κίνηση
Ισχύς82 PS82 PSΚαμία διαφορά
0–100 km/h ↓12,1 s11,6 sSmart −0,5 s
Μέγιστη ταχύτητα130 km/h140 km/hSmart +10 km/h
ΚίνησηFWDRWDδιαφορετικός τύπος
Πρακτικότητα
Βάρος ↓1187 kg1140 kgSmart −47 kg
Χώρος αποσκευών325 l305 lDacia +20 l
V2L (εξωτερική τροφοδοσία)ΝαιΌχιμόνο Dacia
Μήκος3855 mm2746 mmDacia +1109 mm
Πλάτος1722 mm1760 mmSmart +38 mm
Ύψος1519 mm1555 mmSmart +36 mm
Μεταξόνιο2492 mm1875 mmDacia +617 mm

Η καλύτερη επίδοση σε κάθε γραμμή είναι έντονη και υπογραμμισμένη με το χρώμα του αυτοκινήτου. Μετρήσεις με σήμανση ↓ — καλύτερα είναι τα χαμηλότερα. Οι διαστάσεις εμφανίζονται χωρίς να επιλέγεται νικητής.

Υπολογιστής κόστους ενέργειας

Dacia Spring

Κόστος ανά 100 km3,81
Μηνιαίως48
Ετησίως571

Smart #2

Κόστος ανά 100 km4,08
Μηνιαίως51
Ετησίως612

Τα ποσά είναι στο νόμισμά σας — εισαγάγετε τις τιμές στο νόμισμα που χρησιμοποιείτε.

Βίντεο κριτικές και των δύο μοντέλων

Dacia Spring

Smart #2

Άλλες συγκρίσεις σε αυτή την κατηγορία: Hatchback, κατηγορία A

Συχνές ερωτήσεις για αυτή τη σύγκριση

Ποιο έχει μεγαλύτερη αυτονομία — το Dacia Spring ή το Smart #2;

Το Smart #2 πάει πιο μακριά: 290 km WLTP έναντι των 250 km του Dacia Spring. Η διαφορά είναι 40 km.

Πώς διαφέρουν τα συστήματα κίνησης του Dacia Spring και του Smart #2;

Το Dacia Spring έχει FWD και 82 PS. Το Smart #2 έχει RWD και 82 PS.

Ποιο μπορεί να τροφοδοτήσει συσκευές από μια πρίζα (V2L);

Μόνο το Dacia Spring — η μπαταρία των 27,5 kWh λειτουργεί ως πηγή ενέργειας. Το Smart #2, με 35,8 kWh, δεν το προσφέρει.

Ποιο φορτίζει πιο γρήγορα;

Το Dacia Spring δέχεται έως 50 kW DC, το Smart #2 έως 65 kW.

Τα τεχνικά στοιχεία προέρχονται από το επίσημο υλικό των κατασκευαστών και καταβάλλουμε κάθε προσπάθεια να τα ελέγχουμε, αλλά ο κατασκευαστής μπορεί να αλλάξει τις προδιαγραφές χωρίς προειδοποίηση και ενδέχεται να υπάρξουν λάθη. Επιβεβαιώστε τα στοιχεία σε αντιπροσωπεία πριν αγοράσετε — δεν φέρουμε ευθύνη για αποφάσεις που λαμβάνονται βάσει αυτών των δεδομένων. Πλήρης αποποίηση ευθύνης

Αυτονομία, κατανάλωση και βάρος αναφέρονται για τη βασική διαμόρφωση. Οι κατασκευαστές τα εγκρίνουν σε εύρη, ανάλογα με τις ζάντες και τον εξοπλισμό (π.χ. 533–592 χλμ.), και εμείς λαμβάνουμε την πιο ελαφριά έκδοση, με τις μικρότερες ζάντες — δηλαδή την πιο ευνοϊκή. Το ίδιο μοντέλο με μεγαλύτερες ζάντες θα διανύσει μικρότερη απόσταση.