BYD Seal U vs Subaru Solterra
Subaru Solterra προηγείται 7-3
Μεγαλύτερες διαφορές: Φόρτιση AC — BYD Seal U 11 kW, Subaru Solterra 22 kW · 0–100 km/h — BYD Seal U 9,6 s, Subaru Solterra 5,1 s · Ισχύς — BYD Seal U 217 PS, Subaru Solterra 343 PS.
BYD Seal U
Το BYD Seal U είναι ένα SUV στην κατηγορία D, το οποίο προσφέρει δύο εκδόσεις με κίνηση στους μπροστινούς τροχούς, διαθέτοντας διαφορετικές χωρητικότητες μπαταριών και αυτονομία σύμφωνα με τα πρότυπα WLTP.
Subaru Solterra
Το Subaru Solterra είναι SUV του τμήματος D με κίνηση και στους τέσσερις τροχούς, στο έτος μοντέλου 2026 με ισχύ 343 PS και αυτονομία WLTP 511 km.
Προφίλ έναντι της αγοράς: BYD Seal U vs Subaru Solterra
BYD Seal UDesign 87 kWh
Subaru SolterraAWD · έτος μοντέλου 2026
BYD Seal U ή Subaru Solterra — ποιος κερδίζει πού
Subaru Solterra προηγείται 7-3
Κάντε κλικ σε ένα τμήμα για να δείτε μόνο αυτές τις μετρήσεις. Η μπάρα δείχνει πού βρίσκεται το αυτοκίνητο σε όλο τον κατάλογο.
- Αυτονομία WLTP kmSubaru Solterra +11 km
- Μπαταρία kWhBYD Seal U +13,9 kWh
- Κατανάλωση ↓ kWh/100 kmSubaru Solterra −6,2 kWh/100 km
- Ισχύς PSSubaru Solterra +126 PS
- 0–100 km/h ↓ sSubaru Solterra −4,5 s
- Μέγιστη ταχύτητα km/hBYD Seal U +15 km/h
- Γρήγορη φόρτιση DC kWSubaru Solterra +10 kW
- Φόρτιση AC kWSubaru Solterra +11 kW
- Βάρος ↓ kgSubaru Solterra −30 kg
- Χώρος αποσκευών lBYD Seal U +131 l
Τεχνικά δεδομένα: BYD Seal U vs Subaru Solterra
Έντονη γραφή και υπογράμμιση = καλύτερη επίδοση · ↓ = λιγότερο σημαίνει καλύτερα · — = χωρίς δεδομένα
| Βασικές παράμετροι | BYD Seal UDesign 87 kWh | Subaru SolterraAWD · έτος μοντέλου 2026 | Διαφορά |
|---|---|---|---|
| Αυτονομία και ενέργεια | |||
| Αυτονομία WLTP | 500 km | 511 km | Subaru +11 km |
| Μπαταρία | 87 kWh | 73,1 kWh | BYD +13,9 kWh |
| Κατανάλωση ↓ | 20,5 kWh/100 km | 14,3 kWh/100 km | Subaru −6,2 kWh/100 km |
| Φόρτιση | |||
| Γρήγορη φόρτιση DC | 140 kW | 150 kW | Subaru +10 kW |
| Φόρτιση AC | 11 kW | 22 kW | Subaru +11 kW |
| Χρόνος φόρτισης ⚠ | 28 min 30–80% | 28 min 10–80% | Καμία διαφορά |
| Αυτονομία ανά λεπτό φόρτισης | 8,9 km/min | 12,8 km/min | Subaru +3,9 km/min |
| Τάση | 400 V | — | — |
| Επιδόσεις και κίνηση | |||
| Ισχύς | 217 PS | 343 PS | Subaru +126 PS |
| 0–100 km/h ↓ | 9,6 s | 5,1 s | Subaru −4,5 s |
| Μέγιστη ταχύτητα | 175 km/h | 160 km/h | BYD +15 km/h |
| Κίνηση | FWD | AWD | διαφορετικός τύπος |
| Πρακτικότητα | |||
| Βάρος ↓ | 2147 kg | 2117 kg | Subaru −30 kg |
| Χώρος αποσκευών | 552 l | 421 l | BYD +131 l |
| V2L (εξωτερική τροφοδοσία) | Ναι | Όχι | μόνο BYD |
| Μήκος | 4785 mm | — | — |
| Πλάτος | 1890 mm | — | — |
| Ύψος | 1668 mm | — | — |
| Μεταξόνιο | 2765 mm | — | — |
Η καλύτερη επίδοση σε κάθε γραμμή είναι έντονη και υπογραμμισμένη με το χρώμα του αυτοκινήτου. Μετρήσεις με σήμανση ↓ — καλύτερα είναι τα χαμηλότερα. Οι διαστάσεις εμφανίζονται χωρίς να επιλέγεται νικητής.
Υπολογιστής κόστους ενέργειας
BYD Seal U
Subaru Solterra
Τα ποσά είναι στο νόμισμά σας — εισαγάγετε τις τιμές στο νόμισμα που χρησιμοποιείτε.
Βίντεο κριτικές και των δύο μοντέλων
BYD Seal U
Subaru Solterra
Άλλες συγκρίσεις σε αυτή την κατηγορία: SUV, κατηγορία D
Συχνές ερωτήσεις για αυτή τη σύγκριση
Ποιο έχει μεγαλύτερη αυτονομία — το BYD Seal U ή το Subaru Solterra;
Το Subaru Solterra πάει πιο μακριά: 511 km WLTP έναντι των 500 km του BYD Seal U. Η διαφορά είναι 11 km.
Γιατί το BYD Seal U έχει μεγαλύτερη μπαταρία αλλά μικρότερη αυτονομία από το Subaru Solterra;
Το BYD Seal U διαθέτει 87 kWh και καλύπτει 500 km, ενώ το Subaru Solterra με την μπαταρία των 73,1 kWh κάνει 511 km. Η κατανάλωση ενέργειας καθορίζει την απόσταση: 20,5 έναντι 14,3 kWh/100 km.
Πώς διαφέρουν τα συστήματα κίνησης του BYD Seal U και του Subaru Solterra;
Το BYD Seal U έχει FWD και 217 PS. Το Subaru Solterra έχει AWD και 343 PS.
Ποιο μπορεί να τροφοδοτήσει συσκευές από μια πρίζα (V2L);
Μόνο το BYD Seal U — η μπαταρία των 87 kWh λειτουργεί ως πηγή ενέργειας. Το Subaru Solterra, με 73,1 kWh, δεν το προσφέρει.
Τα τεχνικά στοιχεία προέρχονται από το επίσημο υλικό των κατασκευαστών και καταβάλλουμε κάθε προσπάθεια να τα ελέγχουμε, αλλά ο κατασκευαστής μπορεί να αλλάξει τις προδιαγραφές χωρίς προειδοποίηση και ενδέχεται να υπάρξουν λάθη. Επιβεβαιώστε τα στοιχεία σε αντιπροσωπεία πριν αγοράσετε — δεν φέρουμε ευθύνη για αποφάσεις που λαμβάνονται βάσει αυτών των δεδομένων. Πλήρης αποποίηση ευθύνης
Αυτονομία, κατανάλωση και βάρος αναφέρονται για τη βασική διαμόρφωση. Οι κατασκευαστές τα εγκρίνουν σε εύρη, ανάλογα με τις ζάντες και τον εξοπλισμό (π.χ. 533–592 χλμ.), και εμείς λαμβάνουμε την πιο ελαφριά έκδοση, με τις μικρότερες ζάντες — δηλαδή την πιο ευνοϊκή. Το ίδιο μοντέλο με μεγαλύτερες ζάντες θα διανύσει μικρότερη απόσταση.






