Xpeng G9 vs Xpeng G9L

Xpeng G9L fører 5 til 3

Største forskelle: Bagagerum — Xpeng G9 660 l, Xpeng G9L 935 l · DC-opladning — Xpeng G9 445 kW, Xpeng G9L 540 kW · Batteri — Xpeng G9 92,2 kWh, Xpeng G9L 110 kWh.

Xpeng G9

En elektrisk SUV i E-segmentet, der tilbyder tre forskellige drivlinjevarianter, hvor den mest kraftfulde accelererer fra 0 til 100 km/t på 4,2 sekunder.

Xpeng G9L

Xpeng G9L er en SUV med syv sæder i E-segmentet: batteri på 110 kWh, WLTP-rækkevidde på op til 591 km og DC-opladning med 540 kW.

Profil mod markedet: Xpeng G9 vs Xpeng G9L

WLTP-rækkeviddeBatteriEffektDC-opladning0–100 km/t

Xpeng G9 eller Xpeng G9L — hvem vinder hvor

Xpeng G9L fører 5 til 3

Klik på et udsnit af cirklen for kun at se disse metrikker. Bjælken viser, hvor bilen ligger i forhold til hele kataloget.

  • WLTP-rækkevidde kmXpeng G9L +6 km
    Xpeng G9
    585
    Xpeng G9L
    591
  • Batteri kWhXpeng G9L +17,8 kWh
    Xpeng G9
    92,2
    Xpeng G9L
    110
  • Forbrug ↓ kWh/100 kmXpeng G9 −2,5 kWh/100 km
    Xpeng G9
    18,6
    Xpeng G9L
    21,1
  • Effekt hkXpeng G9L +16 hk
    Xpeng G9
    351
    Xpeng G9L
    367
  • 0–100 km/t ↓ sXpeng G9 −0,6 s
    Xpeng G9
    6,4
    Xpeng G9L
    7
  • Topfart km/hIngen forskel
    Xpeng G9
    200
    Xpeng G9L
    200
  • DC-opladning kWXpeng G9L +95 kW
    Xpeng G9
    445
    Xpeng G9L
    540
  • AC-opladning kWIngen forskel
    Xpeng G9
    11
    Xpeng G9L
    11
  • Opladning ↓ minIngen forskel
    Xpeng G9
    12
    Xpeng G9L
    12
  • Vægt ↓ kgXpeng G9 −410 kg
    Xpeng G9
    2290
    Xpeng G9L
    2700
  • Bagagerum lXpeng G9L +275 l
    Xpeng G9
    660
    Xpeng G9L
    935

Tilføj en tredje bil

Tekniske data: Xpeng G9 vs Xpeng G9L

Fed skrift og understregning = bedre værdi · ↓ = lavere er bedre · — = ingen data

Tekniske data: Xpeng G9 vs Xpeng G9L
Nøgleværdier Xpeng G9
RWD Long Range
Xpeng G9L
RWD Long Range
Forskel
Rækkevidde og energi
WLTP-rækkevidde585 km591 kmXpeng +6 km
Batteri92,2 kWh110 kWhXpeng +17,8 kWh
Forbrug ↓18,6 kWh/100 km21,1 kWh/100 kmXpeng −2,5 kWh/100 km
Opladning
DC-opladning445 kW540 kWXpeng +95 kW
AC-opladning11 kW11 kWIngen forskel
Opladning 10–80% ↓12 min12 minIngen forskel
Rækkevidde pr. minut opladning34,1 km/min34,5 km/minXpeng +0,4 km/min
Spænding800 V800 VIngen forskel
Ydelse og drivlinje
Effekt351 hk367 hkXpeng +16 hk
0–100 km/t ↓6,4 s7 sXpeng −0,6 s
Topfart200 km/h200 km/hIngen forskel
TrækRWDRWD—
Praktiske egenskaber
Vægt ↓2290 kg2700 kgXpeng −410 kg
Bagagerum660 l935 lXpeng +275 l
V2L (ekstern strøm)JaJa—
Længde4891 mm5120 mmXpeng +229 mm
Bredde1937 mm1999 mmXpeng +62 mm
Højde1680 mm1788 mmXpeng +108 mm
Akseafstand2998 mm3100 mmXpeng +102 mm

Den bedste værdi i hver række er fed og understreget med bilens farve. Metrikker markeret ↓ — lavere er bedre. Dimensioner vises uden at vælge en vinder.

Energiomkostningsberegner

Xpeng G9

Omkostning pr. 100 km5,58
Pr. måned70
Pr. år837

Xpeng G9L

Omkostning pr. 100 km6,33
Pr. måned79
Pr. år950

Beløb i din valuta — angiv priser i den valuta, du bruger.

Videoanmeldelser af begge modeller

Xpeng G9

Xpeng G9L

Andre sammenligninger i denne klasse: SUV, segment E

Ofte stillede spørgsmål om denne sammenligning

Hvilken har det største bagagerum?

Xpeng G9L rummer mere: 935 l mod 660 l i Xpeng G9. Forskellen er 275 l.

Hvilken lader hurtigst?

Xpeng G9 accepterer op til 445 kW DC, Xpeng G9L op til 540 kW. Opladning fra 10 til 80% tager henholdsvis 12 og 12 min.

Hvilken er billigst at køre?

Xpeng G9 bruger mindre strøm: 18,6 kWh/100 km mod 21,1 kWh/100 km i Xpeng G9L. Over 15000 km om året er det en forskel på 375 kWh — lommeregneren på denne side omregner det til penge.

Tekniske data stammer fra producenternes officielle materiale, og vi bestræber os på at kontrollere dem, men producenten kan ændre specifikationen uden varsel, og fejl kan forekomme. Bekræft tallene hos forhandleren, før du køber — vi påtager os intet ansvar for beslutninger truffet på grundlag af disse data. Fuld ansvarsfraskrivelse

Rækkevidde, forbrug og vægt angives for basiskonfigurationen. Producenterne homologerer dem i intervaller afhængigt af hjul og udstyr (f.eks. 533–592 km), og vi tager den letteste variant, på de mindste fælge – altså den mest fordelagtige. Samme model på større hjul vil køre kortere.