KGM Torres EVX vs Subaru Solterra
Subaru Solterra fører 7 til 4
Største forskelle: AC-opladning — KGM Torres EVX 10,5 kW, Subaru Solterra 22 kW · Bagagerum — KGM Torres EVX 839 l, Subaru Solterra 421 l · Effekt — KGM Torres EVX 207 hk, Subaru Solterra 343 hk.
KGM Torres EVX
KGM Torres EVX er en SUV i segmentet D, der tilbyder en rækkevidde på 503 km (WLTP) og et stort bagagerum med en volumen på 839 liter.
Subaru Solterra
Subaru Solterra er en SUV i D-segmentet med firehjulstræk, i årgang 2026 med 343 hk og en WLTP-rækkevidde på 511 km.
Profil mod markedet: KGM Torres EVX vs Subaru Solterra
KGM Torres EVXTorres EVX
Subaru SolterraAWD · årgang 2026
KGM Torres EVX eller Subaru Solterra — hvem vinder hvor
Subaru Solterra fører 7 til 4
Klik på et udsnit af cirklen for kun at se disse metrikker. Bjælken viser, hvor bilen ligger i forhold til hele kataloget.
- WLTP-rækkevidde kmSubaru Solterra +8 km
- Batteri kWhKGM Torres EVX +7,5 kWh
- Forbrug ↓ kWh/100 kmSubaru Solterra −5 kWh/100 km
- Effekt hkSubaru Solterra +136 hk
- 0–100 km/t ↓ sSubaru Solterra −3,1 s
- Topfart km/hKGM Torres EVX +15 km/h
- DC-opladning kWSubaru Solterra +30 kW
- AC-opladning kWSubaru Solterra +11,5 kW
- Opladning ↓ minSubaru Solterra −8 min
- Vægt ↓ kgKGM Torres EVX −192 kg
- Bagagerum lKGM Torres EVX +418 l
Tekniske data: KGM Torres EVX vs Subaru Solterra
Fed skrift og understregning = bedre værdi · ↓ = lavere er bedre · — = ingen data
| Nøgleværdier | KGM Torres EVXTorres EVX | Subaru SolterraAWD · årgang 2026 | Forskel |
|---|---|---|---|
| Rækkevidde og energi | |||
| WLTP-rækkevidde | 503 km | 511 km | Subaru +8 km |
| Batteri | 80,6 kWh | 73,1 kWh | KGM +7,5 kWh |
| Forbrug ↓ | 19,3 kWh/100 km | 14,3 kWh/100 km | Subaru −5 kWh/100 km |
| Opladning | |||
| DC-opladning | 120 kW | 150 kW | Subaru +30 kW |
| AC-opladning | 10,5 kW | 22 kW | Subaru +11,5 kW |
| Opladning 10–80% ↓ | 36 min | 28 min | Subaru −8 min |
| Rækkevidde pr. minut opladning | 9,8 km/min | 12,8 km/min | Subaru +3 km/min |
| Spænding | 400 V | — | — |
| Ydelse og drivlinje | |||
| Effekt | 207 hk | 343 hk | Subaru +136 hk |
| 0–100 km/t ↓ | 8,23 s | 5,1 s | Subaru −3,1 s |
| Topfart | 175 km/h | 160 km/h | KGM +15 km/h |
| Træk | FWD | AWD | anden type |
| Praktiske egenskaber | |||
| Vægt ↓ | 1925 kg | 2117 kg | KGM −192 kg |
| Bagagerum | 839 l | 421 l | KGM +418 l |
| V2L (ekstern strøm) | Ja | Nej | kun KGM |
| Længde | 4715 mm | — | — |
| Bredde | 1890 mm | — | — |
| Højde | 1725 mm | — | — |
| Akseafstand | 2680 mm | — | — |
Den bedste værdi i hver række er fed og understreget med bilens farve. Metrikker markeret ↓ — lavere er bedre. Dimensioner vises uden at vælge en vinder.
Energiomkostningsberegner
KGM Torres EVX
Subaru Solterra
Beløb i din valuta — angiv priser i den valuta, du bruger.
Videoanmeldelser af begge modeller
KGM Torres EVX
Subaru Solterra
Andre sammenligninger i denne klasse: SUV, segment D
Ofte stillede spørgsmål om denne sammenligning
Hvorfor har KGM Torres EVX et større batteri, men kortere rækkevidde end Subaru Solterra?
KGM Torres EVX har 80,6 kWh og kører 503 km, mens Subaru Solterra med sit batteri på 73,1 kWh kører 511 km. Energiforbruget afgør det: 19,3 mod 14,3 kWh/100 km.
Hvordan adskiller drivlinjerne på KGM Torres EVX og Subaru Solterra sig?
KGM Torres EVX har FWD og 207 hk. Subaru Solterra har AWD og 343 hk.
Hvilken kan strømforsyne apparater fra et stik (V2L)?
Kun KGM Torres EVX — dens batteri på 80,6 kWh fungerer som strømkilde. Subaru Solterra med 73,1 kWh tilbyder ikke dette.
Hvilken er mest kraftfuld — KGM Torres EVX eller Subaru Solterra?
Subaru Solterra er stærkere: 343 hk mod 207 hk for KGM Torres EVX. Forskellen er 136 hk.
Tekniske data stammer fra producenternes officielle materiale, og vi bestræber os på at kontrollere dem, men producenten kan ændre specifikationen uden varsel, og fejl kan forekomme. Bekræft tallene hos forhandleren, før du køber — vi påtager os intet ansvar for beslutninger truffet på grundlag af disse data. Fuld ansvarsfraskrivelse
Rækkevidde, forbrug og vægt angives for basiskonfigurationen. Producenterne homologerer dem i intervaller afhængigt af hjul og udstyr (f.eks. 533–592 km), og vi tager den letteste variant, på de mindste fælge – altså den mest fordelagtige. Samme model på større hjul vil køre kortere.






