GAC Aion V vs Subaru Solterra

GAC Aion V fører 6 til 5

Største forskelle: AC-opladning — GAC Aion V 11 kW, Subaru Solterra 22 kW · Effekt — GAC Aion V 204 hk, Subaru Solterra 343 hk · 0–100 km/t — GAC Aion V 8 s, Subaru Solterra 5,1 s.

GAC Aion V

En elektrisk SUV i D-segmentet, der tilbyder en rækkevidde på 510 kilometer ifølge WLTP-standarden og en motoreffekt på 204 hestekræfter.

Subaru Solterra

Subaru Solterra er en SUV i D-segmentet med firehjulstræk, i årgang 2026 med 343 hk og en WLTP-rækkevidde på 511 km.

Profil mod markedet: GAC Aion V vs Subaru Solterra

WLTP-rækkeviddeBatteriEffektDC-opladning0–100 km/t

GAC Aion V eller Subaru Solterra — hvem vinder hvor

GAC Aion V fører 6 til 5

Klik på et udsnit af cirklen for kun at se disse metrikker. Bjælken viser, hvor bilen ligger i forhold til hele kataloget.

  • WLTP-rækkevidde kmSubaru Solterra +1 km
    GAC Aion V
    510
    Subaru Solterra
    511
  • Batteri kWhGAC Aion V +2,2 kWh
    GAC Aion V
    75,3
    Subaru Solterra
    73,1
  • Forbrug ↓ kWh/100 kmSubaru Solterra −2,4 kWh/100 km
    GAC Aion V
    16,7
    Subaru Solterra
    14,3
  • Effekt hkSubaru Solterra +139 hk
    GAC Aion V
    204
    Subaru Solterra
    343
  • 0–100 km/t ↓ sSubaru Solterra −2,9 s
    GAC Aion V
    8
    Subaru Solterra
    5,1
  • Topfart km/hGAC Aion V +20 km/h
    GAC Aion V
    180
    Subaru Solterra
    160
  • DC-opladning kWGAC Aion V +30 kW
    GAC Aion V
    180
    Subaru Solterra
    150
  • AC-opladning kWSubaru Solterra +11 kW
    GAC Aion V
    11
    Subaru Solterra
    22
  • Opladning ↓ minGAC Aion V −4 min
    GAC Aion V
    24
    Subaru Solterra
    28
  • Vægt ↓ kgGAC Aion V −307 kg
    GAC Aion V
    1810
    Subaru Solterra
    2117
  • Bagagerum lGAC Aion V +21 l
    GAC Aion V
    442
    Subaru Solterra
    421

Tilføj en tredje bil

Tekniske data: GAC Aion V vs Subaru Solterra

Fed skrift og understregning = bedre værdi · ↓ = lavere er bedre · — = ingen data

Tekniske data: GAC Aion V vs Subaru Solterra
Nøgleværdier GAC Aion V
77 kWh
Subaru Solterra
AWD · årgang 2026
Forskel
Rækkevidde og energi
WLTP-rækkevidde510 km511 kmSubaru +1 km
Batteri75,3 kWh73,1 kWhGAC +2,2 kWh
Forbrug ↓16,7 kWh/100 km14,3 kWh/100 kmSubaru −2,4 kWh/100 km
Opladning
DC-opladning180 kW150 kWGAC +30 kW
AC-opladning11 kW22 kWSubaru +11 kW
Opladning 10–80% ↓24 min28 minGAC −4 min
Rækkevidde pr. minut opladning14,9 km/min12,8 km/minGAC +2,1 km/min
Spænding400 V——
Ydelse og drivlinje
Effekt204 hk343 hkSubaru +139 hk
0–100 km/t ↓8 s5,1 sSubaru −2,9 s
Topfart180 km/h160 km/hGAC +20 km/h
TrækFWDAWDanden type
Praktiske egenskaber
Vægt ↓1810 kg2117 kgGAC −307 kg
Bagagerum442 l421 lGAC +21 l
V2L (ekstern strøm)JaNejkun GAC
Længde4605 mm——
Bredde1876 mm——
Højde1699 mm——
Akseafstand2775 mm——

Den bedste værdi i hver række er fed og understreget med bilens farve. Metrikker markeret ↓ — lavere er bedre. Dimensioner vises uden at vælge en vinder.

Energiomkostningsberegner

GAC Aion V

Omkostning pr. 100 km5,01
Pr. måned63
Pr. år752

Subaru Solterra

Omkostning pr. 100 km4,29
Pr. måned54
Pr. år644

Beløb i din valuta — angiv priser i den valuta, du bruger.

Videoanmeldelser af begge modeller

GAC Aion V

Subaru Solterra

Andre sammenligninger i denne klasse: SUV, segment D

Ofte stillede spørgsmål om denne sammenligning

Hvorfor har GAC Aion V et større batteri, men kortere rækkevidde end Subaru Solterra?

GAC Aion V har 75,3 kWh og kører 510 km, mens Subaru Solterra med sit batteri på 73,1 kWh kører 511 km. Energiforbruget afgør det: 16,7 mod 14,3 kWh/100 km.

Hvordan adskiller drivlinjerne på GAC Aion V og Subaru Solterra sig?

GAC Aion V har FWD og 204 hk. Subaru Solterra har AWD og 343 hk.

Hvilken kan strømforsyne apparater fra et stik (V2L)?

Kun GAC Aion V — dens batteri på 75,3 kWh fungerer som strømkilde. Subaru Solterra med 73,1 kWh tilbyder ikke dette.

Hvilken er mest kraftfuld — GAC Aion V eller Subaru Solterra?

Subaru Solterra er stærkere: 343 hk mod 204 hk for GAC Aion V. Forskellen er 139 hk.

Tekniske data stammer fra producenternes officielle materiale, og vi bestræber os på at kontrollere dem, men producenten kan ændre specifikationen uden varsel, og fejl kan forekomme. Bekræft tallene hos forhandleren, før du køber — vi påtager os intet ansvar for beslutninger truffet på grundlag af disse data. Fuld ansvarsfraskrivelse

Rækkevidde, forbrug og vægt angives for basiskonfigurationen. Producenterne homologerer dem i intervaller afhængigt af hjul og udstyr (f.eks. 533–592 km), og vi tager den letteste variant, på de mindste fælge – altså den mest fordelagtige. Samme model på større hjul vil køre kortere.