Cupra Raval vs Mini Cooper Electric
Cupra Raval fører 6 til 4
Største forskelle: Bagagerum — Cupra Raval 441 l, Mini Cooper Electric 210 l · WLTP-rækkevidde — Cupra Raval 444 km, Mini Cooper Electric 400 km · DC-opladning — Cupra Raval 105 kW, Mini Cooper Electric 95 kW.
Cupra Raval
Cupra Raval er en lille bybil af typen hatchback i B-segmentet, i årgang 2026 i tre varianter: WLTP-rækkevidde fra 328 til 444 km, effekt fra 135 til 226 hk.
Mini Cooper Electric
Mini Cooper Electric er en kompakt bil af type hatchback (segment B), der tilbyder tre forskellige motorvarianter med forskellig effekt og rækkevidde.
Profil mod markedet: Cupra Raval vs Mini Cooper Electric
Cupra Raval52 kWh
Mini Cooper ElectricSE
Cupra Raval eller Mini Cooper Electric — hvem vinder hvor
Cupra Raval fører 6 til 4
Klik på et udsnit af cirklen for kun at se disse metrikker. Bjælken viser, hvor bilen ligger i forhold til hele kataloget.
- WLTP-rækkevidde kmCupra Raval +44 km
- Batteri kWhCupra Raval +2,8 kWh
- Forbrug ↓ kWh/100 kmCupra Raval −1,1 kWh/100 km
- Effekt hkMini Cooper Electric +7 hk
- 0–100 km/t ↓ sMini Cooper Electric −0,4 s
- Topfart km/hMini Cooper Electric +10 km/h
- DC-opladning kWCupra Raval +10 kW
- AC-opladning kWIngen forskel
- Opladning ↓ minCupra Raval −2 min
- Vægt ↓ kgMini Cooper Electric −5 kg
- Bagagerum lCupra Raval +231 l
Tekniske data: Cupra Raval vs Mini Cooper Electric
Fed skrift og understregning = bedre værdi · ↓ = lavere er bedre · — = ingen data
| Nøgleværdier | Cupra Raval52 kWh | Mini Cooper ElectricSE | Forskel |
|---|---|---|---|
| Rækkevidde og energi | |||
| WLTP-rækkevidde | 444 km | 400 km | Cupra +44 km |
| Batteri | 52 kWh | 49,2 kWh | Cupra +2,8 kWh |
| Forbrug ↓ | 13,6 kWh/100 km | 14,7 kWh/100 km | Cupra −1,1 kWh/100 km |
| Opladning | |||
| DC-opladning | 105 kW | 95 kW | Cupra +10 kW |
| AC-opladning | 11 kW | 11 kW | Ingen forskel |
| Opladning 10–80% ↓ | 28 min | 30 min | Cupra −2 min |
| Rækkevidde pr. minut opladning | 11,1 km/min | 9,3 km/min | Cupra +1,8 km/min |
| Spænding | 400 V | 400 V | Ingen forskel |
| Ydelse og drivlinje | |||
| Effekt | 211 hk | 218 hk | Mini +7 hk |
| 0–100 km/t ↓ | 7,1 s | 6,7 s | Mini −0,4 s |
| Topfart | 160 km/h | 170 km/h | Mini +10 km/h |
| Træk | FWD | FWD | — |
| Praktiske egenskaber | |||
| Vægt ↓ | 1610 kg | 1605 kg | Mini −5 kg |
| Bagagerum | 441 l | 210 l | Cupra +231 l |
| V2L (ekstern strøm) | Ja | Nej | kun Cupra |
| Længde | 4046 mm | 3858 mm | Cupra +188 mm |
| Bredde | 1784 mm | 1756 mm | Cupra +28 mm |
| Højde | 1514 mm | 1460 mm | Cupra +54 mm |
| Akseafstand | 2599 mm | 2526 mm | Cupra +73 mm |
Den bedste værdi i hver række er fed og understreget med bilens farve. Metrikker markeret ↓ — lavere er bedre. Dimensioner vises uden at vælge en vinder.
Energiomkostningsberegner
Cupra Raval
Mini Cooper Electric
Beløb i din valuta — angiv priser i den valuta, du bruger.
Videoanmeldelser af begge modeller
Cupra Raval
Mini Cooper Electric
Andre sammenligninger i denne klasse: Hatchback, segment B
Cupra Ravalvs
Cupra Ravalvs
Renault 5 E-Tech
Cupra Ravalvs
Opel Corsa Electric
Cupra Ravalvs
Nissan Micra
Cupra Ravalvs
Volkswagen ID. Polo
Mini Cooper Electricvs
Nissan Micra
Mini Cooper Electricvs
Alpine A290
Mini Cooper Electricvs
Opel Corsa Electric
Mini Cooper Electricvs
Mini Cooper Electricvs
Renault 5 E-Tech
Mini Cooper Electricvs
Volkswagen ID. PoloOfte stillede spørgsmål om denne sammenligning
Hvilken har den længste rækkevidde — Cupra Raval eller Mini Cooper Electric?
Cupra Raval kører længere: 444 km WLTP mod 400 km for Mini Cooper Electric. Det er en forskel på 44 km.
Hvilken kan strømforsyne apparater fra et stik (V2L)?
Kun Cupra Raval — dens batteri på 52 kWh fungerer som strømkilde. Mini Cooper Electric med 49,2 kWh tilbyder ikke dette.
Hvilken har det største bagagerum?
Cupra Raval rummer mere: 441 l mod 210 l i Mini Cooper Electric. Forskellen er 231 l.
Hvilken lader hurtigst?
Cupra Raval accepterer op til 105 kW DC, Mini Cooper Electric op til 95 kW. Opladning fra 10 til 80% tager henholdsvis 28 og 30 min.
Tekniske data stammer fra producenternes officielle materiale, og vi bestræber os på at kontrollere dem, men producenten kan ændre specifikationen uden varsel, og fejl kan forekomme. Bekræft tallene hos forhandleren, før du køber — vi påtager os intet ansvar for beslutninger truffet på grundlag af disse data. Fuld ansvarsfraskrivelse
Rækkevidde, forbrug og vægt angives for basiskonfigurationen. Producenterne homologerer dem i intervaller afhængigt af hjul og udstyr (f.eks. 533–592 km), og vi tager den letteste variant, på de mindste fælge – altså den mest fordelagtige. Samme model på større hjul vil køre kortere.