Cupra Raval vs Nissan Micra
Cupra Raval fører 7 til 1
Største forskelle: Effekt — Cupra Raval 211 hk, Nissan Micra 150 hk · Bagagerum — Cupra Raval 441 l, Nissan Micra 326 l · 0–100 km/t — Cupra Raval 7,1 s, Nissan Micra 8 s.
Cupra Raval
Cupra Raval er en lille bybil af typen hatchback i B-segmentet, i årgang 2026 i tre varianter: WLTP-rækkevidde fra 328 til 444 km, effekt fra 135 til 226 hk.
Nissan Micra
Nissan Micra (modelår 2026) er en kompakt hatchback i segment B, der fås med to forskellige batterivarianter og ydelser, og som har forhjulstræk.
Profil mod markedet: Cupra Raval vs Nissan Micra
Cupra Raval52 kWh
Nissan Micra52 kWh
Cupra Raval eller Nissan Micra — hvem vinder hvor
Cupra Raval fører 7 til 1
Klik på et udsnit af cirklen for kun at se disse metrikker. Bjælken viser, hvor bilen ligger i forhold til hele kataloget.
- WLTP-rækkevidde kmCupra Raval +28 km
- Batteri kWhIngen forskel
- Forbrug ↓ kWh/100 kmCupra Raval −1,1 kWh/100 km
- Effekt hkCupra Raval +61 hk
- 0–100 km/t ↓ sCupra Raval −0,9 s
- Topfart km/hCupra Raval +10 km/h
- DC-opladning kWCupra Raval +5 kW
- AC-opladning kWIngen forskel
- Vægt ↓ kgNissan Micra −158 kg
- Bagagerum lCupra Raval +115 l
Tekniske data: Cupra Raval vs Nissan Micra
Fed skrift og understregning = bedre værdi · ↓ = lavere er bedre · — = ingen data
| Nøgleværdier | Cupra Raval52 kWh | Nissan Micra52 kWh | Forskel |
|---|---|---|---|
| Rækkevidde og energi | |||
| WLTP-rækkevidde | 444 km | 416 km | Cupra +28 km |
| Batteri | 52 kWh | 52 kWh | Ingen forskel |
| Forbrug ↓ | 13,6 kWh/100 km | 14,7 kWh/100 km | Cupra −1,1 kWh/100 km |
| Opladning | |||
| DC-opladning | 105 kW | 100 kW | Cupra +5 kW |
| AC-opladning | 11 kW | 11 kW | Ingen forskel |
| Opladning ⚠ | 28 min 10–80% | 30 min 15–80% | 2 min |
| Rækkevidde pr. minut opladning | 11,1 km/min | 9 km/min | Cupra +2,1 km/min |
| Spænding | 400 V | 400 V | Ingen forskel |
| Ydelse og drivlinje | |||
| Effekt | 211 hk | 150 hk | Cupra +61 hk |
| 0–100 km/t ↓ | 7,1 s | 8 s | Cupra −0,9 s |
| Topfart | 160 km/h | 150 km/h | Cupra +10 km/h |
| Træk | FWD | FWD | — |
| Praktiske egenskaber | |||
| Vægt ↓ | 1610 kg | 1452 kg | Nissan −158 kg |
| Bagagerum | 441 l | 326 l | Cupra +115 l |
| V2L (ekstern strøm) | Ja | Ja | — |
| Længde | 4046 mm | 3974 mm | Cupra +72 mm |
| Bredde | 1784 mm | 1774 mm | Cupra +10 mm |
| Højde | 1514 mm | 1499 mm | Cupra +15 mm |
| Akseafstand | 2599 mm | 2541 mm | Cupra +58 mm |
Den bedste værdi i hver række er fed og understreget med bilens farve. Metrikker markeret ↓ — lavere er bedre. Dimensioner vises uden at vælge en vinder.
Energiomkostningsberegner
Cupra Raval
Nissan Micra
Beløb i din valuta — angiv priser i den valuta, du bruger.
Videoanmeldelser af begge modeller
Cupra Raval
Nissan Micra
Andre sammenligninger i denne klasse: Hatchback, segment B
Ofte stillede spørgsmål om denne sammenligning
Hvilken har den længste rækkevidde — Cupra Raval eller Nissan Micra?
Cupra Raval kører længere: 444 km WLTP mod 416 km for Nissan Micra. Det er en forskel på 28 km.
Hvilken er mest kraftfuld — Cupra Raval eller Nissan Micra?
Cupra Raval er stærkere: 211 hk mod 150 hk for Nissan Micra. Forskellen er 61 hk.
Hvilken har det største bagagerum?
Cupra Raval rummer mere: 441 l mod 326 l i Nissan Micra. Forskellen er 115 l.
Hvilken lader hurtigst?
Cupra Raval accepterer op til 105 kW DC, Nissan Micra op til 100 kW.
Tekniske data stammer fra producenternes officielle materiale, og vi bestræber os på at kontrollere dem, men producenten kan ændre specifikationen uden varsel, og fejl kan forekomme. Bekræft tallene hos forhandleren, før du køber — vi påtager os intet ansvar for beslutninger truffet på grundlag af disse data. Fuld ansvarsfraskrivelse
Rækkevidde, forbrug og vægt angives for basiskonfigurationen. Producenterne homologerer dem i intervaller afhængigt af hjul og udstyr (f.eks. 533–592 km), og vi tager den letteste variant, på de mindste fælge – altså den mest fordelagtige. Samme model på større hjul vil køre kortere.



