Changan Deepal S05 vs Peugeot E-3008
Changan Deepal S05 fører 6 til 3
Største forskelle: WLTP-rækkevidde — Changan Deepal S05 488 km, Peugeot E-3008 698 km · Batteri — Changan Deepal S05 68,8 kWh, Peugeot E-3008 96,9 kWh · DC-opladning — Changan Deepal S05 200 kW, Peugeot E-3008 160 kW.
Changan Deepal S05
Changan Deepal S05 er en SUV i C-segmentet, i årgang 2026 i to varianter: RWD Max med en WLTP-rækkevidde på 488 km og AWD Max med 435 hk.
Peugeot E-3008
Peugeot E-3008 er en SUV i C-segmentet, i årgang 2026 i tre varianter: WLTP-rækkevidde fra 497 til 698 km, effekt fra 213 til 325 hk.
Profil mod markedet: Changan Deepal S05 vs Peugeot E-3008
- Changan Deepal S05RWD Max
Peugeot E-3008230 Long Range
Changan Deepal S05 eller Peugeot E-3008 — hvem vinder hvor
Changan Deepal S05 fører 6 til 3
Klik på et udsnit af cirklen for kun at se disse metrikker. Bjælken viser, hvor bilen ligger i forhold til hele kataloget.
- WLTP-rækkevidde kmPeugeot E-3008 +210 km
- Batteri kWhPeugeot E-3008 +28,1 kWh
- Forbrug ↓ kWh/100 kmChangan Deepal S05 −1,2 kWh/100 km
- Effekt hkChangan Deepal S05 +41 hk
- 0–100 km/t ↓ sChangan Deepal S05 −1,2 s
- Topfart km/hChangan Deepal S05 +10 km/h
- DC-opladning kWChangan Deepal S05 +40 kW
- AC-opladning kWIngen forskel
- Vægt ↓ kgChangan Deepal S05 −226 kg
- Bagagerum lPeugeot E-3008 +28 l
Tekniske data: Changan Deepal S05 vs Peugeot E-3008
Fed skrift og understregning = bedre værdi · ↓ = lavere er bedre · — = ingen data
| Nøgleværdier | Changan Deepal S05 RWD Max | 230 Long Range | Forskel |
|---|---|---|---|
| Rækkevidde og energi | |||
| WLTP-rækkevidde | 488 km | 698 km | Peugeot +210 km |
| Batteri | 68,8 kWh | 96,9 kWh | Peugeot +28,1 kWh |
| Forbrug ↓ | 15,9 kWh/100 km | 17,1 kWh/100 km | Changan −1,2 kWh/100 km |
| Opladning | |||
| DC-opladning | 200 kW | 160 kW | Changan +40 kW |
| AC-opladning | 11 kW | 11 kW | Ingen forskel |
| Opladning ⚠ | 23 min 10–80% | 27 min 20–80% | 4 min |
| Rækkevidde pr. minut opladning | 14,9 km/min | 15,5 km/min | Peugeot +0,6 km/min |
| Spænding | 400 V | 400 V | Ingen forskel |
| Ydelse og drivlinje | |||
| Effekt | 272 hk | 231 hk | Changan +41 hk |
| 0–100 km/t ↓ | 7,5 s | 8,7 s | Changan −1,2 s |
| Topfart | 180 km/h | 170 km/h | Changan +10 km/h |
| Træk | RWD | FWD | anden type |
| Praktiske egenskaber | |||
| Vægt ↓ | 1940 kg | 2166 kg | Changan −226 kg |
| Bagagerum | 492 l | 520 l | Peugeot +28 l |
| V2L (ekstern strøm) | Ja | Ja | — |
| Længde | 4598 mm | 4542 mm | Changan +56 mm |
| Bredde | 1900 mm | 1895 mm | Changan +5 mm |
| Højde | 1600 mm | 1641 mm | Peugeot +41 mm |
| Akseafstand | 2880 mm | 2739 mm | Changan +141 mm |
Den bedste værdi i hver række er fed og understreget med bilens farve. Metrikker markeret ↓ — lavere er bedre. Dimensioner vises uden at vælge en vinder.
Energiomkostningsberegner
Changan Deepal S05
Peugeot E-3008
Beløb i din valuta — angiv priser i den valuta, du bruger.
Videoanmeldelser af begge modeller
Changan Deepal S05
Peugeot E-3008
Andre sammenligninger i denne klasse: SUV, segment C
Ofte stillede spørgsmål om denne sammenligning
Hvilken har den længste rækkevidde — Changan Deepal S05 eller Peugeot E-3008?
Peugeot E-3008 kører længere: 698 km WLTP mod 488 km for Changan Deepal S05. Det er en forskel på 210 km.
Hvordan adskiller drivlinjerne på Changan Deepal S05 og Peugeot E-3008 sig?
Changan Deepal S05 har RWD og 272 hk. Peugeot E-3008 har FWD og 231 hk.
Hvilken lader hurtigst?
Changan Deepal S05 accepterer op til 200 kW DC, Peugeot E-3008 op til 160 kW.
Hvilken er billigst at køre?
Changan Deepal S05 bruger mindre strøm: 15,9 kWh/100 km mod 17,1 kWh/100 km i Peugeot E-3008. Over 15000 km om året er det en forskel på 180 kWh — lommeregneren på denne side omregner det til penge.
Tekniske data stammer fra producenternes officielle materiale, og vi bestræber os på at kontrollere dem, men producenten kan ændre specifikationen uden varsel, og fejl kan forekomme. Bekræft tallene hos forhandleren, før du køber — vi påtager os intet ansvar for beslutninger truffet på grundlag af disse data. Fuld ansvarsfraskrivelse
Rækkevidde, forbrug og vægt angives for basiskonfigurationen. Producenterne homologerer dem i intervaller afhængigt af hjul og udstyr (f.eks. 533–592 km), og vi tager den letteste variant, på de mindste fælge – altså den mest fordelagtige. Samme model på større hjul vil køre kortere.





