Changan Deepal S05 vs Omoda E5

Changan Deepal S05 fører 7 til 2

Største forskelle: Bagagerum — Changan Deepal S05 492 l, Omoda E5 300 l · DC-opladning — Changan Deepal S05 200 kW, Omoda E5 130 kW · Effekt — Changan Deepal S05 272 hk, Omoda E5 211 hk.

Changan Deepal S05

Changan Deepal S05 er en SUV i C-segmentet, i årgang 2026 i to varianter: RWD Max med en WLTP-rækkevidde på 488 km og AWD Max med 435 hk.

Omoda E5

Omoda E5 er en SUV i segment C med forhjulstræk og et batteri med en kapacitet på 61 kWh.

Profil mod markedet: Changan Deepal S05 vs Omoda E5

WLTP-rækkeviddeBatteriEffektDC-opladning0–100 km/t

Changan Deepal S05 eller Omoda E5 — hvem vinder hvor

Changan Deepal S05 fører 7 til 2

Klik på et udsnit af cirklen for kun at se disse metrikker. Bjælken viser, hvor bilen ligger i forhold til hele kataloget.

  • WLTP-rækkevidde kmChangan Deepal S05 +58 km
    Changan Deepal S05
    488
    Omoda E5
    430
  • Batteri kWhChangan Deepal S05 +7,8 kWh
    Changan Deepal S05
    68,8
    Omoda E5
    61
  • Forbrug ↓ kWh/100 kmOmoda E5 −0,4 kWh/100 km
    Changan Deepal S05
    15,9
    Omoda E5
    15,5
  • Effekt hkChangan Deepal S05 +61 hk
    Changan Deepal S05
    272
    Omoda E5
    211
  • 0–100 km/t ↓ sChangan Deepal S05 −0,1 s
    Changan Deepal S05
    7,5
    Omoda E5
    7,6
  • Topfart km/hChangan Deepal S05 +9 km/h
    Changan Deepal S05
    180
    Omoda E5
    171
  • DC-opladning kWChangan Deepal S05 +70 kW
    Changan Deepal S05
    200
    Omoda E5
    130
  • AC-opladning kWIngen forskel
    Changan Deepal S05
    11
    Omoda E5
    11
  • Vægt ↓ kgOmoda E5 −230 kg
    Changan Deepal S05
    1940
    Omoda E5
    1710
  • Bagagerum lChangan Deepal S05 +192 l
    Changan Deepal S05
    492
    Omoda E5
    300

Tilføj en tredje bil

Tekniske data: Changan Deepal S05 vs Omoda E5

Fed skrift og understregning = bedre værdi · ↓ = lavere er bedre · — = ingen data

Tekniske data: Changan Deepal S05 vs Omoda E5
Nøgleværdier Changan Deepal S05
RWD Max
Omoda E5
E5
Forskel
Rækkevidde og energi
WLTP-rækkevidde488 km430 kmChangan +58 km
Batteri68,8 kWh61 kWhChangan +7,8 kWh
Forbrug ↓15,9 kWh/100 km15,5 kWh/100 kmOmoda −0,4 kWh/100 km
Opladning
DC-opladning200 kW130 kWChangan +70 kW
AC-opladning11 kW11 kWIngen forskel
Opladning ⚠23 min 10–80%28 min 30–80%5 min
Rækkevidde pr. minut opladning14,9 km/min7,7 km/minChangan +7,2 km/min
Spænding400 V400 VIngen forskel
Ydelse og drivlinje
Effekt272 hk211 hkChangan +61 hk
0–100 km/t ↓7,5 s7,6 sChangan −0,1 s
Topfart180 km/h171 km/hChangan +9 km/h
TrækRWDFWDanden type
Praktiske egenskaber
Vægt ↓1940 kg1710 kgOmoda −230 kg
Bagagerum492 l300 lChangan +192 l
V2L (ekstern strøm)JaJa—
Længde4598 mm4424 mmChangan +174 mm
Bredde1900 mm1830 mmChangan +70 mm
Højde1600 mm1588 mmChangan +12 mm
Akseafstand2880 mm2630 mmChangan +250 mm

Den bedste værdi i hver række er fed og understreget med bilens farve. Metrikker markeret ↓ — lavere er bedre. Dimensioner vises uden at vælge en vinder.

Energiomkostningsberegner

Changan Deepal S05

Omkostning pr. 100 km4,77
Pr. måned60
Pr. år716

Omoda E5

Omkostning pr. 100 km4,65
Pr. måned58
Pr. år697

Beløb i din valuta — angiv priser i den valuta, du bruger.

Videoanmeldelser af begge modeller

Changan Deepal S05

Omoda E5

Andre sammenligninger i denne klasse: SUV, segment C

Ofte stillede spørgsmål om denne sammenligning

Hvilken har den længste rækkevidde — Changan Deepal S05 eller Omoda E5?

Changan Deepal S05 kører længere: 488 km WLTP mod 430 km for Omoda E5. Det er en forskel på 58 km.

Hvordan adskiller drivlinjerne på Changan Deepal S05 og Omoda E5 sig?

Changan Deepal S05 har RWD og 272 hk. Omoda E5 har FWD og 211 hk.

Hvilken har det største bagagerum?

Changan Deepal S05 rummer mere: 492 l mod 300 l i Omoda E5. Forskellen er 192 l.

Hvilken lader hurtigst?

Changan Deepal S05 accepterer op til 200 kW DC, Omoda E5 op til 130 kW.

Tekniske data stammer fra producenternes officielle materiale, og vi bestræber os på at kontrollere dem, men producenten kan ændre specifikationen uden varsel, og fejl kan forekomme. Bekræft tallene hos forhandleren, før du køber — vi påtager os intet ansvar for beslutninger truffet på grundlag af disse data. Fuld ansvarsfraskrivelse

Rækkevidde, forbrug og vægt angives for basiskonfigurationen. Producenterne homologerer dem i intervaller afhængigt af hjul og udstyr (f.eks. 533–592 km), og vi tager den letteste variant, på de mindste fælge – altså den mest fordelagtige. Samme model på større hjul vil køre kortere.