BYD Seal vs Mazda 6e

BYD Seal fører 6 til 4

Største forskelle: Opladning 10–80% — BYD Seal 37 min, Mazda 6e 24 min · Bagagerum — BYD Seal 485 l, Mazda 6e 336 l · DC-opladning — BYD Seal 150 kW, Mazda 6e 200 kW.

BYD Seal

BYD Seal er en sedan i segment D i tre varianter: fra 231 hk og 460 km WLTP-rækkevidde til 530 hk med firehjulstræk.

Mazda 6e

Mazda 6e er en elektrisk sedan i segmentet D, der tilbyder en rækkevidde på op til 560 km samt hurtig opladning (DC) med en effekt på 200 kW.

Profil mod markedet: BYD Seal vs Mazda 6e

WLTP-rækkeviddeBatteriEffektDC-opladning0–100 km/t

BYD Seal eller Mazda 6e — hvem vinder hvor

BYD Seal fører 6 til 4

Klik på et udsnit af cirklen for kun at se disse metrikker. Bjælken viser, hvor bilen ligger i forhold til hele kataloget.

  • WLTP-rækkevidde kmBYD Seal +10 km
    BYD Seal
    570
    Mazda 6e
    560
  • Batteri kWhBYD Seal +4,5 kWh
    BYD Seal
    82,5
    Mazda 6e
    78
  • Forbrug ↓ kWh/100 kmMazda 6e −0,5 kWh/100 km
    BYD Seal
    16,6
    Mazda 6e
    16,1
  • Effekt hkBYD Seal +55 hk
    BYD Seal
    313
    Mazda 6e
    258
  • 0–100 km/t ↓ sBYD Seal −1,4 s
    BYD Seal
    5,9
    Mazda 6e
    7,3
  • Topfart km/hBYD Seal +5 km/h
    BYD Seal
    180
    Mazda 6e
    175
  • DC-opladning kWMazda 6e +50 kW
    BYD Seal
    150
    Mazda 6e
    200
  • AC-opladning kWIngen forskel
    BYD Seal
    11
    Mazda 6e
    11
  • Opladning ↓ minMazda 6e −13 min
    BYD Seal
    37
    Mazda 6e
    24
  • Vægt ↓ kgMazda 6e −40 kg
    BYD Seal
    2055
    Mazda 6e
    2015
  • Bagagerum lBYD Seal +149 l
    BYD Seal
    485
    Mazda 6e
    336

Tilføj en tredje bil

Tekniske data: BYD Seal vs Mazda 6e

Fed skrift og understregning = bedre værdi · ↓ = lavere er bedre · — = ingen data

Tekniske data: BYD Seal vs Mazda 6e
Nøgleværdier BYD Seal
Design RWD
Mazda 6e
78 kWh
Forskel
Rækkevidde og energi
WLTP-rækkevidde570 km560 kmBYD +10 km
Batteri82,5 kWh78 kWhBYD +4,5 kWh
Forbrug ↓16,6 kWh/100 km16,1 kWh/100 kmMazda −0,5 kWh/100 km
Opladning
DC-opladning150 kW200 kWMazda +50 kW
AC-opladning11 kW11 kWIngen forskel
Opladning 10–80% ↓37 min24 minMazda −13 min
Rækkevidde pr. minut opladning10,8 km/min16,3 km/minMazda +5,5 km/min
Spænding400 V——
Ydelse og drivlinje
Effekt313 hk258 hkBYD +55 hk
0–100 km/t ↓5,9 s7,3 sBYD −1,4 s
Topfart180 km/h175 km/hBYD +5 km/h
TrækRWDRWD—
Praktiske egenskaber
Vægt ↓2055 kg2015 kgMazda −40 kg
Bagagerum485 l336 lBYD +149 l
V2L (ekstern strøm)JaNejkun BYD
Længde4800 mm4921 mmMazda +121 mm
Bredde1875 mm1890 mmMazda +15 mm
Højde1460 mm1491 mmMazda +31 mm
Akseafstand2920 mm2895 mmBYD +25 mm

Den bedste værdi i hver række er fed og understreget med bilens farve. Metrikker markeret ↓ — lavere er bedre. Dimensioner vises uden at vælge en vinder.

Energiomkostningsberegner

BYD Seal

Omkostning pr. 100 km4,98
Pr. måned62
Pr. år747

Mazda 6e

Omkostning pr. 100 km4,83
Pr. måned60
Pr. år725

Beløb i din valuta — angiv priser i den valuta, du bruger.

Videoanmeldelser af begge modeller

BYD Seal

Mazda 6e

Andre sammenligninger i denne klasse: Sedan, segment D

Ofte stillede spørgsmål om denne sammenligning

Hvilken kan strømforsyne apparater fra et stik (V2L)?

Kun BYD Seal — dens batteri på 82,5 kWh fungerer som strømkilde. Mazda 6e med 78 kWh tilbyder ikke dette.

Hvilken har det største bagagerum?

BYD Seal rummer mere: 485 l mod 336 l i Mazda 6e. Forskellen er 149 l.

Hvilken lader hurtigst?

BYD Seal accepterer op til 150 kW DC, Mazda 6e op til 200 kW. Opladning fra 10 til 80% tager henholdsvis 37 og 24 min.

Hvilken er billigst at køre?

Mazda 6e bruger mindre strøm: 16,1 kWh/100 km mod 16,6 kWh/100 km i BYD Seal. Over 15000 km om året er det en forskel på 75 kWh — lommeregneren på denne side omregner det til penge.

Tekniske data stammer fra producenternes officielle materiale, og vi bestræber os på at kontrollere dem, men producenten kan ændre specifikationen uden varsel, og fejl kan forekomme. Bekræft tallene hos forhandleren, før du køber — vi påtager os intet ansvar for beslutninger truffet på grundlag af disse data. Fuld ansvarsfraskrivelse

Rækkevidde, forbrug og vægt angives for basiskonfigurationen. Producenterne homologerer dem i intervaller afhængigt af hjul og udstyr (f.eks. 533–592 km), og vi tager den letteste variant, på de mindste fælge – altså den mest fordelagtige. Samme model på større hjul vil køre kortere.